Antybiotyki to leki stosowane w leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie lub grzyby. Antybiotyki mogą być bakteriobójcze, czyli powodują niszczenie bakterii, jak i bakteriostatyczne – hamują rozwój i namnażanie bakterii kwasów nukleinowych. Bacytracyna jest antybiotykiem polipeptydowym (zbudowany z wielu aminokwasów) do miejscowego nakładania. Stosowana jest więc w leczeniu chorób skóry i błon śluzowych.
Antybiotyk na bakterie – jaki wybrać?
Antybiotyki to bardzo zróżnicowana grupa leków mających działanie bakteriobójcze lub bakteriostatyczne. Niektóre antybiotyki mogą działać zarówno bakteriostatycznie, jak i bakteriobójczo, w zależności od stosowanej dawki. Główne mechanizmy działania antybiotyków to:
- blokowanie biosyntezy ściany komórkowej, np. beta-laktamy, glikopeptydy, formomycyna, bacytracyna,
- uszkodzenie błony protoplazmatycznej – polimyksyny,
- blokowanie syntezy DNA – nitrofurany, chinoliny,
- blokowanie biosyntezy białek – chloramfenikol, aminoglikozydy, tetracykliny, makrolidy.
Każdy antybiotyk ma inne spektrum działania, co oznacza, że różne bakterie są wrażliwe na zastosowanie różnych antybiotyków. Czasami pomocne jest wykonanie hodowli bakterii i określenie jej antybiotykowrażliwości.
Czy antybiotyki w chorobach wirusowych pomagają szybciej wrócić do zdrowia? Zobaczcie na filmie:
Bacytracyna – co to jest?
Bacytracyna jest antybiotykiem o działaniu bakteriobójczym. Działa na bakterie Gram-dodatnie, czyli paciorkowce i gronkowce. Należy do grupy antybiotyków polipeptydowych. Jest to grupa bardzo zróżnicowana. Bacytracyna ma budowę cykliczną. Jest pozyskiwana z hodowli Bacillus subtilis. Jej mechanizm działania polega na zahamowaniu syntezy ściany komórkowej. Ze względu na dość wąski zakres działania, najczęściej jest podawana w skojarzeniu z innymi antybiotykami lub po prostu wchodzi w skład preparatów złożonych. Może być łączona np. z neomycyną lub polimyksyną B. Dzięki temu zakres działania leku jest szerszy.
Zastosowanie bacytracyny
Bacytracyna jest stosowana w dermatologii w wielu stanach chorobowych skóry lub błon śluzowych, do których zalicza się:
- ropne, pierwotne zmiany skórne,
- zmiany ropne wtórne np. do opryszczki, owrzodzenia,
- łupież rumieniowy,
- zakażenia ropne skóry objawiające się rumieniem,
- sączące się rany,
- rany narażone na nadkażenie (np. po nacięciu krocza),
- czyraki,
- ropnie,
- oparzenia.
Przeciwwskazania do stosowania bacytracyny
Mimo iż bacytracyna nie wchłania się przez skórę, to jednak nie można wykluczyć wchłaniania w miejscach, gdzie skóra jest uszkodzona. Wobec tego nie wolno stosować tego antybiotyku na rozległe uszkodzenia skóry o stopniu ciężkim. Nie można stosować preparatów z bacytracyną, jeśli wykazano jakąkolwiek nadwrażliwość na składniki preparatu. Należy unikać tego typu preparatów w przypadku uszkodzenia nerek, upośledzonego wydalania nerkowego, uszkodzenia narządu przedsionkowego oraz słuchu.
Nie powinno się stosować preparatów w połączeniu z innymi lekami o działaniu nefrotoksycznym, czyli uszkadzającym nerki, a także ototoksycznym, czyli upośledzających słuch.
Nie można także stosować bacytracyny w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane bacytracyny
Działania niepożądane można zaobserwować w momencie nadmiernego wchłaniania leku przez uszkodzoną skórę. Może wtedy dojść do upośledzenia słuchu, pogorszenia funkcji nerek, jak również do zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.
Jak powinno się stosować antybiotyki? Odpowiedź na filmie: