Polub nas na Facebooku
Czytasz: Astma oskrzelowa u dzieci – jak rozpoznać? Objawy i stosowane leki
menu
Polub nas na Facebooku

Astma oskrzelowa u dzieci – jak rozpoznać? Objawy i stosowane leki

inhalacja

Fot.: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Astma u dziecka może pojawić się w każdym wieku. Astma okresu wczesnodziecięcego niekiedy występuje już u niemowląt. Leczenie nie prowadzi do całkowitego wyleczenia, ale do kontroli choroby, aby poprawić komfort życia dziecka.

Astma jest chorobą przewlekłą, obejmującą oskrzela, czyli dolny odcinek dróg oddechowych. Są to małe rurki, dzięki którym powietrze wędruje dalej do płuc i może zostać z tych płuc wyprowadzone. Astma jest stanem, kiedy ściany oskrzeli są zdecydowanie bardziej wrażliwe na czynniki drażniące niż u reszty populacji. Działający czynnik podrażniający drogi oddechowe prowadzi do obkurczenia mięśniówki ścian dróg oddechowych, obrzęku błon śluzowych, a także zwiększenia produkcji śluzu, który dodatkowo zamyka światło oskrzeli. Ostatecznie dochodzi do powstania objawów, głównie duszności.

Przyczyny astmy u dziecka

Nie ma jednej przyczyny powodującej astmę. Istnieje pewna tendencja do tego typu schorzeń w przypadku, kiedy u rodziców dziecka rozpoznano jakąkolwiek postać alergii, w tym atopowe zapalenie skóry. Poza czynnikami genetycznymi do przyczyn astmy oskrzelowej u dzieci można zaliczyć:

  • alergie wziewne na roztocza kurzu domowego, na pyłki traw i innych roślin, a także sierść zwierząt,
  • częste infekcje wirusowe,
  • znaczne zanieczyszczenie środowiska,

Zobacz także: Astma oskrzelowa to choroba, która diagnozowana jest coraz częściej. Co gorsza, może rozwinąć się w każdym wieku. Skąd się bierze i jak skutecznie z nią walczyć?

Zobacz film: Astma, czyli co? Źródło: 36,6.

Astma oskrzelowa u dzieci – czy jest wyleczalna?

Astma oskrzelowa jest chorobą zaliczaną do chorób przewlekłych. Oznacza to, że objawy mogą towarzyszyć człowiekowi przez całe życie. Mimo że jest to bardzo poważna choroba, należy zachować zdroworozsądkowe podejście. Nasilenie objawów i przebieg choroby są indywidualne, chorobę w większości przypadków można utrzymywać pod kontrolą, co powoduje, że nie pogarsza się jakość życia dziecka. Wśród dzieci chorych na astmę mniej niż 5% ma postać ciężką.

Objawy astmy oskrzelowej u dzieci

Astma oskrzelowa u dzieci daje następujące objawy:

  • świszczący oddech,
  • problemy z oddychaniem,
  • uczucie gniecenia i ucisku w klatce piersiowej,
  • nawracające zapalenia oskrzeli.

Kaszel w przebiegu astmy oskrzelowej jest suchy i męczący. Pojawia się przede wszystkim nad ranem i w nocy w czasie snu. Oddech u chorych dzieci ma charakter świstów, szczególnie słyszalny jest w czasie wydechu. Nasilenie objawów i współwystępowanie jest zmienne. Najczęściej objawy nawracają przy narażeniu na czynnik drażniący. Jedynie sporadyczne przypadki astmy ciężkiej mają charakter przewlekły, utrzymujący się przez cały czas.

Co może wywołać objawy astmy oskrzelowej?

Astma oskrzelowa jest przede wszystkim odpowiedzią dróg oddechowych na czynniki drażniące. Mogą to być: sierść zwierząt, trawa, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego i inne alergeny, na które dziecko jest uczulone. Innymi czynnikami wywołującymi pierwsze objawy astmy i zaostrzenia objawów są dym tytoniowy i pyły wynikające z zanieczyszczenia powietrza. Objawy astmy mogą zostać nasilone również przez stres, wysiłek fizyczny, a także pogodę (zbyt zimne lub wilgotne powietrze).

Zobacz także:  Astma nie musi wykluczać z normalnego życia. Kluczem jest odpowiednio dobrane leczenie. Na czym ono polega? 

Zobacz film: Nowoczesne metody leczenia astmy/ Jak wygląda leczenie astmy? Źródło: 36,6.

Jak rozpoznać astmę u dziecka?

Rozpoznanie astmy oskrzelowej oparte jest przede wszystkim na wywiadzie, badaniu dziecka i ocenie czynnościowej płuc. Zdarza się, że podczas wizyty dziecko nie prezentuje żadnych objawów, co nie oznacza, że dziecko astmy nie ma. Objawy mogą bowiem pojawiać się np. tylko przy okazji infekcji czy wysiłku fizycznego.

Aby rozpoznać astmę, należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, oceniające przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Pierwszym takim badaniem jest spirometria, pozwalająca ocenić, ile powietrza dziecko potrafi nabrać do płuc i wypuścić. Można to badanie przeprowadzić również z próbą rozkurczową, czyli wykonać drugi pomiar po podaniu leków rozszerzających oskrzela. Drugim testem jest pomiar szczytowego przepływu wydechowego. Badanie polega na jak najszybszym wydmuchiwaniu powietrza do urządzenia o nazwie pikflometr. Badanie powtarza się trzykrotnie. W diagnostyce można wykorzystać również próby prowokacyjne.

Leczenie astmy oskrzelowej u dziecka

Nie ma leku pozwalającego na zupełne wyleczenie astmy, jednak można skutecznie kontrolować przebieg choroby i zapobiegać jej zaostrzeniom. Dzięki odpowiedniemu leczeniu można uniknąć pojawiania się objawów, co skutkuje lepszą jakością życia i brakiem ograniczeń w zakresie aktywności w stosunku do innych dzieci.

W leczeniu stosuje się przede wszystkim dwa rodzaje leku, po pierwsze lek rozszerzający oskrzela, który łagodzi objawy astmy. Podawany jest w postaci wziewnej w momencie zaostrzenia objawów. Wyznacznikiem prawidłowej kontroli astmy jest częstotliwość, z jaką lek ten jest stosowany. Jeśli jest to więcej niż 2 razy w tygodniu, konieczna jest konsultacja lekarska, ponieważ świadczy to o złej kontroli choroby. Drugim lekiem jest preparat o działaniu przeciwzapalnym. Nie łagodzi on samych objawów choroby, jednak przy regularnym stosowaniu wpływa na stan oskrzeli. Leki te mają na celu zapobiegać napadom astmy oskrzelowej. Z kolei środkami kontrolującymi przebieg choroby są glikokortykosteroidy. W zależności od kontroli choroby lekarz może stopniowo zmniejszać dawki leków. U dzieci do 4. roku życia stosuje się specjalne komory inhalacyjne celem odpowiedniej dystrybucji leku do oskrzeli.

Zobacz także: Z czego składa się układ oddechowy i jakie pełni funkcje?

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Astma wczesnodziecięca – jakie daje objawy?
Czy można ją wyleczyć?
Astma wczesnodziecięca – jakie daje objawy? Czy można ją wyleczyć? TVN zdrowie
Astma wysiłkowa:
jakie daje objawy?
Przyczyny i leczenie
Astma wysiłkowa: jakie daje objawy? Przyczyny i leczenie TVN zdrowie
O czym może świadczyć kaszel u niemowlaka?
Poznaj jego przyczyny i skuteczne sposoby leczenia
O czym może świadczyć kaszel u niemowlaka? Poznaj jego przyczyny i skuteczne sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?