Polub nas na Facebooku
Czytasz: Animal flow – trening fitness. Przykładowe ćwiczenia dla początkujących
menu
Polub nas na Facebooku

Animal flow – trening fitness. Przykładowe ćwiczenia dla początkujących

Zajęcia fitness

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Animal flow jest bardzo efektywnym, ale też efektownym treningiem fitness, który naśladuje ruchy charakterystyczne obecnie dla świata zwierząt. W rzeczywistości przyjmowane podczas sesji pozycje mają odzwierciedlać te, które były naturalnymi dla przodków człowieka kilka tysięcy lat temu.

Animal flow to trening siłowy z elementami akrobatyki. Zaawansowane ćwiczenia wykonywane przez profesjonalistów są naprawdę imponujące. Każde z nich angażuje jednocześnie aż kilkanaście grup mięśniowych, dzięki czemu można skutecznie wzmocnić całe ciało, wymodelować sylwetkę, a także zmienić strukturę mięśni.

Animal flow – naśladowanie ruchów zwierząt

Animal flow to nowy rodzaj treningu funkcjonalnego, który angażuje do pracy całe ciało. Zdobywa coraz większą popularność na rynku zajęć fitness – w zaskakujący sposób łączy ćwiczenia siłowe z pewną odmianą akrobatyki. System został opracowany przez Mika Fitcha, który znany jest z tego, że od lat poszukuje nowatorskich form ruchu, które można włączyć do treningu funkcjonalnego. Mimo że ćwiczenia z użyciem własnego ciężaru ciała (trening kalisteniczny) są znane od bardzo dawna, a ruchy charakterystyczne dla niektórych zwierząt zostały wprowadzone do wielu dyscyplin sportu (sztuki walki, gimnastyka, joga i wiele innych), to jednak Fitch jest niewątpliwie twórcą nowego kompletnego programu. Poza akrobatyką można w nim znaleźć również elementy jogi oraz capoeiry. Przez połączenie wszystkich tych elementów uzyskuje się płynność ruchów, określaną jako flow, stąd właśnie nazwa systemu.

Na razie metoda pracy przebojem wchodzi do klubów fitness, zachęcając nie tylko obietnicą zrzucenia wagi i spalenia zbędnych kalorii, ale także swoją niespotykaną formą.

Jak prawidłowo ćwiczyć w domu? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak wybrać ćwiczenia do domowego treningu? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zalety animal flow

Animal flow jest formą treningu holistycznego, czyli treningu siłowego, który ma na celu wszechstronny rozwój całego ciała. Wykonywane ćwiczenia stymulują włókna mięśniowe – zarówno te wolno-, jak i szybkokurczliwe, przez co zwiększa się ich siłę, wytrzymałość i można naprawdę perfekcyjnie wymodelować sylwetkę. Ten typ treningu jest w rzeczywistości bardzo nowoczesnym podejściem do pracy nad własnym ciałem, a rezultaty potwierdzają, że poprawia funkcjonowanie, a także gęstość mięśni, znacznie lepiej niż tradycyjne ćwiczenia siłowe.

Animal flow, przez dobór specjalnie opracowanego zestawu ćwiczeń, może być bardzo angażujący. Przy zaawansowanych programach w trakcie jednej sesji można stracić aż 600 kcal. Jest zalecany osobom, których celem jest wyszczuplenie i wymodelowanie sylwetki, ale także tym, którzy odczuwają problemy z kręgosłupem – ćwiczenia stabilizują i wzmacniają kręgosłup. Ponadto dokładne wykonywanie określonych ruchów poprawia świadomość własnego ciała, siłę, gibkość i równowagę (w początkowej fazie treningu można mieć problem właśnie z koordynacją ruchową). Regularny trening poszerza zakres ruchów i mobilność stawów. Opanowanie właściwej techniki powoduje zaangażowanie górnych partii ciała (mi.in. barków i pleców), a także brzucha i nóg.

Zwolennicy tej metody podkreślają, że już samo naśladowanie zwierząt pozytywnie wpływa na psychikę, a ćwiczenia fizyczne wydzielają hormony szczęścia – endorfiny.

Animal flow – przykładowe ćwiczenia na start

Ćwiczenia animal flow obejmują 26 pozycji i 20 propozycji łączenia ich ze sobą, dzięki czemu treningi mogą odbyć zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane. Metoda opiera się na 6 komponentach, w skład których wchodzą: efektywna rozgrzewka, mobilność nadgarstków i aktywacja poszczególnych partii mięśni. Następnym elementem są ćwiczenia zawierające różne formy stretchingu, które mają prowadzić do wzmocnienia siły funkcjonalnej mięśni. Elementem, którego nie można pominąć, są płynne przejścia między poszczególnymi sekwencjami ruchów.

Ćwiczenia obejmują serię skłonów, przysiadów, wykroków, wyskoków, stania na rękach itp. Wiele z nich wymaga przejścia do parteru i pozycji, w której wszystkie cztery kończyny są oparte na podłożu (tzw. postawa czterech filarów).

Zaawansowana sesja przypomina połączenie ruchów, które można zaobserwować u dzikich kotów (pozycje w parterze przypominają skradanie, przeciąganie się lub atak na ofiarę) lub szympansów (podciągania, skoki, zwisy itp.). Nie należy się jednak zniechęcać, ponieważ system opracowany został z myślą o każdej osobie, która chce popracować nad ogólnym wzmocnieniem ciała. Pierwsze zajęcia opierają się na nauce tego, jak wykonać poszczególne pozycje i ruchy, oraz określenia, które elementy wymagają korekty. Ponieważ zadaniem trenera jest dbałość o szczegóły, pomaga on opanować podstawy, stosując metodę progres-regres, aby mieć pewność, że ciało podopiecznego jest w stanie prawidłowo pracować w poszczególnych pozycjach.

Ze względu na to, że technika nie wymaga żadnych dodatkowych przyrządów, trening można przeprowadzić nie tylko na sali fitness, ale również na świeżym powietrzu (siłowni zewnętrznej, ogrodzie czy parku) i w domu. Animal flow sprawdza się w grupach, ale pozwala też na wyciszenie i samodzielne wykonywanie ćwiczeń w skupieniu. Mimo że przejścia między sekwencjami są płynne, to nie można porównać ich z tradycyjnym treningiem fitness, wykonywanym np. na stepie, gdzie liczy się szybkość i zachowanie rytmu. Muzyka również nie odgrywa dużej roli, chociaż może być doskonałym uzupełnieniem. Podczas całej sesji mięśnie pracują pod wpływem ciężaru własnego ciała i grawitacji. Nie używa się dodatkowego obciążenia. Mimo to ważne jest, aby pamiętać o dokładnie przeprowadzonej rozgrzewce, ponieważ trening wymaga nie tylko zaangażowania wszystkich grup mięśni, ale też stawów.

Czy ćwiczenie samemu domu jest bezpieczne? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Czy w domu można ćwiczyć prawidłowo? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
7
Komentarze (1)
Wiolka
Mam 40 lat i od miesiąca ćwiczę takie podstawowe ćwiczenia zaczęłam pracować nad swoją sylwetkę od czasu kiedy przeniosłam sie do korporacji. Schudłam ale za mało. Teraz kupiłam spalacz tłuszczu i dalej walczę jednak dużo szybciej niż wczesniej :)
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?