Polub nas na Facebooku
Czytasz: Amla – jakie ma właściwości i jak stosować agrest indyjski?
menu
Polub nas na Facebooku

Amla – jakie ma właściwości i jak stosować agrest indyjski?

Agrest amla w wiklinowym koszyku

Fot: yingthun / fotolia.com

Amla zyskała w Europie rozgłos jako remedium na osłabione i wypadające włosy. Jednak tajemniczy indyjski agrest może służyć nie tylko do celów kosmetycznych – jest też suplementem diety o niezwykłych właściwościach.

Amla była od wieków stosowana w tradycyjnej medycynie hinduskiejajurwedzie, ze względu na jej przeciwzapalne, bakteriobójcze i wzmacniające organizm działanie. Agrest indyjski jest też uprawiany, ponieważ rodzi smaczne, jadalne owoce. Jest to jedna z roślin wspomnianych przez święte księgi hinduizmu.

Co to jest amla?

Gatunkowa nazwa amli to liściokwiat garbnikowy. Jest to występujące w południowych krajach azjatyckich drzewo dorastające do 18 m wysokości. Agrestem indyjskim liściokwiat został nazwany przez Anglików, którym przypominał znany z domu owoc. Amla należy jednak do rodziny wilczomleczowatych i nie jest spokrewniona z europejskim agrestem.

Jakie związki zawiera agrest indyjski?

Przede wszystkim owoce amli zawierają bardzo duże ilości stabilnej i łatwo przyswajalnej witaminy C, a także flawonoidy oraz kwas galusowy i elagowy. Choć najwyższe stężenie tych substancji znajduje się w świeżych owocach, to tradycyjna medycyna ajurwedyjska od lat korzystała z nich także w formie suszonej i utartej na proszek. Suchy surowiec może zawierać nawet 3% witaminy C, co oznacza, że zaledwie dwie łyżki proszku zaspokajają podstawowe zapotrzebowanie zdrowego człowieka.

Amla – właściwości lecznicze

Związki chemiczne zawarte w owocach amli działają synergicznie w sposób przeciwzapalny, przeciwrodnikowy, antyoksydacyjny i przeciwwysiękowy. Ponadto wzmacniają one błony komórkowe, nabłonki i naczynia krwionośne. Co więcej amla działa przeciwbakteryjnie i antygrzybiczo, a nawet antynowotworowo – zawarte w niej kwasy galusowy, elagowy i askorbinowy hamują proliferację komórek rakowych.

Według specjalistów medycyny naturalnej amla:

  • działa przeciwcukrzycowo,
  • wzmacnia organizm,
  • leczy choroby krwi, kości, wątroby i serca,
  • zabija bakterie, wirusy i grzyby,
  • podnosi odporność,
  • leczy stany zapalne układu pokarmowego (żołądka i jelit) i hemoroidy,
  • reguluje poziom cholesterolu we krwi,
  • poprawia krążenie w gałce ocznej.

Dlatego amla zalecana jest szczególnie w leczeniu cukrzycy, chronicznych zapaleń dróg oddechowych, przerostu gruczołu krokowego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby wrzodowej, zespołu jelita drażliwego, kandydozy i niektórych nowotworów.

Amla na zdrowe włosy

Amla przyjmowana doustnie wpływa na dobrostan całego organizmu, a tym samym również na włosy. Od wieków była stosowana też zewnętrznie jako środek wzmacniający włosy, przyspieszający ich odrastanie, zapobiegający ich przetłuszczaniu i łupieżowi. W tym celu najczęściej używa się olejku z agrestu indyjskiego lub suszonych owoców roztartych na proszek. Amla stosowana w ten sposób nadaje włosom blasku i grubości oraz wzmacnia ich naturalny kolor, tym samym opóźniając proces siwienia.

Amla dla pięknej skóry

Amla może być także stosowana w kosmetyce, szczególnie do pielęgnacji cery – oczyszcza i odmładza skórę, hamuje wydzielanie łoju, pobudza regenerację komórek i wzmacnia naczynia krwionośne. Dzięki temu polecana jest osobom ze zmęczoną i zniszczoną cerą, trądzikiem, przebarwieniami i plamicami. Można używać toniku zrobionego z rozpuszczonego w wodzie proszku i rozcieńczonego soku z amli. W sprzedaży są również dostępne kosmetyki z agrestem indyjskim.

Amla jako środek na odchudzanie

Agrest indyjski jest często reklamowany jako środek na odchudzanie. Nie jest to jednak suplement diety, który pobudza metabolizm czy zwiększa spalanie tłuszczu, dlatego efekty mogą rozczarować osoby liczące na szybką utratę kilogramów. Amla stabilizuje poziom cukru, co zapobiega napadom wilczego głodu i przejadaniu się, dzięki czemu może być pomocna podczas odchudzania. Dodatkowo wpływa na dobrostan organizmu, stan wątroby i całego układu pokarmowego, co ma duże znaczenie podczas walki ze zbyt dużą masą ciała.

Amla – jak ją stosować? Proszek, suplementy, olej i sok

Agrest indyjski jest dostępny w Polsce w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Można go kupić w postaci soku lub oleju wyciskanego z owoców, suchego proszku lub suplementów diety. Często wchodzi też w skład mieszanek ajurwedyjskich.

Zalecane dawki amli to:

  • 20 ml soku z owoców dwa razy dziennie,
  • 3–6 g proszku dwa razy dziennie,
  • 400 mg standaryzowanego ekstraktu na dobę,
  • 500 mg wyciągu z owoców amli dwa razy dziennie.

Przede wszystkim należy stosować suplement zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, ponieważ dostępne produkty mogą różnić się między sobą zawartością związków czynnych.

Na włosy najlepiej użyć amli w postaci proszku. Można go rozpuścić w wodzie, a następnie przepłukiwać nim włosy. Innym sposobem jest dodanie go do szamponu i pozostawianie na włosach i skórze głowy na około 15 minut. Dobrze jest wybrać naturalny szampon do włosów z jak najmniejszą liczbą składników, ponieważ nie każdy kosmetyk powinien mieć tak długi kontakt ze skórą. Istnieją też gotowe szampony i odżywki do włosów zawierające amlę.

Zobacz film: Test peelingów. Źródło: Wiem co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
37
1
Polecamy
Bardzo modne jagody acai – jak je stosować i czy naprawdę pomagają w odchudzaniu?
Bardzo modne jagody acai – jak je stosować i czy naprawdę pomagają w odchudzaniu? Dzień Dobry TVN
Olej z pestek moreli – pielęgnuje włosy, skórę i dba o zdrowie.
Najważniejsze właściwości lecznicze i zastosowanie
Olej z pestek moreli – pielęgnuje włosy, skórę i dba o zdrowie. Najważniejsze właściwości lecznicze i zastosowanie Dzień Dobry TVN
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy.
Przepis, właściwości, efekty 
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty  TVN zdrowie
Ostropest plamisty – dawkowanie, działanie, właściwości.
Jak stosować ostropest?
Ostropest plamisty – dawkowanie, działanie, właściwości. Jak stosować ostropest? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?