Amertil Bio zaliczany jest do leków przeciwalergicznych. Preparat łagodzi objawy dotyczące nosa i oczu spowodowane przewlekłym lub sezonowym zapaleniem błony śluzowej nosa. Pomaga także złagodzić świąd skóry oraz pokrzywkę, które mogą pojawić się w przebiegu alergii.
Amertil Bio - skład
Substancją czynną w leku Amertil Bio jest cetyryzyny dichlorowodorek. Dodatkowo w skład leku wchodzą - rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana,krospowidon(typ A), magnezu stearynian; skład otoczki: hypromeloza, tytanu dwutlenek(E171)i makrogol 400.
Lek ma postać tabletek powlekanych. W opakowanie może znajdować się 7 lub 10 tabletek.
Amertil Bio - przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną, inny składnik leku, hydroksyzynę lub pochodne piperazyny. Lek nie może być stosowany przez osoby chorobami nerek.
Dużą ostrożność należy zachować u pacjentów z niewydolnością nerek, problemami z oddawaniem moczu, padaczką. Lek nie może być podawany dzieciom poniżej 6 roku życia, kobietom w ciąży oraz tym, które karmią dziecko piersią.
Amertil Bio - dawkowanie
Schemat przyjmowania leku powinien ustalić lekarz, jeśli tego nie zrobił należy zastosować się do zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do leku. Najczęściej chorym - dorosłym i dzieciom powyżej 12 roku życia - zaleca się przyjmowanie 1 tabletki na dobę. W przypadku młodszych dzieci tj. między 6 a 12 rokiem życia, zaleca się podawanie połowy dawki.
Lek trzeba popoić płynem, można go przyjmować razem z jedzeniem.
Amertil Bio - interakcje z innymi lekami
Na tę chwilę nie ma badania, które potwierdziłoby, że lek może wchodzić w reakcje z innymi farmaceytykami. Mimo to osoby, które przyjmują jakieś leki na stałe - także te przepisywane bez recepty - powinny poinformować o tym lekarza.
Amertil Bio - działania niepożądane
Amertil Bio może wywoływać szereg działań niepożądanych. Do najczęściej występujących należą:
- senność;
- zawroty i bóle głowy;
- zapalenie gardła, zapalenie błony śluzowej nosa (u dzieci);
- biegunka, nudności;
- suchość w jamie ustnej;
- zmęczenie;
- pobudzenie;
- parestezja (zaburzenia czucia);
Jeśli po zażyciu leku pojawi się reakcja alergiczna w postaci obrzęk naczynioruchowy, który wywołał obrzęk twarzy lub gardła należy jak najszybciej odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. Taka reakcja organizmu może się pojawić już po pierwszym zastosowaniu leku lub po kilku dniach od rozpoczęcia kuracji.
Zobacz film i dowiedz się czy picie zielonej herbaty pomoże złagodzić objawy alergii: