Ośmioletni Alan ma zakrzepnięte dwie żyły udowe, żyłę główną dolną i górną oraz obie szyjne. Zaburzony przepływ krwi sprawił, że chłopiec zmaga się z poważnym nadciśnieniem płucnym. Szansą dla Alana miała być operacja w Niemczech, polegająca na wszczepieniu specjalnego stentu. Niestety niemieccy lekarze uznali, że nie są w stanie wykonać operacji. Wtedy Alanem zainteresowali się lekarze z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Cudotwórcy z Łodzi
Specjaliści z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi podjęli się przeprowadzenia operacji cewnikowania z udrożnieniem żyły bezimiennej.
Podczas operacji lekarze dostali się do żyły bezimiennej chłopca przez naczynia krążenia obocznego. Następnie udrożnili żyły i umieścili w niej ośmiomilimetrowy stent. Dzięki poszerzeniu żył ciśnienie płucne niemal od razu spadło o połowę. Operacja nie była prosta i wymagał od lekarzy niezwykłej precyzji i zręczności. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i chłopiec opuścił już szpital. Mimo ogromnego sukcesu Alan najprawdopodobniej nigdy nie będzie w pełni zdrowy i będzie musiał przejść kolejne operacje, które uratują mu zdrowie i poprawią jakość życia.
Jak zbudowany jest układ krążenia? dowiecie się tego z filmu:
Dziecko z połową serca
Alan przyszedł na świat z bardzo poważną wadą serca. U chłopca w ogóle nie wykształciła się lewa komora serca. Wada najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne i bez odpowiedniego, wprowadzonego jak najszybciej, leczenia może doprowadzić do śmierci pacjenta.
Więcej informacji o wrodzonych wadach serca u dzieci znajdziesz w naszym artykule: Wady serca u dzieci i u dorosłych – objawy, leczenie