7-letni Filip podczas zabawy dotknął barszczu Sosnowskiego. Kontakt z rośliną powoduje silne poparzenia skóry, podobne do tych, które pojawiają się po poparzeniu wrzącą wodą. Jak relacjonuje dziecko z początku odczuwał ból i pieczenie, ale nie było żadnych śladów poparzeń. Bąble pojawiły się dopiero następnego dnia.
Lekarz nie miał wątpliwości, że 7-latek dotknął barszczu Sosnowskiego. Dostał specjalne plastry na poparzenia i musi unikać słońca. Mama chłopca o zajściu poinformowała straż miejską, która owinęła roślinę taśmą. Procedury w tym przypadku wyglądają następująco: roślina jest zabezpieczana taśmą, straż miejska informuje centrum zarządzania kryzysowego, następnie ogląda ją biolog i określa jej gatunek. Barszcz Sosnowskiego nie jest w Polsce rośliną zakazaną, zatem nie można zmusić właściciela gruntu do jej usunięcia.
Więcej na ten temat znajdziecie na TVN24.pl: 7-latek poparzył się barszczem Sosnowskiego
Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest taki niebezpieczny? Dowiesz się tego z naszego filmu
Barszcz Sosnowskiego - co to za roślina?
Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski w połowie ubiegłego wieku w wyniku rosyjskich eksperymentów. Początkowo próbowano go uprawiać, jednak z pomysłu zrezygnowano, a rośliny pozostawione same sobie zaczęły się rozprzestrzeniać.
Barszcz Sosnowskiego łatwo rozpoznać - roślina wygląda potężnie, jej wysokość może przekroczyć nawet 3 m. Skupiska białych lub różowawych kwiatów mają kształt parasoli, których średnica może wynosić ponad 60 cm.

Fot. konstantinks / Getty Images
Barszcz Sosnowskiego zawiera olejek eteryczny odstraszający owady. To właśnie on odpowiada za powstawanie oparzeń. Jego właściwości sprawiają, że bardzo łatwo łączy się z DNA komórek skóry, co powoduje ich obumieranie. Kontakt z jego oparami, oprócz oparzeń, może powodować bóle głowy, zawroty i nudności.
Barszcz Sosowskiego - pierwsza pomoc
Nie wolno dotykać rośliny, ale jeśli miało się z nią kontakt należy przemyć ciało letnią wodą z mydłem. Bezwzględnie należy unikać słońca, bowiem ekspozycja na nie może nasilać objawy poparzeń. Dobrze także zażyć preparat z wapnem by uniknąć reakcji alergicznej. Po pojawieniu się pęcherzy, jeżeli nie zostały rozerwane, można je posmarować maścią kortykosteroidową.
Kontakt z barszczem Sosnowskiego wymaga interwencji lekarskiej.
Polecamy: Barszcz Sosnowskiego – czym grozi kontakt z tą rośliną?