Polub nas na Facebooku
Czytasz: 7 kroków wytrawnego biegacza, czyli uniwersalne wskazówki dla  amatorów biegania
menu
Polub nas na Facebooku

7 kroków wytrawnego biegacza, czyli uniwersalne wskazówki dla  amatorów biegania

Kobieta w sportowym stroju

Fot: gettyimages.com / Antonio_Diaz

Gdybyś spontanicznie miał wybrać dyscyplinę sportu, którą możesz uprawiać praktycznie od zaraz, to jaki będzie Twój wybór? Najbardziej prawdopodobna odpowiedź to bieganie. To prosty i ekonomiczny sport. No i co najważniejsze, uszczęśliwia jak żaden inny. Warto biegać, ale jak biegać bezpiecznie?

Zalety biegania można wyliczać w nieskończoność. Wytrwali biegacze wiedzą, iż regularne uprawienie tego sportu niemal o połowę zmniejsza ryzyko chorób serca, pomaga w odchudzaniu i utrzymaniu szczupłej sylwetki, wzmacnia wiele partii mięśni oraz korzystnie wpływa na naszą kondycję psychiczną m.in. redukując stres, poprawiając nastrój. Jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany do biegania, to koronnym argumentem jest uniwersalizm tej dyscypliny sportu. Można ją uprawiać praktycznie w każdych warunkach, o dowolnej porze roku i bez dodatkowych kosztów. Wystarczą dobre buty, wygodne ubranie i oczywiście wewnętrzna motywacja, aby śmiało można było wyruszyć w trasę.

Infografika: 7 kroków wytrwałego biegania

Biegaj dla zdrowia

Każda dyscyplina sportowa ma jednak swoje ograniczenia. Pamiętajcie, że niezależnie od rodzaju naszej aktywności liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie. Jakie są najważniejsze - uniwersalne wskazówki dla wszystkich amatorów biegania?

1. Znajdź cel

Rozpoczynając przygodę z bieganiem wyznacz sobie cel, który będzie Twoim motywatorem do regularnych treningów. Może to być np. „zgubienie” zbędnych kilogramów, poprawa kondycji, praca nad zgrabną sylwetką, wzmocnienie mięśni. Konkretny i realny cel pomoże Ci pokonać bariery, wyjść z domu i przemierzać wyznaczoną trasę.

2. Zbierz sojuszników

Znajdź w swoim otoczeniu osoby, które będą Cię wspierać w realizacji Twoich postanowień. Może to być rodzina, która będzie Ci kibicować w zmaganiach lub znajomi, którym od czasu do czasu opowiesz o swoich postępach. Ideałem jest, gdy wśród najbliższego Ci grona znajdziesz ludzi, którzy będą razem z Tobą biegać. Rozejrzyj się, czy znany Ci klub fitness nie ma przypadkiem w ofercie amatorskich treningów biegowych. Jeśli tak, to uzyskasz potężną armię „sojuszników” i „wodza” – trenera, który przeprowadzi Cię przez najtrudniejsze psychiczne i fizyczne bariery.

Źródło: Elmetacin

3. Rozpoznaj możliwości

Nikt od razu nie jest mistrzem. Jeśli ruch do tej pory nie był Twoją najmocniejszą stroną, to absolutnie nie zaczynaj od startu w maratonie! Pierwsze treningi powinny bardziej przypominać intensywny spacer niż bieg. Kiedy Twój organizm będzie już odpowiednio zaadoptowany przebiegnij w umiarkowanym tempie przez ok. 30 min. Pół godziny to na początek optimum, w kolejnych dniach możesz stopniowo zwiększać czas biegu – zawsze jednak starannie słuchaj, co mówi Twój organizm.

4. Trzymaj rytm

W każdej dyscyplinie sportu efekty osiąga się dzięki konsekwencji i systematyczności. Biegaj regularnie. Fachowcy podają, że optymalna liczba treningów to minimum trzy w tygodniu. W miarę możliwości staraj się utrzymać ten rytm.

5. Szybko reaguj na kontuzje i ból

Wytrawnym biegaczom znany jest termin: „parszywa siódemka”. Kryje się pod nim siedem paskudnych kontuzji: kolano biegacza, czyli zespół bólu przedniej części stawu kolanowego, zapalenie ścięgna Achillesa, uszkodzenie zginaczy kolana, zapalenia rozcięgna podeszwowego, tzw. „sztywna łydka” - uczucie napięcia i bólu po przyśrodkowej stronie kości piszczelowej, syndrom pasma biodrowo-piszczelowego i złamania zmęczeniowe. Pamiętaj, aby zawsze odpowiednią rozgrzewką poprzedzać każdą aktywność fizyczną, co zabezpieczy Cię przed potencjalnymi kontuzjami.

Infografika: jak działa elmetacun

6. Zastosuj Elmetacin®

Jeśli już dopadła Cię któraś z ww. dolegliwości, to oczywiście musisz na jakiś czas zaprzestać treningów. W leczeniu bólu i stanu zapalnego towarzyszącego urazom pomocne są nowoczesne preparaty o działające bezpośrednio w miejscu zmienionym chorobowo, takie jak np. spray Elmetacin®. Wygodna forma aerozolu pozwala zastosować preparat bezpośrednio w miejscu urazu uzyskując szybki efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy.

7. Złap formę

Jeśli udało Ci się kontuzję skutecznie wyleczyć, to możesz wrócić do biegania. Pamiętaj, że powinieneś zacząć od początku, czyli spacer, bieg… no i koniecznie dołącz konsekwencję oraz systematyczność.

Baner: elmetacin

Więcej o Elmetacin® na: www.elmetacin.pl 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
10
Polecamy
Trening wytrzymałościowy – w domu czy na siłowni?
Plan na trening wytrzymałościowy
Trening wytrzymałościowy – w domu czy na siłowni? Plan na trening wytrzymałościowy Dzień Dobry TVN
Bieganie:
jak zacząć biegać i jak powinien wyglądać trening biegacza?
Bieganie: jak zacząć biegać i jak powinien wyglądać trening biegacza? TVN zdrowie
Chcesz wrócić do biegania?
Zacznij od marszu.
Trener:
"To forma mniej intensywna i bardzo bezpieczna"
Chcesz wrócić do biegania? Zacznij od marszu. Trener: "To forma mniej intensywna i bardzo bezpieczna" Dzień Dobry TVN
Slow jogging – japońska technika wolnego biegania.
Jak zacząć i jakie przynosi efekty?
Slow jogging – japońska technika wolnego biegania. Jak zacząć i jakie przynosi efekty? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?