Magnez odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Zapewnia m.in. prawidłową funkcję układu nerwowego, mięśniowego, odpornościowego oraz serca.
Niedobór magnezu
Magnez uczestniczy w syntezie DNA i białka, a także jest budulcem kości i zębów. Niedobór magnezu łatwo rozpoznać. Zazwyczaj jest on spowodowany:
- złą dietą i spożywaniem dużej ilość przetworzonych produktów;
- przyjmowaniem niektórych leków, np. doustnej antykoncepcji, antybiotyków, środków uspokajających, przeczyszczających oraz moczopędnych.
Objawami niedoboru tego makroelementu są: bóle i zawroty głowy, podatność na stres, trudności z koncentracją, nagłe i bolesne skurcze mięśni, nawracające infekcje, nudności, napady niepokoju oraz zaburzenia rytmu serca.
Uzupełnij dietę w magnez
By uzupełnić poziom magnezu nie trzeba brać suplementów diety - wystarczy dobrze zbilansowany posiłek. By pokryć dzienne zapotrzebowanie na magnez, wystarczy że zjemy 150 g kaszy gryczanej z 30 g migdałów.
Jego źródłem są przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego, czyli warzywa, owoce oraz zboża. Bogata w magnez dieta może wyeliminować ryzyko zawału serca oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Produkty bogate w magnez
- Pestki dyni - wśród produktów najbogatszych w magnez należy wyróżnić przede wszystkim pestki dyni, które w 100 g dostarczają około 540 mg tego makroelementu. Już garść pestek dyni pokrywa niemal w 100% dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. W celu wzbogacenia diety w magnez zaleca się wybierać pieczywo z dodatkiem pestek oraz dodawać pestki dyni do różnych potraw, np. sałatek czy musli śniadaniowych.
- Gorzka czekolada - Magnez w ilości, która jest nam potrzebna, znajdziemy jedynie w gorzkiej czekoladzie o zawartości minimum 75% kakao. W 100 g gorzkiego kakao znajduje się około 420 mg magnezu.
- Awokado - jest znane ze swoich niekwestionowanych wartości odżywczych. To bogate źródło antyoksydantów oraz magnezu. W 100 g awokado znajdziemy 30 mg magnezu.
- Banany - wśród owoców to najlepsze źródło magnezu. W 100 g tego owocu znajduje się 33 mg magnezu. Banan to idealna przekąska, która dostarcza mózgowi energii i wspomaga pracę układu nerwowego.
- Kasza gryczana - to potężny zastrzyk magnezu i witamin z grupy B. W 100 g kaszy gryczanej znajduje się 220 mg magnezu. Kaszę gryczaną warto również jeść ze względu na zawarte w niej białko. Oprócz tego to bogactwo błonnika, który pozytywnie wpływa na mikroflorę jelit.