Polub nas na Facebooku
Czytasz: 36 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy
menu
Polub nas na Facebooku

36 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy

Kobieta w ciąży w czasie badania USG. Przyszli rodzice w gabinecie lekarskim na badaniu USG

Fot: gettyimages.com / SerhiiBobyk

36 tydzień ciąży charakteryzuje się doskonaleniem funkcji płuc dziecka i ciągłym gromadzeniem zapasów tkanki tłuszczowej. Jego policzki są wyraźnie zaokrąglone. Waży niespełna 3 kg i ma około 48 cm długości. Do momentu przyjścia na świat może przybrać na wadze około kilograma.

36 tydzień ciąży to czas, kiedy ruchy dziecka stają się coraz bardziej bolesne, a niektóre dolegliwości u przyszłej mamy słabną. Niestety ciężarna coraz częściej musi korzystać z toalety, ma problemy z nietrzymaniem moczu czy poruszaniem się. Odczuwa zmęczenie, lęk przed porodem i wiele innych obaw.

36 tydzień ciąży – który to miesiąc?

36 tydzień ciąży to początek 9, a zarazem ostatniego miesiąca ciąży. Jest to druga połowa 3 trymestru ciąży.

Dolegliwości przyszłej mamy w 36 tygodniu ciąży

W 36 tygodniu ciąży przyszłej mamie nieco mniej doskwierają dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak zaparcia, uczucie przepełnienia w żołądku i niestrawność. Ustępuje zgaga. Wraca apetyt, ponieważ dziecko nie uciska na żołądek i jelita. Brzuch jest już na tyle duży, że znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Macica osiąga rozmiar nawet 1000 razy większy niż przed ciążą. Wypełnia niemal całą jamę brzuszną.

Mocno naciska na pęcherz moczowy, przez co ciężarna często odczuwa potrzebę korzystania z toalety. Może pojawić się także problem z nietrzymaniem moczu, a zwłaszcza wysiłkowe nietrzymanie moczu, które zdarza się podczas kichania, kaszlu lub śmiechu. Maleje objętość płynu owodniowego, którego ilość na tym etapie ciąży nie powinna być mniejsza niż 500 ml. Dno macicy obniża się, a głowa płodu ustawia się w górnym odcinku kanału rodnego, na skutek czego przyszłej mamie łatwiej się oddycha. W 36 tygodniu ciąży brzuch znacznie się obniża. Może się pojawić kłucie w kroczu, a śluz wydobywający się z pochwy jest obfitszy i gęstszy. Zwiększona ilość śluzu jest wynikiem działania estrogenów i wzmożonego przepływu krwi w obszarze pochwy. Chroni on kanał rodny przed infekcjami i pozwala zachować równowagę bakteryjną w pochwie.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6

Mogą się pojawić problemy z gospodarką wodną, a przez to uciążliwe obrzęki. Objawy zatrzymania wody w organizmie łagodzi odpoczynek z uniesionymi nogami lub układanie się na lewym boku, co usprawnia przepływ krwi i wody w organizmie. Znacząco zwiększa się ilość hormonu odpowiadającego za rozluźnienie stawów, czyli relaksyny. Dzięki temu kanał rodny kobiety może się powiększyć, co ułatwi przyjście dziecka na świat. Niestety w wyniku tego nasila się ból stawów biodrowych, który może złagodzić masaż lub kąpiel w basenie. Na tym etapie ciąży waga matki powinna się ustabilizować. Dzienne zapotrzebowanie na kalorie wynosi mniej więcej 2600. W 36 tygodniu ciąży mogą dokuczać bóle pleców w okolicy lędźwiowej, problemy ze snem czy żylaki.

Waga dziecka w 36 tygodniu ciąży

W 36 tygodniu ciąży waga dziecka zbliża się do 3 kg. Zazwyczaj waży ono około 2,8 kg i mierzy średnio 48–50 cm z wyprostowanymi nóżkami. Do czasu przyjścia na świat nie urośnie już dużo na długość. Za to jego waga wzrośnie o około 1 kg.

Ruchy dziecka w 36 tygodniu ciąży

Ruchy dziecka w 36 tygodniu ciąży stają się coraz rzadsze z powodu brakującego miejsca. Płód intensywnie się wierci i kręci, prostuje czy przeciąga. Poruszanie sprawia mu coraz więcej problemów. Przyjmuje pozycję embrionalną – jego ręce i nogi są podkurczone. W takiej pozycji czeka na rozwiązanie.

36 tydzień ciąży – poród

W 36 tygodniu ciąży do planowanego porodu pozostało około 4 tygodni. Mimo że większość noworodków jest zdolna do samodzielnego oddychania, to gdyby jednak doszło do narodzin dziecka, uznano by je jeszcze za wcześniaka.

Zobacz film: Ile trwa poród?/Czas trwania porodu. Źródło: O Matko

36 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Tempo wzrostu dziecka nie przebiega już tak szybko jak podczas ostatnich tygodni. Na jego policzkach odkłada się tkanka tłuszczowa, która nadaje okrągły kształt twarzy. Dziecko jest w pełni ukształtowane, a w jego organizmie nie mają już miejsca znaczące zmiany. Następuje powolny zanik mazi płodowej (pozostaje tylko w fałdach skóry i na plecach) i meszku. Dziecko czerpie z organizmu matki wapń, który jest niezbędny do wzmocnienia kości. Nie ma jeszcze zamkniętych kości czaszki, które będą się stopniowo zrastać po porodzie.

Elastyczna konstrukcja główki umożliwi bezproblemowe rozwiązanie, gdyż podczas porodu może dopasować się kształtem do kanału rodnego. Rozwinięte są wszystkie zmysły dziecka, ale najlepiej działa słuch. Słyszy ono wszystkie dźwięki, jakie go otaczają. Rozpoznaje głos matki i odgłos bicia jej serca. Dzięki temu, gdy po przyjściu na świat znajduje się w jej objęciach, z łatwością się uspokaja.

Podczas 36 tygodnia ciąży doskonalą się funkcje układu oddechowego. Produkowane jest dużo surfaktantu – substancji zapobiegającej sklejaniu i zapadaniu się płuc, które u większości dzieci są już całkowicie rozwinięte. Dziecko trenuje odruch źreniczny i chwytanie.

36 tydzień ciąży – badanie USG

36 tydzień ciąży to moment, w którym przyszła mama powinna odwiedzać ginekologa średnio raz w tygodniu. Lekarz będzie sprawdzał tętno dziecka, oceniał wysokość dna i dojrzałość szyjki macicy. Na tej podstawie możliwe staje się przewidzenie momentu porodu.

W 36 tygodniu ciąży zaleca się wykonanie badania USG, które pozwoli na oszacowanie wagi dziecka oraz ocenę stopnia dojrzałości łożyska i ilości płynu owodniowego. Masę płodu wylicza się na podstawie specjalnego wzoru uwzględniającego wymiar dwuciemieniowy, długość kości udowej oraz obwód głowy i brzucha.

Bibliografia:

1. Welford H., Przewodnik po ciąży, porodzie i początkach rodzicielstwa. Do startu. Gotowi. Dziecko!, Glasgow, Health Scotland, 2004.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
0
Polecamy
35 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy
35 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy TVN zdrowie
15.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Wygląd i waga dziecka w 15.
tygodniu ciąży
15. tydzień ciąży – który to miesiąc? Wygląd i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży Dzień Dobry TVN
37 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy
37 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy TVN zdrowie
32.
tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka
32. tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?