Polub nas na Facebooku
Czytasz: 31. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, poród przed terminem
menu
Polub nas na Facebooku

31. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, poród przed terminem

Kobieta w ciąży

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Koniec 7. miesiąca przypada na 31. tydzień ciąży. Brzuch jest już na tyle duży, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Kobiety są często zniechęcone do aktywności fizycznej ze względu na ciągłą zadyszkę i uczucie duszności. Warto jednak, by chodziły na spacery lub na basen.

Brak sił i stałe uczucie zmęczenia to nie powód, by rezygnować z jakiegokolwiek ruchu. Choć odpoczynek powinien stanowić większą część dnia ciężarnej, warto by znalazła ona też czas na spacer czy pójście na basen.

Dziecko w 31. tygodniu ciąży

Dziecko w 31. tygodniu ciąży waży około 1500 g. Waga, długość ciała i inne parametry są oceniane podczas rutynowego badania ultrasonograficznego (USG) wykonywanego pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży. Dziecko bardzo dobrze mruga powiekami, ma wykształcone zmysły, reaguje na światło i dźwięki, w tym również na głos i emocje matki. Jego kości twardnieją, fałdy mózgowe dalej się kształtują. Jeśli poród nastąpiłby w 31. tygodniu ciąży, dziecko miałoby już duże szanse na przeżycie. Na ogół (zwłaszcza u pierworódek) dziecko ustawione jest już główką w dół. Jest to czas, kiedy miejsca w macicy jest niewiele, a tym samym dziecko miałoby niewiele możliwości, by później się obrócić, choć nie byłoby to wykluczone.

Ruchy dziecka wymagają bacznej obserwacji. Służy temu karta ruchów dziecka, którą należy pokazać lekarzowi podczas wizyty kontrolnej. Normalne jest, że dziecko rusza się intensywniej podczas spoczynku kobiety, najczęściej w nocy, a słabiej w ciągu dnia, kiedy kobieta jest w ruchu. Jeśli przyszła mama niepokoi się, że w danym dniu ruchy dziecka są mniej intensywne, nie musi od razu wpadać w panikę. Powinna położyć się i zjeść coś smacznego (najlepiej słodkiego). Dziecko po dobrym posiłku często się uaktywnia.

Jak rozwija się płód? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.

Samopoczucie kobiety ciężarnej w 31. tygodniu ciąży

Coraz trudniej jest kobiecie zmusić się do jakiejkolwiek aktywności. Najczęściej kobiety w 31. tygodniu ciąży czują się już ociężałe i z niecierpliwością oczekują porodu. Dokucza im zmęczenie i ociężałość. Problemy ze snem potęgują uczucie zmęczenia. Mogą pojawiać się obrzęki, nie tylko na nogach, ale również na rękach; kobieta może mieć np. problem ze zdjęciem pierścionka.

Dziecko coraz mocniej uciska na pęcherz moczowy, czym powoduje u kobiety częstą potrzebę pójścia do toalety. Powoli brzuch może się obniżać, a kobieta może mieć wrażenie, że dziecko jest dużo niżej. Nie oznacza to jednak rychłego porodu. Na 31. tydzień ciąży przypada doskonały czas na relaks, spotkanie z przyjaciółmi. Kiedy urodzi się dziecko, przyszła mama nie będzie miała dla nich zbyt dużo czasu. Na wyjścia warto jednak wybierać spokojne miejsca.

Dolegliwości w 31. tygodniu ciąży

Często pod koniec ciąży, czyli dopiero w okolicach 36. tygodnia ciąży, brzuch się obniża. U niektórych kobiet może to nastąpić wcześniej, nawet w 31. tygodniu. Zanim jednak do tego dojdzie, nadal utrzymują się dolegliwości związane z uciskiem macicy na narządy sąsiadujące w jamie brzusznej. Przede wszystkim ciężarnej dokucza zgaga. Mniejsze, regularne posiłki mogą zmniejszyć tę dolegliwość. Ponadto kobieta cierpi na zaparcia. Problemy te złagodzi spożywanie produktów bogatych w błonnik. Ważne jest również picie odpowiednich ilości wody. Duży brzuch pogarsza wydolność oddechową, zmniejsza ruchomość przepony, czyli głównego mięśnia oddechowego.

Wizyta ginekologiczna w 31. tygodniu ciąży

Jeśli do tej pory nie zostało wykonane kontrolne badanie USG, jest to ostatni moment na jego wykonanie. Wizyta u lekarza jest ważna również dlatego, że zleci on konieczne badania krwi.

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?