Polub nas na Facebooku
Czytasz: 27. tydzień ciąży – waga dziecka, brzuch i samopoczucie kobiety
menu
Polub nas na Facebooku

27. tydzień ciąży – waga dziecka, brzuch i samopoczucie kobiety

Kobieta w ciąży podczas wizyty u lekarza

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Ruchy dziecka w 27. tygodniu ciąży są bardziej skoordynowane, spokojniejsze. Proporcje ciała powodują, że płód wygląda już jak noworodek. Jego waga dochodzi do 1 kg. Jest to 7. miesiąc ciąży, czyli początek 3. trymestru ciąży.

Wiele kobiet będących w 27. tygodniu ciąży, czyli na przełomie 6. i 7. miesiąca, zauważa intensywny wzrost i zaokrąglenie się brzucha. Skóra jest napięta i skłonna do powstawania rozstępów. Waga dziecka wzrasta, dochodzi do 1 kg. Jednak nie tylko waga dziecka jest ważna, lecz również waga matki.

Waga w 27. tygodniu ciąży

Zarówno w 1., jak i w 2. trymestrze ciąży nie zwiększa się znacznie zapotrzebowanie energetyczne ciężarnej. Kobieta powinna jeść jedynie około 300 kcal więcej niż dotychczas. Mylne są więc teorie, że należy „jeść za dwoje”. Waga ciężarnej jest bardzo ważna ze względu na to, że zarówno otyłość, jak i nadmierny przyrost masy ciała w ciąży są czynnikami predysponującymi do rozwoju nadciśnienia ciążowego, a przede wszystkim – cukrzycy ciążowej. Brzuch po 27. tygodniu bardzo szybko rośnie, a kobieta ma często wrażenie, że opada z sił.

Samopoczucie kobiety w 27. tygodniu ciąży

Hormony ciążowe powodują, że przyszła matka ma problem z koncentracją. Nie jest to więc dobry czas na podejmowanie ambitnych aktywności, jak np. zdawanie egzaminów na studiach. Niekiedy kobieta ma wrażenie, że w połowie zdania zapomina, o czym chciała powiedzieć. Wynika to z jej bardzo dużego rozkojarzenia. Zdecydowanie lepiej jest w tym czasie zająć się realizowaniem wewnętrznej potrzeby „wicia gniazda”. Nie wolno się przemęczać, więc należy odpuścić sobie chęć przestawiania po raz kolejny mebli, mycia okien itp. Można za to powoli kompletować wyprawkę dla dziecka.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Mimo brzucha, który często wydaje się bardzo duży i utrudnia aktywność fizyczną, nie należy rezygnować z umiarkowanych ćwiczeń. Zalecany jest np. wolny spacer na świeżym powietrzu. Rozrywki typu kino nie są wskazane, ponieważ dziecko reaguje już na dźwięki, tym bardziej głośne. Należy unikać długotrwałego siedzenia ze względu na pojawiające się obrzęki. Warto namówić partnera, by zrobił od czasu do czasu lekki masaż pleców, który przyniesie ulgę w dolegliwościach kręgosłupa.

Nieprzyjemną dolegliwością bywa problem z nietrzymaniem moczu. Pomocne jest regularne, codzienne ćwiczenie mięśni Kegla. Można w tym czasie stosować wkładki higieniczne, jednak należy pamiętać o ich regularnej zmianie, ponieważ ciąża szczególnie predysponuje do infekcji.

Jak wygląda dziecko w 27. tygodniu ciąży?

Dziecko w 27. tygodniu ciąży wygląda już jak noworodek. Często ma lekką czuprynkę, pojawiają się brwi i rzęsy. Skóra jest jeszcze bardzo delikatna, prawie przezroczysta. Płuca są już na tyle rozwinięte, że możliwa jest ich odpowiednia stymulacja, a wcześniak urodzony w 27. tygodniu ciąży ma szanse na przeżycie.

Waga dziecka wynosi średnio około 1 kg. Płód wykonuje dość skoordynowane ruchy. Uczy się połykać, kształtuje mu się odruch ssania. Podczas badania ultrasonograficznego (USG) można zaobserwować, jak ssie kciuk. Dzieci w tym czasie potrafią otwierać już oczy, reagują na bodźce zewnętrzne typu światło i dźwięk. Mogą uspokajać się na dźwięk głosu matki czy reagować na głos ojca.

Poród w 27. tygodniu ciąży

Należy robić wszystko, by uniknąć porodu w 27. tygodniu ciąży. Mimo że wcześniak urodzony w tym czasie ma szansę przeżyć, to jednak poród tak wcześnie może wiązać się z powikłaniami, takimi jak np. retinopatia wcześniacza. Dzieci często wymagają rehabilitacji celem uniknięcia długotrwałych konsekwencji wcześniactwa.

Jesteś w ciąży? Zobacz nasz film i dowiedz się jakie badania powinnaś wykonać 

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
0
Polecamy
29.
tydzień ciąży – waga i brzuch kobiety ciężarnej.
Jak wygląda dziecko?
29. tydzień ciąży – waga i brzuch kobiety ciężarnej. Jak wygląda dziecko? TVN zdrowie
28.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Ruchy i waga dziecka
28. tydzień ciąży – który to miesiąc? Ruchy i waga dziecka TVN zdrowie
Jak rośnie brzuch w 6.
miesiącu i jakie zmiany zachodzą w rozwoju dziecka?
Jak rośnie brzuch w 6. miesiącu i jakie zmiany zachodzą w rozwoju dziecka? Dzień Dobry TVN
15.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Wygląd i waga dziecka w 15.
tygodniu ciąży
15. tydzień ciąży – który to miesiąc? Wygląd i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?