Do zarażenia wszą głowową (Pediculosis capillitii) najczęściej dochodzi w żłobku, przedszkolu, szkole, na obozach, koloniach, zimowiskach. Wśród dzieci wszy rozprzestrzeniają się bardzo szybko i mogą przenieść się również na dorosłych domowników.
Wszawica – główne objawy
Wszawica objawia się przede wszystkim silnym swędzeniem skóry głowy. Same wszy często trudno rozpoznać, zwłaszcza w gęstych włosach. Znacznie łatwiej rozpoznaje się białe gnidy (jaja wszy) zlokalizowane u nasady włosów. Gnida dojrzewa około 7 dni; po wylęgnięciu wesz żyje przez kilka tygodni. Bliski kontakt fizyczny z nosicielem albo korzystanie ze wspólnych przedmiotów, zwłaszcza osobistych, mogą być przyczynami zarażenia wszawicą u dzieci.
Odwszawianie domowników
Wszy rozprzestrzeniają się szybko, dlatego warto jak najszybciej podjąć walkę z chorobą.
10 najskuteczniejszych sposobów na wszy głowowe:
- Sięgnąć po preparaty na wszawicę dostępne w aptekach bez recepty (w formie płynów, lotionów, szamponów). Wiele z nich można stosować już u kilkumiesięcznych dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.
- Spróbować ziołolecznictwa. W sklepach zielarskich i aptekach można dostać preparat ziołowy delacet, mający w składzie nalewkę z ziela ostróżeczki polnej (łac. Delphinium consolida) oraz kwas octowy.
- Umyć głowę szarym mydłem, a po spłukaniu pod bieżącą wodą polać ją domową płukanką przygotowaną z wody i octu.
- Zastosować olejek z drzewa herbacianego (np. dodając go do szamponu lub wmasowując kilka kropli w skórę głowy).
- Po zastosowaniu preparatu lub płukanki wyczesać włosy gęstym (najlepiej metalowym) grzebieniem.
- Zastosować elektryczny grzebień, który natychmiast zabija wszy za pomocą niewyczuwalnego dla człowieka napięcia elektrycznego i pomaga wyczesać gnidy.
- Wymieszać w proporcji 1:1 wodę z octem jabłkowym i taką mieszankę nałożyć na skórę głowy oraz włosy.
- Spryskać skórę głowy oraz włosy płukanką z soli kuchennej i octu w proporcji 1:1. Przed spłukaniem i umyciem włosów szamponem trzymać na głowie czepek przez 1,5–2 godziny.
- Natrzeć na noc skórę głowy oliwą z oliwek, po czym owinąć głowę ręcznikiem albo założyć czepek. Rano umyć włosy szamponem i dokładnie wyczesać.
- Jeśli domowe sposoby na wszawicę okażą się nieskuteczne, należy udać się do lekarza, zwłaszcza gdy dojdzie do zakażenia skóry, czego oznakami są zaczerwienienie, strupy, obrzęk. Efektem uporczywego drapania skóry głowy może bowiem stać się zakażenie bakteryjne.
Kontakt fizyczny z zarażoną osobą albo nocleg w złych warunkach mogą być przyczyną zarażenia wszą odzieżową (Pediculosis vestimenti). Wesz odzieżowa nie bytuje na skórze człowieka, ale właśnie na odzieży i w pościeli, które należy wyprać w gorącej wodzie (minimum 60ºC), osuszyć ciepłym powietrzem i wyprasować. Zaleca się zastosowanie preparatu zwalczającego wszy odzieżowe (można w nim prać ubrania, pościel, ręczniki, koce, zasłony, legowiska zwierząt domowych).
Wszy – profilaktyka
Najskuteczniejszym sposobem walki z wszawicą jest jej zapobieganie. Nigdy nie należy pożyczać przedmiotów osobistych (grzebieni, ręczników, czapek) – ani komuś, ani od kogoś. Nie należy również przytulać się głowami. Zalecane jest regularne (np. co tydzień) sprawdzanie mokrych włosów dzieci, zwłaszcza po powrocie z obozu czy zimowiska.
Aby zapobiec zarażeniu się wszą odzieżową, należy regularnie prać pościel i ubrania w gorącej wodzie. Powinno się także unikać nocowania w niehigienicznych warunkach.