Jakie są przyczyny depresji lękowej oraz jak ją leczyć? Definicja i objawy depresji neurotycznej

Fot.: Kittiphan / stock.adobe.com

Depresja lękowa (neurotyczna) łączy w sobie objawy typowej depresji oraz zaburzeń lękowych. Przyczynami choroby są błędne schematy myślenia, które stopniowo klarują się na przestrzeni życia. Objawy depresji lękowej to paniczny lęk, myśli samobójcze, obniżony nastrój i podatność na uzależnienia. Chorobę leczy się środkami przeciwlękowymi oraz psychoterapią poznawczo-behawioralną.

Psychiatrzy twierdzą, że epizod depresyjny przydarza się co piątej osobie w Polsce. Zgodnie z badaniami, w 95 proc. przypadkach osób chorych na depresję występuje przynajmniej jedno zaburzenie na tle lękowym.

Co to jest depresja lękowa?

Depresja lękowa jest inaczej nazywana depresją neurotyczną. Osoby cierpiące na tę chorobą mają lżejsze objawy depresyjne, jednak stale odczuwają silny lęk. Stan ten nasila się głównie z samego rana oraz przed pójściem spać. Pacjenci często też skarżą się na silne dolegliwości somatyczne oraz często czują się wyczerpani, chociaż nie zrobili nic, czym mogliby się zmęczyć. Stan przewlekły depresji neurotycznej objawia się zupełnym wycofaniem z życia społecznego na skutek silnego lęku. Niekiedy skutkuje to próbami samobójczymi, dlatego tak ważna jest kompleksowa pomoc osobie chorej. Jednak wciąż ludzie mają duży problem z przyznaniem się przed znajomymi lub nawet przed sobą, że cierpią na depresję czy zaburzenia lękowe. W przypadku tej choroby, objawy, takie jak lęk czy wyczerpanie, mogą maskować źródło tego schorzenia, przez co pacjenci często bagatelizują swój obniżony nastrój.

Zobacz także: Zaburzenia lękowe uogólnione – objawy, kryteria rozpoznania i leczenie

Jakie mogą być pierwsze objawy depresji? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Jakie są pierwsze objawy depresji? Źródło: 36,6.

Depresja lękowa – przyczyny

Na zaburzenia lękowe częściej cierpią osoby prostolinijne, które cechują się sztywnymi procesami psychicznymi (tzn. trzymają się z góry ustalonych schematów myślowych). Wykazano, że na depresję neurotyczną cierpią częściej pacjenci mający poczucie głębokiego obowiązku i odpowiedzialności za dużą grupę osób oraz nie są gotowi do kompromisu. Skutkuje to bardzo poważnym stosunkiem do życia, które szybko staje się nacechowane lękiem przed utratą swojej pozycji oraz pogorszeniem własnej oceny w oczach innych. Co więcej, na depresję lękową są podatni ludzie tłumiący emocje w sobie i nie okazujący ich na zewnątrz oraz ci, którzy źle znoszą przykre doświadczenia (neurotycy).

Zobacz także: Jak samodzielnie walczyć z depresją bez pomocy leków?

Depresja lękowa - kto może zachorować?

Tak więc na tę chorobę cierpią ludzie przejawiający skrajne emocje. Cieszą się oni z sukcesów, jednak problemy i awarie są dla nich trudnościami nie do przeskoczenia. Sam proces choroby jest skutkiem stopniowego zaburzenia procesu myślenia. Na początku ludzie wszystkie swoje błędy uogólniają. Jeśli na przykład osoba została wyrzucona z pracy, to uważa, że jest beznadziejna w każdym aspekcie życia. W tym momencie nie myśli o tym, że jest dobrą matką (silny lęk i strach mogą pojawić się u kobiet, które niedawno urodziły dziecko, w takich sytuacjach mówi się o depresji poporodowej) i np. świetnie gra na pianinie, tylko poszczególne problemy przesłaniają jej cały obraz siebie. Kolejnym aspektem jest brak możliwości wyrażenia swoich uczuć. Prowadzi to do stałego konfliktu, który odbija się na ośrodkowym układzie nerwowym pacjenta. To z kolei przyczynia się do zaburzonej pracy hormonalnej i neuroprzekaźnikowej.

Jak rozpoznać depresję poporodową? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się bierze depresja w ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Depresja lękowa – objawy: paniczny lęk i niepokój, obniżony nastrój, myśli samobójcze, uzależnienia

W stosunku do osób pacjentów cierpiących na typowe zaburzenia depresyjne lub lękowe, osoby chorujące na depresję lękową mają znacznie większe nasilenie objawów z obydwu grup. Są one znacznie bardziej upośledzone społecznie, zawodowo i rodzinnie. Przez to, że odczuwają zarówno objawy depresji, jak i lęku, są bardziej oporni na leczenie oraz mają większe ryzyko nawrotów choroby. U pacjentów tych zauważono większy wskaźnik uzależnienia od alkoholu i benzodiazepinów. Choroba zaczyna się głównie czynnikami stresowymi, które obejmują doświadczenia rodzinne, kłopoty w pracy lub trudności finansowe. Najbardziej charakterystycznym objawem depresji lękowej jest jednak wolnopłynący i przewlekły lęk. Jest on związany z oczekiwaniem na przykre wydarzenia oraz głębokie poczucie zagrożenia zarówno w stosunku do siebie, jak i bliskich. Chory sam nie jest pewien czego dokładnie się boi. Stan ten jest najczęściej odczuwany jako ucisk w okolicy przedsercowej.

Czasem zdarza się, że osoby chorujące na zburzenia lekowe zmagają się z zaburzeniami odżywaniami. Do tych najczęściej występujących u osób z depresją lekową należą bulimia, anoreksja oraz kompulsywne objadanie. 

Zobacz także: Zioła na depresję bez recepty – naturalne sposoby leczenia depresji

Jakie są rodzaje zaburzeń lękowych?

Do zaburzeń lękowych zalicza się:

Zgodnie z badaniami, u 2/3 wszystkich pacjentów cierpiących na depresję, można wyodrębnić jeden z powyższych zaburzeń lękowych.

Zobacz także: Jak leczyć depresję maniakalną? Objawy i przyczyny choroby

Leczenie depresji. Jaką terapię wybrać? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:

Zobacz film: Jaką wybrać terapię? Źródło: 36,6

Depresja lękowa – leczenie: farmakologia, psychoterapia poznawczo-behawioralna

Gdy osoby cierpiące na depresję lękową nie radzą sobie z otaczającą ich rzeczywistością, to zgłaszają się do lekarzy rodzinnych lub psychiatrów po leki uspokajające lub nasenne, takie jak diazepam, lorazepam czy estazolam. Te substancje z grupy benzodiazepin, chociaż stosowane nagminnie, nie prowadzą do wyleczenia z choroby. Zamiast tego szybko uzależniają pacjenta, co bardzo utrudnia dalszy proces leczenia depresji lękowej. Należy więc podawać osobie chorej antydepresanty przeciwlękowe, które normują sen, regulują nastrój oraz zmniejszają nasilenie objawów lękowych. Niezmiernie ważna jest też dawka preparatów, którą należy skonsultować z doświadczonym lekarzem, który wytłumaczy pacjentowi też wszystkie możliwe skutki uboczne stosowania farmakoterapii.

Zobacz także: Czy elektrowstrząsy mogą wyleczyć depresję?

Depresja lękowa - gdzie jeszcze można szukać pomocy?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że sama farmakoterapia to za mało, aby skutecznie wyleczyć depresję lękową. Chorzy powinni poszukać pomocy także u psychoterapeuty. Terapia ma na celu zmianę błędnych schematów myślowych. W tym celu największą skuteczność w leczeniu depresji lekowej ma terapia poznawczo-behawioralna, która polega na rozkładaniu przekonań pacjenta na czynniki pierwsze i wspólne dojście do bardziej obiektywnych i rozwojowych stylów myślenia.

Czy depresja to już problem społeczny? Zobacz film i poznaj opinię eksperta:

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Depresja lękowa - ile trwa leczenie?

Niestety walka z depresją lekową czy zaburzeniami lękowymi nie zawsze jest łatwa, wymaga czasu i cierpliwości. Osoby, które cierpią z powodu zaburzeń lękowych często nie chcą pomocy i trudno jest je przekonać do wizyty u specjalisty (psychiatry, ewentualnie psychologa). Tym samym ogromne znaczenie w powrocie zdrowia ma wsparcie ze strony najbliższej rodziny oraz przyjaciół. Chory musi wiedzieć, że jego problem nie jest bagatelizowany i zawsze może na nich liczyć. 

Zobacz także: Depresja u dzieci i młodzieży – przyczyny, objawy, leczenie

Data aktualizacji: 01.04.2019,
Opublikowano: 04.01.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Marcin 24.02.2019r.

Człowiek musi czuć się kochany i potrzebny, inaczej ...sznur.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej