Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kłucie w mostku – czy oznacza nerwicę? Przyczyny dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Kłucie w mostku – czy oznacza nerwicę? Przyczyny dolegliwości

serce

Fot.: chombosan / stock.adobe.com

Kłucie w mostku jest objawem, który u wielu ludzi wywołuje panikę, co jeszcze bardziej potęguje nieprzyjemne doznania. Przyczyną kłucia mogą być choroby serca, takie jak choroba wieńcowa, zawał serca, lub choroby układu pokarmowego i inne schorzenia. 

Kłucie mostku nie musi oznaczać niebezpiecznych chorób i bardzo rzadko zwiastuje stan zagrażający życiu. Epizodyczne kłucie i ból w mostku mogą wystąpić u wszystkich ludzi bez względu na wiek oraz płeć.

Choroby przewodu pokarmowego wywołujące kłucie w mostku

Jak informują lekarze, istnieje wiele schorzeń w obrębie przewodu pokarmowego, które mogą dawać objawy w postaci kłucia w mostku, a nawet pieczenia oraz silnego bólu. Bardzo często za tego typu dolegliwości jest odpowiedzialne zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co podrażnia błonę śluzową. Taki stan nazywany jest refluksem żołądkowo-przełykowym i dotyczy sporej ilości dorosłych Polaków, a szczególnie osób palących papierosy oraz źle odżywiających się. Refluks jest stosunkowo powszechnym schorzeniem. Charakterystyczny dla niego jest piekący i gniotący ból w mostku, który może promieniować aż do pleców. Ból w przebiegu refluksu nasila się w pozycji leżącej.

Tępe kłucie w mostku, które może promieniować aż do nadbrzusza i nasilać się tuż po zjedzeniu lub na czczo, świadczy niekiedy o chorobie wrzodowej żołądka lub o chorobie wrzodowej dwunastnicy. Ból w okolicach mostka, który promieniuje do prawego podżebrza, a nawet barków, może być spowodowany kamicą żółciową. W takich sytuacjach dolegliwości pojawiają się zazwyczaj po spożyciu bardzo tłustego jedzenia. Towarzyszą im nudności i wymioty. W skrajnych sytuacjach za bardzo silny ból oraz kłucie w mostku odpowiada pęknięcie przełyku.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o nerwicy:

Zobacz film: Co to jest nerwica? Źródło: 36,6.

Choroby serca a kłucie w mostku

W zdecydowanej większości przypadków osoby doznające kłucia w mostku obawiają się chorób serca jako przyczyny tego niepożądanego stanu. Kłucie w mostku spowodowane jest jednak najczęściej innymi schorzeniami i przypadłościami, choć niewykluczone, że mogą wywołać je niebezpieczne choroby układu sercowo-naczyniowego.

Kłucie oraz ból w mostku, które nie mają związku z określoną pozycją ciała, oddechem, a także nasilają się po wysiłku i ustępują w czasie spoczynku, mogą być typowym objawem choroby wieńcowej, zwanej także dławicą piersiową. Schorzenie wiąże się ze zwężeniem naczyń wieńcowych, przez co mięsień sercowy otrzymuje niedostateczną ilość tlenu. Ból i kłucie w okolicach mostka oraz serca w przebiegu choroby wieńcowej pojawiają się najczęściej w czasie wysiłku, kiedy zapotrzebowanie na tlen jest jeszcze większe. Silne ataki ustępują po przyjęciu nitrogliceryny.

Kłucie w mostku i pozostałych częściach klatki piersiowej, które zwiększa się w pozycji leżącej i podczas głębokiego wdechu, bywa symptomem zapalenia osierdzia. W takich sytuacjach zmniejszenie dolegliwości bólowych jest możliwe dzięki zmianie pozycji z leżącej na siedzącą oraz pochyleniu się do przodu.

Jeśli kłucie w mostku pojawia się nagle, jest bardzo silne i towarzyszy mu wzrost ciśnienia tętniczego, prawdopodobnie doszło do rozwarstwienia aorty. Jest to bardzo rzadka, niebezpieczna choroba, która dotyczy najczęściej mężczyzn po 60. roku życia. Czynnikami ryzyka są miażdżyca, tętniak aorty, uwarunkowania genetyczne oraz przebyte zapalenie aorty.

Kłucie lub ból w mostku, który utrzymuje się powyżej 20 minut, a także promieniuje do innych części ciała, takich jak żuchwa, barki i szyja, może świadczyć o zawale serca. Należy pamiętać, że jest to stan wysokiego ryzyka utraty życia, dlatego pomoc medyczna powinna przyjść jak najwcześniej. Symptomami towarzyszącymi są: duszność, zawroty głowy, zimny pot, bladość, zmiana ciśnienia tętniczego, kaszel, strach o własne życie, pobudzenie lub osłabienie psychoruchowe.

Nerwica i choroby na tle nerwowym wywołujące kłucie w mostku

Kłucie w mostku bywa objawem nerwicy – najczęściej spotykanego zaburzenia psychicznego. Nerwica może być wywołana wieloma przyczynami, a epizody nerwicowe dotykają wszystkich osób, niezależnie od płci, wieku oraz stanu zdrowia. Za nerwicę objawiającą się kłuciem w mostku i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami odpowiadają przebyte traumatyczne doświadczenia i stres. Kłucie w mostku wywołane nerwicą ma najczęściej zmienny charakter i towarzyszą mu stres, duszność, kołatanie oraz niepokój. Może być spowodowane także nerwobólami, które są rezultatem procesu chorobowego, trwającego w obrębie włókien nerwowych. Przyczynami nerwobóli są bardzo często choroby wirusowe. Za kłucie i ból w mostku mogą być odpowiedzialne również schorzenia kręgosłupa i wady postawy.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kłucie w mostku w ciąży

Dolegliwości związane z kłuciem w mostku i w pozostałych częściach klatki piersiowej u ciężarnych są spowodowane takimi samymi przyczynami, jak u innych osób. Przyszłe mamy są podatne na stres, co może mieć duży wpływ na nerwicowe kłucie w mostku, a także inne dolegliwości na tle nerwowym. Skrajne sytuacje, które mogą zagrażać zdrowiu oraz życiu ciężarnej i płodu, wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej.

Bibliografia

Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, „Medycyna Praktyczna”, Kraków 2011.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
2
Polecamy
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny TVN zdrowie
Ból w mostku – powód do paniki?
Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał TVN zdrowie
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Nerwica neurasteniczna - czym jest i jak wygląda leczenie?
Nerwica neurasteniczna - czym jest i jak wygląda leczenie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu