Czy stres może wywołać trądzik?
Sygnałem, że żyjemy w zbyt dużym napięciu, mogą być zmiany trądzikowe na twarzy. Zdaniem badaczy przewlekły stres pobudza produkcję cytokin, a te sprawiają, że gruczoły łojowe pracują zbyt intensywnie. W konsekwencji mogą się pojawić zmiany trądzikowe.
Warto dodać, że nie bez znaczenia jest również to, jak reagujemy na stres. Zdarza się, że w nerwowych sytuacjach sięgamy po niezdrowe produkty, a to również przekłada się na wygląd skóry. Co więcej, stres może sprawić, że skóra będzie odwodniona i bardziej podana na podrażnienia.
Stres - jakie zmiany na skórze wywołać?
Nadmierny stres sprzyja także tworzeniu się worków pod oczami. Obserwuje się je m.in. u osób, które z powodu dużego napięcia mają problemy ze snem.
Stres sprzyja również tworzeniu się zmarszczek. Dlaczego? Kortyzol, który wydziela się w stresujących sytuacjach, przyspiesza degradację kolagenu i elastyny. Związki ten odpowiadają za jędrność skóry.
Na tym jednak nie koniec. Stres może powodować, że na skórze pojawia się wysypka. Często ma to związek z zaburzonym działaniem układu odpornościowego i wydzielanie histaminy. Wysypka o podłożu stresowym najczęściej pojawia się na twarzy, klatce piersiowej, szyi lub ramionach.
Zobacz wideo: Jak jest zbudowana i działa nasza skóra?
Źródło: interia.pl