Obecnie wiele związków decyduje się na rozłąkę ze względów ekonomicznych lub w celu realizowania planów zawodowych. Coraz częściej zdarzają się też sytuacje, w których w pary łączą się osoby mieszkające w znacznej odległości od siebie. Są to znajomości zawarte przy okazji podróży lub - co stało się normą w ciągu ostatnich lat - przez internet. W dobie nowoczesnej komunikacji utrzymanie kontaktu nawet przez ocean nie stanowi problemu.
Znacznie trudniej jest podtrzymać bliskość relacji. By związek na odległość miał sens, potrzeba wiele wytrwałości, wzajemnego zaufania i jednakowego zaangażowania z obu stron.
Związki na odległość i ich problemy
O ile stały kontakt można łatwo podtrzymać dzięki współczesnym technologiom, a nieobecność partnera skompensować towarzystwem i wsparciem przyjaciół, nic nie jest w stanie zastąpić bliskości fizycznej, w tym erotycznej. Osoby rozdzielone setkami kilometrów szczególnie cierpią na deficyt dotyku. Na co dzień brakuje im przytulenia, potrzymania za rękę, co bywa nawet trudniejsze niż seksualna abstynencja.
Rozłąka może być kwestią wyboru żyjącej ze sobą pary lub konsekwencją znajomości zawartej przez osoby mieszkające w różnych miastach czy państwach. W pierwszym przypadku istotnym problemem oddalenia jest jego powód - skoro jest ważniejszy niż wspólne życie, warto zastanowić się, czy u źródeł decyzji o rozłące nie tkwi kryzys relacji.
Inny dylemat dotyczy par, które od początku budują związek na odległość. Często obdarzają wówczas uczuciem nie tyle drugiego człowieka, co swoje o nim wyobrażenie. Taka relacja może zakończyć się rozczarowaniem w konfrontacji z rzeczywistością.
Ludzie żyjący w związku na odległość często stopniowo odzwyczajają się od siebie.
Zmieniają się pod wpływem nowego otoczenia lub po prostu poznają inną osobę, z którą nawiązują relację. Miłość na odległość można jednak pielęgnować, tak by rozłąka stała się mocnym fundamentem dla reszty wspólnego życia.
Jak utrzymać związek na odległość?
- kontaktując się ze sobą regularnie - telefonicznie, przez Skype, portale społecznościowe, SMS-y, tradycyjne listy; warto wyznaczyć pory rozmów, by móc się na nich w pełni skoncentrować,
- dzieląc się ze sobą codziennymi, nawet błahymi spostrzeżeniami, przeżyciami, przemyśleniami,
- robiąc wiele rzeczy wspólnie (online można razem zjeść kolację, obejrzeć film, zagrać w grę) lub równolegle (przeczytanie tej samej książki czy uprawiane jednej dyscypliny sportu to tematy do pasjonujących rozmów),
- wspierając się nawzajem w rozwiązywaniu problemów, załatwianiu bieżących spraw,
- utrzymując wspólne życie erotyczne (rozmawiając o swoich fantazjach czy uprawiając wirtualny seks),
- robiąc sobie miłe niespodzianki (np. przesyłając upominki lub składając niezapowiedzianą wizytę),
- wymieniając się swoimi rzeczami (przedmiot związany z partnerem jest oparciem w chwilach smutku czy zwątpienia),
- odwiedzając się jak najczęściej i celebrując wspólny czas,
- planując wspólną przyszłość.
Zalety miłości na odległość
Rozłąka może umocnić więź między ludźmi. W porównaniu z osobami mieszkającymi ze sobą, pary żyjące na odległość wkładają więcej wysiłku w okazywanie sobie miłości, uważniej ze sobą rozmawiają, częściej dzielą się osobistymi myślami.
Zwykle łatwiej im dojść do porozumienia, ponieważ dzielący je dystans daje im większą możliwość przemyślenia swoich postaw, unikania impulsywnych reakcji. Rozstanie podtrzymuje temperaturę uczuć, bo związane z nim napięcie powoduje większe wydzielanie „hormonów miłości”.
Życie w pojedynkę to także wyjątkowy czas na własne pasje, rozwój osobisty, który być może potem już nigdy się nie zdarzy. Warto dobrze go wykorzystać, by zyskany w ten sposób kapitał zaangażować w związek po okresie rozłąki.