Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zioła na pasożyty – czy można je bezpiecznie stosować u dzieci i dorosłych?
menu
Polub nas na Facebooku

Zioła na pasożyty – czy można je bezpiecznie stosować u dzieci i dorosłych?

ból brzucha

Fot.: ake1150sb / Getty Images

Zioła na pasożyty, leki i odrobaczanie organizmu – ich stosowanie jest nadal powszechną praktyką w wielu krajach. W Polsce takie kuracje przeprowadza się znacznie rzadziej i nie są one obowiązkowe, chociaż obecność pasożytów w naszym organizmie nie należy do rzadkości. Warto wiedzieć, jakie pasożyty atakują dzieci i dorosłych.

W Polsce w latach 70. i 80. kuracje odrobaczające z zastosowaniem leków były powszechną praktyką. Obecnie przeprowadza się je rzadziej, mimo że statystyki wskazują, że około 80% dzieci ma jakiegoś pasożyta (np. owsiki).

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Zioła na pasożyty – kiedy wskazane jest odrobaczanie?

Pasożyty szczególnie często atakują najmłodszych. Przede wszystkim są to owsiki. Często występuje również lamblioza, czyli schorzenie pasożytnicze układu pokarmowego wywołane przez pierwotniaki. Wiele osób, również w starszym wieku, zmaga się np. z glistą ludzką. Rosnącym problemem jest alweokokoza, czyli bąblowica wielojamowa, także wywołana przez pasożyty.

Mimo istnienia dużego problemu, jakim są pasożyty, w Polsce nie ma obecnie procedur medycznych, które obejmują regularne, profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych. Rodzice przeprowadzają je na własną rękę, stosując zioła na pasożyty, zwłaszcza po okresie wakacyjnym, kiedy najmłodsi wiele godzin spędzają na powietrzu, bawiąc się np. w piaskownicach, które są idealnym miejscem dla rozwoju niechcianych drobnoustrojów. Na ich szkodliwe działanie narażeni są także właściciele psów i kotów, ponieważ mają do czynienia np. z odchodami tych zwierząt.

Zioła na pasożyty ludzkie

Zioła na pasożyty ludzkie są zaliczane do naturalnych metod odrobaczania. Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty nie są najskuteczniejszą metodą zapobiegania niechcianym patogenom, ponieważ, chociaż niekiedy są w stanie zahamować ich rozmnażanie, to mogą np. nie być w stanie pomóc wydalić ich z organizmu lub zabić pasożytów wewnątrzkomórkowych. Dlatego po odstawieniu ziół dokuczliwe objawy zaczynają powracać. Trzeba mieć świadomość, że tylko specjalistyczne leki pozwalają skutecznie pozbyć się pasożytów. Niebezpieczeństwo, jeżeli chodzi o zioła, polega również na tym, że w przypadku niektórych larw dochodzi do ich przemieszczania się do innych narządów. Tak dzieje się, jeśli w organizmie człowieka znajdują się młode osobniki tasiemca, które mogą się przenieść z układu pokarmowego do np. wątroby, płuc, a także do mózgu. Stosowanie ziołolecznictwa w walce z pasożytami nie jest zalecaną metodą terapii. Zawsze należy ją prowadzić pod kontrolą specjalisty. Preparaty niefarmakologiczne mogą jedynie stanowić jej uzupełnienie, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań.

Zobacz film: Jak rozpoznać infekcję pasożytniczą? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zioła na pasożyty jelitowe

Za skuteczne zioła na pasożyty jelitowe uważa się przede wszystkim rośliny tzw. gorzkie i ostre. Medycyna naturalne przypisuje takie właściwości m.in.: goździkom, owocom granatu czy pestkom dyni. Skuteczna jest mięta błotna, piołun pospolity, pieprz czerwony, tymianek i czosnek. Zastosowanie znajdują też rzadsze i mniej znane rośliny, takie jak cytwar czy dymnica pospolita. Mieszanką, która ma właściwości zmniejszające aktywność lamblii, glist jelitowych czy owsików, jest napar z ziela tymianku, kłącza tataraku, korzenia omanu, mięty pieprzowej oraz liści orzecha włoskiego z dodatkiem piołunu. Wiele podobnych przepisów można znaleźć w internecie, tak samo jak gotowych preparatów do walki z niechcianymi organizmami. Zawsze należy mieć świadomość, że ich stosowanie nie jest ani zalecaną, ani w pełni skuteczną metodą walki z pasożytami. Niebezpieczne jest także wykorzystywanie substancji nieznanego pochodzenia, które nie zostały oficjalnie dopuszczone do sprzedaży w Polsce. Mogą one spowodować więcej szkody niż pożytku.

Zioła na pasożyty dla dzieci i dorosłych

Jeżeli zioła na pasożyty dla dzieci i dorosłych nie są tak skuteczne, jak należy przeprowadzić odrobaczanie? W pierwszej kolejności trzeba skonsultować się z lekarzem, który zleci konieczne badania. Przed podjęciem walki z pasożytami należy wykonać dokładne testy krwi, kału i tzw. szkiełka przy podejrzeniu obecności owsików. Niekiedy wymagane jest przebadanie świeżo pobranej żółci i treści dwunastnicy. Dopiero na tej podstawie lekarz prowadzący może dobrać najskuteczniejszy lek i jego odpowiednią dawkę.

Dostępne środki farmakologiczne dzielą się na kilka grup, a podział wynika z mechanizmu ich działania. Jedne z nich np. prowadzą do porażenia układu mięśniowo-nerwowego pasożytów, czyli następuje ich unieruchomienie, a następnie wydalenie np. z jelita. Skuteczność tych substancji jest największa w przypadku dorosłych osobników. Jeżeli chodzi o larwy, które mają tendencję do migrowania do innych tkanek, sprawdzają leki zakłócające przemianę materii ich organizmu. Uniemożliwiają one wchłanianie glukozy i prowadzą do śmierci pasożyta.

Ponieważ są to substancje o silnym działaniu, ich przyjmowanie jest często związane z efektami ubocznymi w postaci m.in. biegunek, wymiotów czy zawrotów głowy. Przeciwwskazaniami do ich stosowania są ciąża i karmienie piersią, a także niewydolność wątroby.

Ważne jest, aby pamiętać, że kiedy dochodzi do konieczności odrobaczenia organizmu, procedurze powinni zostać poddani wszyscy domownicy.

Zobacz film: Bąblowica - objawy, diagnoza, leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
43
9
Polecamy
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Fitoterapia i leki roślinne – jak działa ziołolecznictwo?
Fitoterapia i leki roślinne – jak działa ziołolecznictwo? Dzień Dobry TVN
Odrobaczanie dzieci – leki bez recepty, zioła
Odrobaczanie dzieci – leki bez recepty, zioła TVN zdrowie
Na czym polega odrobaczanie ludzi?
Skuteczne metody, lekarstwa na odrobaczanie
Na czym polega odrobaczanie ludzi? Skuteczne metody, lekarstwa na odrobaczanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia