Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół bólowy miednicy mniejszej u kobiet i mężczyzn – objawy, metody leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół bólowy miednicy mniejszej u kobiet i mężczyzn – objawy, metody leczenia

układ moczowy

Natali_Mis/gettyimages.com

Zespół bólowy miednicy mniejszej to grupa różnorodnych dolegliwości w okolicy dolnej części brzucha i krocza. Zjawisko wywołuje szerokie spektrum przyczyn ze strony układu płciowo-moczowego czy pokarmowego, a objawy każdego z nich są do siebie zbliżone. Leczenie rozpoczyna dokładna diagnostyka.

Zespół bólowy miednicy mniejszej może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, choć częściej pojawia się u pań i stanowi najczęstszy powód wizyty u ginekologa. Etiologia problemu wyznacza metody leczenia i czas trwania rekonwalescencji.

Czym jest zespół bólowy miednicy mniejszej?

Zespół bólowy miednicy mniejszej, zwany także jako CPP (chronic pelvic pain), oznacza grupę różnorodnych dolegliwości w dolnej części brzucha, poniżej pępka, w okolicy kręgosłupa krzyżowego i krocza, utrzymujących się co najmniej 6 miesięcy. Zjawisko wywołuje szerokie spektrum przyczyn ze strony m.in. układu moczowego, rozrodczego i pokarmowego, z wyjątkiem dolegliwości związanych z miesiączkowaniem i okresem ciąży. Niejednoznaczna etiologia objawów utrudnia opracowanie programu leczenia i ograniczenie cierpienia pacjenta. Zespół bólowy miednicy mniejszej uznawany jest za objaw, a nie samodzielną jednostkę chorobową, dlatego w czasie diagnostyki problemu rozpoczyna się leczenie zachowawcze. CPP pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, choć znacznie częściej dotyczy pań i stanowi powód blisko 40% wszystkich wizyt ginekologicznych. Za powstanie dolegliwości, bez względu na płeć, odpowiadają zaburzenia ginekologiczne, urologiczne, mięśniowo-szkieletowe, żołądkowo-jelitowe, neurologiczne, a nawet psychosomatyczne. Zespół bólowy miednicy mniejszej u mężczyzn zwykle pojawia się na skutek zapalenia gruczołu krokowego, z kolei u pań rozwija się w wieku rozrodczym oraz pomenopauzalnym.

Zespół miednicy mniejszej – objawy

Mimo że przyczyny dolegliwości są złożone, objawy zespołu bólowego miednicy mniejszej to przede wszystkim nieustający ból, słabo reagujący na leczenie przeciwbólowe. W zależności od etiologii, przewlekły dyskomfort wpływa na pogorszenie jakości codziennego funkcjonowania pacjenta. Może stanowić również źródło stanów depresyjnych, wycofania zawodowo-społecznego i chronicznego zmęczenia. Dolegliwości bólowe w zespole miednicy mniejszej mogą również występować lub nasilać się w trakcie oraz po zakończeniu stosunku płciowego. Ponadto utrudniają one życie intymne, wywołując zaburzenia potencji i funkcji seksualnych oraz upośledzając zdolności w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji. Dodatkowo ból pojawia się w czasie ejakulacji. Chorzy na zespół bólowy miednicy mniejszej często skarżą się na problemy ze strony dróg moczowych o charakterze obturacyjnym, jak powolny lub przerywany strumień mikcji, a także dostrzegają często- lub skąpomocz oraz uczucie parcia na pęcherz. Ból często pojawia się również podczas wypróżniania. Nierzadko w przebiegu zespołu miednicy mniejszej obserwuje się wzdęcia, zaparcia i biegunki. Do grupy objawów zalicza się również miejscowe uczucie palenia, ucisku i kłucia w genitaliach, z tendencją do rozprzestrzenia się i opasania dolnej okolicy brzucha i pleców. Zespół wywołuje również objawy ogólne, jak bóle stawowo-mięśniowe.

Zespół bólowy miednicy mniejszej – leczenie

Metody terapeutyczne dobierane są w zależności od fenotypu klinicznego pacjenta, czyli rodzaju i stopnia natężenia bólu. Dominującym środkiem łagodzącym dolegliwości jest farmakoterapia. Leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe środki przeciwzapalne, paracetamol i opioidy, stosowane są dla poprawy ogólnego stanu chorego. W dalszym etapie lub jako uzupełnienie leczenia, stosuje się leki:

  • hormonalne;
  • przeciwdepresyjne, regulujące system neuroprzekaźników i tempo ich działania;
  • rozluźniające napięcie mięśniowe;
  • antybiotyki;
  • preparaty ziołowe.

Terapię zespołu bólowego miednicy mniejszej uzupełnia się o dodatkowe nieinwazyjne metody, takie jak ćwiczenia fizyczne o lekkiej i umiarkowanej intensywności regulujące funkcje krążeniowo-oddechowe, poprawiające perystaltykę jelit i samopoczucie oraz kondycję mięśniowo-stawową. Optymalnym wysiłkiem zalecanym dla pacjentów bez względu na przyczynę dolegliwości są spacery, pływanie i joga oraz izolowane ćwiczenia oddechowe i stretching. Dolegliwości bólowe w przebiegu zespołu miednicy mniejszej słabną także na skutek zabiegów fizjoterapeutycznych, takich jak kinezyterapia (w tym ćwiczenia kegla), fizykoterapia (w tym kąpiele wodne i masaże wirowe), terapia manualna. Warto również podjąć się zmiany stylu życia na bardziej aktywny. Ponadto zespół bólowy miednicy mniejszej wspiera:

  • dieta dostarczająca odpowiednią ilość składników odżywczych dostosowanych do stanu, wieku i płci pacjenta; planując jadłospis, należy uwzględnić regularność i kaloryczność posiłków oraz nawodnienie;
  • psychoterapia i edukacja w kierunku radzenia sobie ze stresem związanym z chorobą.

Leczenie chirurgiczne to ostateczna metoda, zalecana wyłącznie na specyficzne wskazania, np. w przypadku rozszerzania zwężonej cewki moczowej.

Zobacz także: Układ moczowy - jak jest zudowany i jak działa?

36,6

Bibliografia:

1. D. Robak-Chołubek, Zespół bólowy miednicy mniejszej, “Przegląd menopauzalny” 2017, nr 2.

2. Zespół bólowy miednicy mniejszej, red. B. Śpiewankiewicz, Warszawa 2014.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
6
Polecamy
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Czy depresja może mieć różne maski?
Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć depresję maskowaną
Czy depresja może mieć różne maski? Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć depresję maskowaną Dzień Dobry TVN
Ból pleców i brzucha – o czym świadczy, jakie są jego przyczyny i metody uśmierzania?
Ból pleców i brzucha – o czym świadczy, jakie są jego przyczyny i metody uśmierzania? TVN zdrowie
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty