Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zęby mleczne – kiedy wypadną pierwsze zęby mleczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Zęby mleczne – kiedy wypadną pierwsze zęby mleczne?

Płacz dziecka cierpiącego przez ból ząbkowania

Fot. ideabug / Getty Images

Zęby mleczne wypadają nawet do 10–13 roku życia. Wypadają, jak tylko zaczynają wyrzynać się zęby stałe. Każde dziecko czeka, kiedy w końcu wypadną kolejne zęby mleczne, by doczekać się przyjścia „wróżki zębuszki” czy innych nagród za utracony ząbek.

Na początku życia płodowego tworzą się zawiązki zębów mlecznych i już w 7. tygodniu ciąży można uwidocznić w badaniu ultrasonograficznym 20 zawiązków mlecznych. Zęby mleczne wyrzynają się w określonej kolejności już od 6. miesiąca życia dziecka. Jednak wiele dzieci zaczyna ząbkować trochę później i nie jest to problemem. U zdrowych dzieci proces wyrzynania się zębów mlecznych jest skorelowany z rozwojem. Zdarza się, że niektóre dzieci mają wrodzone zęby mleczne, które wyrżnęły się tuż przed porodem. Wtedy też takie zęby mleczne szybciej wypadają. Dziecko w wieku około 2,5 roku powinno mieć wykształcone uzębienie mleczne.

Próchnica może dotyczyć także zębów mlecznych dziecka. Zobaczcie więcej na filmie:

Zobacz film: Słodycze, które psują zęby dziecka. Próchnica zębów mlecznych. Źródło: Co nas truje

Zęby mleczne – kiedy są wykształcone?

Już w życiu płodowym dochodzi do pełnej mineralizacji i rozwoju zębów mlecznych, które jednak pozostają schowane w dziąsłach. Stopniowo od 6. miesiąca życia dochodzi do wyrzynania się zębów mlecznych, by w wieku około 2,5 lat dziecko miało w pełni wykształcone uzębienie mleczne. Zazwyczaj poszczególne typy zębów wyrzynają się w określonej kolejności, początkowo częściej na dole, a później u góry.

Warto wiedzieć: Pierwsze zęby dziecka. Czy mleczne zęby też trzeba leczyć?

Kolejne zęby mleczne wyrzynają się następująco:

  • pomiędzy 6. a 10. miesiącem życia dziecka – przyśrodkowe siekacze,
  • pomiędzy 10. a 14. miesiącem życia dziecka – boczne siekacze,
  • pomiędzy 15. a 18. miesiącem życia dziecka – kły,
  • pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia dziecka – pierwszy trzonowiec,
  • pomiędzy 24. a 30. miesiącem życia dziecka – drugi trzonowiec.

Należy jednak pamiętać, że wyrzynanie się zębów mlecznych jest bardzo zmienne i wcale nie jest źle, jeśli dziecku w wieku 10. miesięcy dopiero wyrzynają się pierwsze zęby. Szczególnie dotyczy to dzieci kobiet karmiących, gdyż pierwsze ząbki często są przyczyną gryzienia i ranienia brodawek sutkowych kobiety.

Polecamy: Jak wygląda próchnica butelkowa u dzieci? Przyczyny, objawy i leczenie

Kiedy wypadają pierwsze zęby mleczne?

Zęby mleczne zaczynają wypadać w momencie, gdy w ich miejsce powstają zęby stałe, które wyrzynając się, wypychają mleczaki. Proces wyrzynania się zębów stałych jest jeszcze bardziej zmienny niż mlecznych i bardziej zależny od czynników indywidualnych, miejscowych czy ogólnych. Już w momencie narodzin zmineralizowane są guzki stałych szóstek. W momencie, gdy wyrżnięte są wszystkie zęby mleczne poza szóstkami, rozwinięte są również na tym etapie guzki zębów przednich i pierwszych trzonowców. W połowie wykształcone są również guzki jedynek, dwójek, czyli siekaczy, trójek (kłów), jak i przedtrzonowców (czwórek i piątek). Około 4. roku życia pierwsze trzonowce i siekacze są już całkowicie zmineralizowane, natomiast zaczyna się proces mineralizacji siódemek. Proces mineralizacji wiąże się z rozwojem zęba stałego w płaszczyźnie pionowej. Często zęby stałe wyrzynają się około 3 miesiące, a nawet 6 miesięcy, wcześniej u dziewczynek niż u chłopców.

Czy wiesz, że próchnica to choroba zaraźliwa?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Zęby mleczne utrzymują się mniej więcej do 6. roku życia. I to właśnie w tym okresie zaczynają zastępować je zęby stałe. Cały proces wypadania zębów mlecznych trwa nawet do 13. roku życia.

Wypadanie zębów mlecznych a wyrzynanie się zębów stałych

Zawiązki zębów stałych powinny się tworzyć dowierzchołkowo w stosunku do mlecznych. Czwórki i piątki zaczynają rosnąć pomiędzy korzeniami czwórek i piątek mlecznych. Zęby mleczne wypadają w podobnej kolejności, w jakiej wyrastały. Dlatego też w pierwsze kolejności wypadają przednie mleczaki, a w dalszej kolejności pozostałe zęby. Należy pamiętać, że przez długi okres dziecko ma jednocześnie część zębów stałych i mlecznych. To z kolei powinno obligować rodziców o dbanie o zdrowie dziecka. Niesłuszny jest argument, że uszkodzony czy objęty próchnicą ząb mleczny i tak za niedługo wypadnie, więc nie ma potrzeby go leczyć. Źródło infekcji, jakim jest ząb mleczny, jest równie niebezpieczne jak zakażenie innych zębów.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
434
44
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby