Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zdiagnozuj się bez wychodzenia z domu – telekonsultacja odpowiedzią na zagrożenie koronawirusem
menu
Polub nas na Facebooku

Zdiagnozuj się bez wychodzenia z domu – telekonsultacja odpowiedzią na zagrożenie koronawirusem

telemedycyna

Fot: Ariel Skelley / gettyimages.com

Konsultacja z lekarzem w większości kojarzy się z trudnościami w znalezieniu wolnego terminu i kolejkami do gabinetu. Tymczasem zachorowalność na koronawirusa zatacza coraz szersze kręgi, docierając także do Polski. W momencie, gdy system opieki zdrowotnej nie nadąża za stale rosnącą potrzebą szybkiej diagnozy, warto w trosce o własne zdrowie przemyśleć innowacyjne rozwiązania, takie jak telekonsultacja.

Opieka medyczna w Polsce nie działa według standardów XXI wieku. Podstawowa opieka zdrowotna wymaga od nas cierpliwości i czekania w długich kolejkach. Również prywatna opieka medyczna spopularyzowała się do tego stopnia, że posiadacze medycznych abonamentów coraz rzadziej mogą liczyć na błyskawiczny kontakt z lekarzem.

Tymczasem w branży medycznej dynamicznie rozwija się usługa, która jest odpowiedzią na większość przeszkód związanych z dostaniem się do lekarza na „cito”. Usługą tą jest telekonsultacja.

Bariery w kontakcie z lekarzem

Przypomnij sobie ostatnią wizytę u lekarza – zaczęło się od konieczności umówienia wizyty. Bez względu na to, czy wymagało to kontaktu telefonicznego czy rejestracji on-line, wybór dostępnych terminów z pewnością był ograniczony. Czas oczekiwania na wizytę z pewnością był zdecydowanie zbyt długi.

Następnie trzeba udać się do gabinetu. Najczęściej wiąże się to z podróżą i staniem w korkach lub koniecznością wyjścia do lekarza w godzinach pracy. W najgorszym przypadku bierzemy dzień wolnego.

Wreszcie dostajemy się do kolejki w rejestracji lub poczekalni w prywatnej przychodni. Spędzamy tam od kilkunastu minut do nawet kilku godzin, zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie innych pacjentów z objawami chorobowymi. Następnie dochodzi do badania, a potem oczekiwania na konsultację wyników i diagnozę. Na koniec otrzymujemy rekomendację wizyty kontrolnej – wiemy już zatem, że całą tę procedurę będziemy musieli przejść raz jeszcze za tydzień.

Diagnoza i wizyta u lekarza przestają być tożsame

Zgodnie z opinią lek. Michała Sutkowskiego, prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, ok. 80% wizyt u lekarzy rodzinnych jest niezasadnych. Często udajemy się jedynie po kolejną receptę, a wielokrotnie nasza wizyta w gabinecie nie wiąże się wcale z bezpośrednią koniecznością wykonania jakiegokolwiek zabiegu. Wynika jedynie z faktu, że tak właśnie funkcjonuje w naszej świadomości archaiczny model konsultacji z lekarzem.

Skoro więc większość przypadków jesteśmy w stanie skonsultować zdalnie, być może warto przed kolejną wizytą u lekarza przemyśleć skorzystanie z telekonsultacji.

Czym jest telekonsultacja?

Telekonsultacja to część telemedycyny, czyli forma świadczenia usług medycznych łącząca w sobie elementy telekomunikacji i informatyki. Pozwala na przeprowadzenie procesu diagnostycznego na odległość i z powodzeniem zastępuje tradycyjną wizytę w gabinecie m.in.

  • lekarzy pierwszego kontaktu, internistów i pediatrów
  • lekarzy m.in. takich specjalizacji jak dermatolog, diabetolog czy psychiatra

Choć w Polsce telekonsultacja dopiero zaczyna być stosowana na szerszą skalę, bynajmniej nie jest rozwiązaniem nowym. Stosowane jest u nas od kilku lat, a na zachodzie od kilkudziesięciu.

Najważniejsze zalety telekonsultacji

  • szybsza diagnoza i wdrożenie sposobów leczenia – telekonsultacje niwelują problem oczekiwania na wolny termin wizyty i czas oczekiwania w kolejce do gabinetu lekarza
  • niższy koszt – usługa jest znacznie tańsza niż tradycyjna wizyta w gabinecie lub wizyta domowa
  • brak granic – to duże ułatwienie dla każdego, ale szczególnie mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi, dla których dostęp do lekarza POZ jest szczególnie utrudniony
  • lepszy dostęp do stałej opieki medycznej – dzięki uproszczeniu formy kontaktu możemy dokonywać częstszych konsultacji ze specjalistą, kontaktować się z nim regularnie

W okresie wysokiej zachorowalności telekonsultacja okazuje się być usługą szczególnie przydatną. Minimalizuje do zera ryzyko pogłębienia objawów chorobowych np. przez kontakt z osobami chorymi w przychodni. Daje również komfort postawienia diagnozy w naszym własnym domu, biurze, a nawet w podróży – niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, lekarza mamy zawsze „pod ręką”.

Telekonsultacja ma jednak istotne ograniczenia – nie pozwala na dokonanie bezpośredniego badania lub wykonanie podstawowych zabiegów. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy w danym przypadku rzeczywiście zachodzi potrzeba ich przeprowadzenia. Na ogół zadaniem lekarza pierwszego kontaktu jest wyłącznie zebranie podstawowego wywiadu medycznego.

Telekonsultacja również w Polsce

Innowacyjność usługi coraz chętniej wdrażana jest w polskich placówkach medycznych oraz firmach z branży healthcare. Jak tłumaczy dr n. med. Marcin Nowak z HomeDoctor.pl , „Telekonsultacja w Polsce jest wciąż usługą dość nową, jednak równie niezawodną, co tradycyjna wizyta u lekarza”.

Szczególnie dużą wartość tego rozwiązania można dostrzec w kontekście postępującej informatyzacji polskiej służby zdrowia. „W dobie e-recepty oraz elektronicznego zwolnienia lekarskiego możliwości telemedycyny w Polsce stają się praktycznie nieograniczone” – tłumaczy Nowak. Wspomina również, że lekarze już teraz korzystają z tego typu rozwiązań zarówno podczas wizyt domowych, jak i telekonsultacji. „W ostatnich tygodniach odnotowaliśmy znaczny wzrost ilości połączeń na infolinię telemedyczną HomeDoctor.pl, co potwierdza zainteresowanie Polaków tym rozwiązaniem” – dodaje.

Telekonsultacja w kontekście koronawirusa

Wszystko wskazuje więc na to, że dostępność do usług telemedycznych będzie w najbliższych latach w Polsce trendem rosnącym. Pierwszym poważnym sprawdzianem, który czeka to rozwiązanie, jest rosnące zagrożenie koronawirusem. Początkowe objawy choroby przedostającej się do Europy z Chin mogą być łatwo pomylone z objawami zwykłej grypy.

Należy pamiętać również, że zarówno wirus grypy jak i koronawirus mogą rozwijać się w organizmie człowieka równocześnie. Szczególnie narażone na takie przypadki są osoby podróżujące w ostatnim czasie poza granice kraju, a także te, które przebyły niedawno infekcję wirusową i cechują się przez to obniżoną odpornością.

Ponieważ wirus przenoszony jest drogą kropelkową, warto zminimalizować ryzyko ekspozycji na potencjalne drogi zarażenia. Tymczasem jednym z największych skupisk bakterii i wirusów są przychodnie i centra medyczne. Jeśli zatem podejrzewasz u siebie wystąpienie pierwszych objawów grypy, zachowaj spokój i rozważ telekonsultację – w większości przypadków objawy te nie będą oznaczały zarażenia koronawirusem, a dzięki rozmowie telefonicznej z lekarzem unikniemy realnego ryzyka zakażenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
8
Polecamy
Prywatna opieka medyczna w JP Medica – dlaczego warto?
Prywatna opieka medyczna w JP Medica – dlaczego warto? TVN zdrowie
Telemedycyna – przełomowa forma świadczenia usług lekarskich
Telemedycyna – przełomowa forma świadczenia usług lekarskich Dzień Dobry TVN
Rehabilitacja po covidzie.
Pierwsze kroki w powrocie do zdrowia
Rehabilitacja po covidzie. Pierwsze kroki w powrocie do zdrowia Dzień Dobry TVN
Teleporady nie działają, a w co piątej palcówce kontakt z lekarzem jest utrudniony
Teleporady nie działają, a w co piątej palcówce kontakt z lekarzem jest utrudniony TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?