Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zatwardzenie u dziecka – przyczyny i domowe sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Zatwardzenie u dziecka – przyczyny i domowe sposoby leczenia

NAN

Fot: Saklakova / fotolia.com

Zatwardzenie u dziecka to częsty problem, który wynika przede wszystkim z nadmiernego spożycia cukrów prostych. Zlekceważenie zaparć może spowodować popuszczanie stolca i moczenie nocne. Skutecznym sposobem leczenia jest zmiana diety lub podanie syropu zmiękczającego treści kałowe.

Problemy z wypróżnianiem nie zawsze oznaczają zaparcie. O zatwardzeniu u dziecka można mówić wtedy, gdy malec nie chce lub nie może się załatwić, a oddawanie stolca wymaga sporego wysiłku i powoduje ból. Zatwardzenie u dziecka mającego 2 lata lub więcej najczęściej wynika z błędów dietetycznych. Im starsze dziecko, tym poważniejsze mogą być przyczyny zaparć. Zatwardzenie u dziecka 3 letniego może doprowadzić do zaparć nawykowych, które wymagają pomocy psychologicznej.

Co na zatwardzenie u dziecka?

Sposobów na zatwardzenie u dziecka jest wiele, ale zawsze przed ich wypróbowaniem należy najpierw udać się do pediatry. Lekarz wykluczy wady i choroby, które wymagają specjalistycznego leczenia oraz doradzi, jakie preparaty można stosować. W przypadku bardzo dużego problemu z zaparciem pediatra może zalecić wykonanie wlewki z roztworu soli fizjologicznej lub fosforanów, która rozmiękcza stolec i ułatwia wypróżnienie.

Po usunięciu zalegającego kału konieczne jest unormowanie wypróżnień. Najczęściej lekarz przepisuje syrop na zatwardzenie u dzieci. Może to być lek osmotycznie czynny, który zwiększa wchłanianie wody w jelicie i rozluźnia kał lub lek działający drażniąco na błonę śluzową jelita i zwiększający ilość wody w jelicie. Rzadziej stosowane są leki o działaniu poślizgowym, które powywlekają stolec śliską warstwą, dzięki czemu ułatwiają wypróżnienie.

Preparat należy podawać w dawce ściśle określonej przez lekarza. Poprawa następuje bardzo szybko, ale leczenie zatwardzenia u dziecka trwa najczęściej kilka miesięcy. Pozwala to zapobiec nawrotom i chroni przed bólem podczas wypróżnienia, dzięki czemu można uniknąć nawykowego wstrzymywania stolca.

Zobacz film: Czy dziecko powinno jeść słodycze? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zatwardzenie u dziecka – domowe sposoby

Najlepszym sposobem na zatwardzenie u dziecka jest podawanie mu dużych ilości płynów, a zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej i herbatki z rumianku. Ponadto należy zadbać o to, by malec codziennie wypijał szklankę soku warzywnego lub warzywno-owocowego bez dodatku bananów. Do diety trzeba wprowadzić surowe warzywa i owoce, z wyjątkiem działających zapierająco bananów, gotowanych i pieczonych jabłek oraz gotowanej marchewki.

Dziecko nie powinno jeść słodyczy, które nasilają problemy z zaparciami. Konieczne jest unikane białego ryżu, pieczywa pszennego oraz innych potraw z jasnej mąki. Na zaparcia pomoże dieta bogatoresztkowa, bazująca na pełnoziarnistym pieczywie, płatkach kukurydzianych i makaronach.

Zatwardzenie u dzieci – przyczyny

Tylko u niewielkiego procenta dzieci przyczyną zaparć są wady anatomiczne lub choroby. Najczęściej zatwardzenia u dzieci mają charakter czynnościowy, co oznacza, że wywołane są konkretnym czynnikiem, np.:

  • niewłaściwą dietą, zawierającą zbyt dużo cukrów prostych i zbyt mało błonnika,
  • pośpiesznym korzystaniem z toalety, przez co dochodzi do niepełnego wypróżnienia i zalegania mas stolca w okrężnicy,
  • przyjmowaniem niektórych leków, np. preparatów żelaza,
  • alergią,
  • świadomym unikaniem wypróżnienia, ponieważ kojarzy się ono z bólem.

U dzieci w wieku 4 lat i starszych, które uczęszczają już do przedszkola, zatwardzenie może wynikać z niechęci do korzystania z publicznej toalety lub z zaburzenia naturalnego rytmu wypróżnień. Dziecko nie może znaleźć chwili, aby spokojnie usiąść w toalecie, przez co masy kałowe zbierają się w okrężnicy i twardnieją. Zmiana trybu życia i związane z nią zaburzenie rytmu wypróżnień mogą doprowadzić do zaparć nawykowych. Zatwardzenie u dziecka pojawia się również jako efekt stresu, np. z powodu zmiany opiekunki, problemów w szkole czy zabiegu szpitalnego. W takich wypadkach niezbędnym elementem leczenia jest psychoterapia.

Zatwardzenie u dziecka – co robić?

Jednorazowy epizod z zatwardzeniem nie powinien wzbudzić niepokoju, zwłaszcza jeśli kolejne stolce są już prawidłowe, jednak jeśli problemy zaczynają się powtarzać, a dziecko świadomie unika wypróżnienia, konieczna jest wizyta u lekarza. Zatwardzenia u dziecka nie można lekceważyć, ponieważ w wyniku zalegania mas kałowych w okrężnicy dochodzi do rozciągnięcia jej ścianek. W efekcie potrzeba wypróżnienia może zaniknąć. Z powodu rozluźnionych mięśni płynne treści wydostają się na zewnątrz, przez co dziecko popuszcza kupkę. Stolec jest wówczas oddawany raz na kilka dni, a towarzyszącemu temu ból jest bardzo silny.

Dziecko cierpiące na zatwardzenia ma wzdęcia i przewlekłe bóle brzucha, nudności i wymioty oraz zmniejszony apetyt. Przybiera na wadze i rośnie wolniej niż rówieśnicy. Naciskająca na drogi moczowe, rozdęta odbytnica może być przyczyną zmniejszenia objętości pęcherza moczowego, co skutkuje moczeniem nocnym.

Zatwardzenie u dziecka może powodować zaburzenia emocjonalne, a nawet depresję. Przedłużające się dolegliwości mogą upośledzić drożność jelita – wówczas konieczne jest leczenie szpitalne, dlatego nie wolno lekceważyć tego problemu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
14
Polecamy
Zaparcia – problem, z którym można walczyć domowymi sposobami
Zaparcia – problem, z którym można walczyć domowymi sposobami TVN zdrowie
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu?
Przyczyny i sposoby na wzdęcia
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu? Przyczyny i sposoby na wzdęcia Dzień Dobry TVN
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
Zatwardzenie u niemowlęcia – jak rozpoznać i jak pomóc dziecku?
Zatwardzenie u niemowlęcia – jak rozpoznać i jak pomóc dziecku? TVN zdrowie
Komentarze (5)
Kaja
u nas sprawdziły się czopki musujące . Działają szybko, ale nie gwałtownie. Są bardzo skuteczne i bezpieczne dla dzieci. Nie było żadnych problemów z aplikowaniem
Czytaj całość
Samanta
Czopki są może mało wykwintne, ale skuteczne i to jest najważniejsze, dla dziecka i dla rodzica. W końcu jeżeli są zaparcia to trzeba interweniować i pomóc dziecku, a nie np. prosić bezustannie, aby zrobiło kupę, nie zrobi bo po prostu nie może …
Czytaj całość
Samanta
Czopki rzeczywiście są po prostu skuteczne i chyba działają najszybciej. Bo zgodzicie się ze mną, że podawanie herbatki koperkowej czy śliwek może i jest skuteczne, ale na efekt dziecko musi czekać dość długo
Czytaj całość
Gabi
Rubby – też uważam, że najważniejsza jest profilaktyka. Bez dwóch zdań. Niemniej jednak w przypadku 5-7 latka trudno tak naprawdę utrzymać dietę. Stąd np. popieram stosowanie czopków, ale czopków, które działają rozkurczeniowo, a nie przeczyszczająco. To kolosalna różnica. Zaplanowanie momentu wypróżnienia przez dziecko jest moim zdaniem bardzo ważne.
Czytaj całość
Emilcia
bardzo ciekawy artykuł, ja swojemu maluchowi gdy męczą go zaparcia podaję Dicopeg Junior, który jest bardzo skuteczny, nie zapominam o zbilansowanej diecie ale jednak czasami i to nie pomaga i malucha męcza zaparcia
Czytaj całość
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?