Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zatrucie gazem – jak je rozpoznać i jak udzielić pomocy? Kiedy może do niego dojść?
menu
Polub nas na Facebooku

Zatrucie gazem – jak je rozpoznać i jak udzielić pomocy? Kiedy może do niego dojść?

Czujnik CO2

Fot: Ralf Geithe / gettyimages.com

Tlenek węgla, czyli czad, nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Jest on bezbarwny i bezwonny, dlatego najczęściej nie mamy świadomości jego działania. Niewielkie stężenie gazu może jednak doprowadzić do poważnych i groźnych powikłań, a nawet do śmierci. Jak się uchronić przed zatruciem gazem?

Czad nie ma ani zapachu, ani smaku. Dlatego też osoba narażona na jego szkodliwe działanie nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Zaczadzenie jest najczęściej spotykanym zatruciem gazowym. W Polsce z powodu zatrucia czadem co roku umiera kilkadziesiąt osób, a najwięcej zatruć zdarza się w okresie zimowym. Jak można rozpoznać zatrucie gazem i jak udzielić pomocy osobie, która się nim zatruła?

Zatrucie gazem – jak do niego dochodzi?

Poza produkcją przemysłową czad może powstawać podczas spalania gazu lub paliw płynnych. Jest on bezwonny, bezbarwny i lżejszy od powietrza. W mieszkaniach tlenek węgla powstaje głównie w kuchni i łazience. Miejsca, które mogą przyczyniać się do powstania niebezpiecznego czadu to przede wszystkim kuchenki gazowe, piece gazowe oraz węglowe, piecyki i kominki. W przypadku, gdy instalacja jest nieszczelna, domownicy mogą być cały czas narażeni na śmiertelne działanie „cichego zabójcy”. W przypadku, gdy okna w domu są szczelnie zamknięte i czad nie ma się gdzie ulatniać, bardzo łatwo o zatrucie ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego warto poznać objawy zaczadzenia, by być w stanie pomóc zatrutej osobie.

Objawy zatrucia gazem

Istnieje kilka objawów, które mogą wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla. Zaczadzona osoba odczuwa dużą senność, ma zawroty i silne bóle głowy. Dodatkowo pojawiają się zaburzenia widzenia i słyszenia, odczuwanie duszności, nudności, nieznośny szum w uszach. Zaczadzenie powoduje też drgawki, utratę przytomności, a w najgorszym wypadku zgon.

Rozpoznanie zatrucia gazem

Jak rozpoznać zatrucie tlenkiem węgla? Jeśli widzimy nieprzytomnego człowieka, najpierw zwróćmy uwagę na otoczenie. Jeśli jest to łazienka z piecykiem gazowym, kuchnia z kuchenką gazową lub garaż nieopodal włączonego samochodu, to możemy być niemal pewni, że doszło do zaczadzenia. Jeśli zaś osoba jest przytomna, może mieć duże trudności z oddychaniem.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie oddechowym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Jak pomóc osobie, która zatruła się gazem?

Ruszając na ratunek, przede wszystkim powinniśmy się upewnić, że i nam nie grozi niebezpieczeństwo zatrucia gazem. Jeśli u nas również dojdzie do zaczadzenia, nie tylko nie pomożemy drugiej osobie, ale również sami narazimy się na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego też powinniśmy przede wszystkim zadbać, by nie narażać się na wdychanie śmiertelnie niebezpiecznego czadu. Widząc osobę zatrutą czadem, nie możemy też wpadać w panikę, bo może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli mocno się stresujemy, dajmy sobie chwilę na skupienie myśli i uspokojenie się.

Żeby pomóc zaczadzonej osobie i uniknąć własnego zatrucia, powinniśmy przede wszystkim wpuścić świeże powietrze do pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Zrobimy to poprzez otworzenie wszystkich możliwych okien i drzwi. Dzięki temu gaz się ulotni, a my będziemy mogli udzielić pierwszej pomocy. Jeśli tylko jesteśmy w stanie, powinniśmy przenieść poszkodowaną osobę w bezpieczne miejsce, gdzie nie ulatnia się tlenek węgla.

Jedną z pierwszych czynności, które powinniśmy wykonać podczas udzielania pomocy jest sprawdzenie oddechu nieprzytomnej osoby. Jeśli go nie wyczuwamy, należy jak najszybciej wykonać resuscytację. W przypadku, gdy oddech zaczadzonej osoby jest wyczuwalny, możemy od razu sięgnąć po telefon i wezwać pomoc. Pogotowie wezwiemy, dzwoniąc na numer 112 lub 999. Powinniśmy zwięźle i szybko poinformować dyspozytora o zatruciu tlenkiem węgla, jego objawach i okolicznościach. Nie należy też zapomnieć o dokładnym podaniu adresu oraz naszego imienia i nazwiska.

Jak leczy się zatrucie czadem?

W szpitalu lekarze mogą dzięki specjalnemu badaniu potwierdzić, czy doszło do zatrucia tlenkiem węgla. Zaczadzonej osobie podaje się do wdychania czysty tlen, który ma zastąpić cząsteczki tlenku węgla znajdujące się w drogach oddechowych. Pacjent może być też umieszczony w specjalnej komorze hiperbarycznej, która pomaga wyleczyć nawet pacjentów w bardzo ciężkim stanie klinicznym. Osoby, które zatruły się tlenkiem węgla mogą w przyszłości cierpieć na liczne powikłania. Wśród najczęstszych dolegliwości można wymienić zaniki pamięci, zaburzenia mowy, uszkodzenie węchu i wzroku.

Jak zapobiegać zatruciu gazem?

Żeby zapobiec zaczadzeniu, powinniśmy pamiętać o regularnych przeglądach kominowych i kontrolach piecyków oraz kuchenek gazowych. Nie powinniśmy też nigdy zakrywać kratek wentylacyjnych w takich pomieszczeniach jak garaż, kuchnia i łazienka. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu tych miejsc. Najlepiej zaopatrzyć się też w czujnik czadu, który niezwłocznie poinformuje nas ostrzegawczym dźwiękiem, jeśli wykryje ulatniający się tlenek węgla. Koszt takiego urządzenia to ok. 100 zł.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
374
36
Polecamy
Czadowy film, który ma obudzić naszą czujność
Czadowy film, który ma obudzić naszą czujność Dzień Dobry TVN
Zatrucie czadem – objawy i przyczyny, postępowanie ratownicze
Zatrucie czadem – objawy i przyczyny, postępowanie ratownicze TVN zdrowie
Objawy zatrucia czadem (tlenkiem węgla) i pierwsza pomoc
Objawy zatrucia czadem (tlenkiem węgla) i pierwsza pomoc TVN zdrowie
Pierwsza pomoc w użądleniu szerszenia.
Jakie są objawy ugryzienia i jak się zachować?
Pierwsza pomoc w użądleniu szerszenia. Jakie są objawy ugryzienia i jak się zachować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Fonex
Tak jak zostało to wspomniane w artykule, do zatrucia tlenkiem węgla może dojść kiedy w domu mamy np. nieszczelne okna i to utrudnia cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Do tego dochodzi na przykład niesprawna technicznie instalacja grzewcza, która wymaga przeglądu – nieszczęście gotowe. W takim wypadku najlepiej umówić się z fachowcem i również zamontować czujnik czadu, który powiadomi nas o niebezpieczeństwie.
Czytaj całość
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?