Pierwszy zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn przeszedł właśnie ostatnie badania i czeka na zatwierdzenie przez odpowiednie organy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie zastrzyk będzie dostępny już za pół roku.
Indyjskie media donoszą, że tamtejsi naukowcy opracowali pierwszy na świecie skuteczny zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn. The Indian Counsil of Medical Research (ICMR), czyli indyjska rada ds. badań medycznych zakończyła właśnie badania kliniczne. Preparat trafił już do odpowiednich instytucji i czeka ma ostateczną akceptację.
Zastrzyk ma stanowić alternatywę dla wazektomii, która jest jedyną uznaną na świecie metodą męskiej sterylizacji. Zdaniem lekarzy lek może działać przez 13 lat i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie trafi do masowego obrotu za sześć do ośmiu miesięcy, bo tyle trwają procedury, które dopuszczają dany lek do powszechnego użytku.
Jakie są rodzaje antykoncepcji? Dowiesz się tego z filmu:
Zastrzyk antykoncepcyjny – czy to bezpieczne?
Zastrzyk był testowany na 303 ochotnikach. Jego skuteczność wynosi 97,3 proc. i żaden z testujących go mężczyzn nie zgłaszał działań niepożądanych. Preparat podawany jest w znieczuleniu miejscowym do nasieniowodów w pobliżu jąder. W skład leku wchodzą polimer o nazwie styrene maleic anhydride (SMA lub SMAnh). Związek ten został opracowany jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku przez prof. SK Guha z Indian Institute of Technology i określa się go mianem RISUG ("odwracalne hamowanie nasienia"). Zdaniem badaczy preparat powinien działać przez 13 lat.
W ostatnich latach tempo prac nad środkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn bardzo przyspieszyło. Obecnie prowadzone są testy antykoncepcyjnego żelu, który ma niszczyć plemniki niemal w stu procentach. Badania mają się zakończyć na początku 2020 roku. Naukowcy z USA pracują natomiast nad szczepionką antykoncepcyjną dla panów.