Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zaskakujące właściwości cząsteczki 1-MNA. Odkryto sposób na długowieczność?
menu
Polub nas na Facebooku

Zaskakujące właściwości cząsteczki 1-MNA. Odkryto sposób na długowieczność?

Badania genetyczne

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

1-MNA (1-metylonikotynamid) to substancja fizjologiczna, powstająca w organizmie ludzkim w wyniku metabolizmu witaminy B3. Występuje głównie w wątrobie, ale znajdziemy ją także w nerkach, płucach, sercu i mózgu. Do tej pory cząsteczka 1-MNA była postrzegana jako nieaktywny biologicznie marker. Teraz jednak wszystko się zmieniło.

Kilkunastoletnie badania prowadzone w wielu ośrodkach na świecie wykazały, że związek 1-MNA wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Ma bezpośredni wpływ na pracę komórek śródbłonka naczyniowego i stymuluje do produkcji prostacykliny, która przeciwdziała zakrzepom i miażdżycy, chroniąc jednocześnie układ sercowo-naczyniowy przed rozwojem stanu zapalnego czy zawałem serca. 

Według naukowców opatentowana przez Polaków cząsteczka 1-MNA daje nadzieję na walkę z procesami starzenia się organizmu. Potwierdzają to badania przeprowadzone w 2013 roku w ośrodkach Swiss Federal Institute of Technology (ETH) Zurych, w Szwajcarii i Harvard Medical School, Boston w USA. Wyniki uzyskano mierząc długość życia Caenorhabditis elegans, organizmów stosowanych jako biologiczny model starzenia się̨ ludzi.

Skuteczność i bezpieczeństwo innowacyjnej cząsteczki potwierdziły liczne badania, m.in. badania kliniczne na pacjentach z dislipidemią. Bezpieczeństwo 1-MNA zostało też poddane szczegółowej ocenie przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Przeprowadzona ocena naukowa wykazała, że 1-MNA jest bezpieczne w stosowaniu.

Fot. Logo 1-MNA / materiały prasowe

Fot. Logo 1-MNA / materiały prasowe

Polacy a ich kondycja zdrowotna

W raporcie opracowanym na zlecenie Pharmena S.A. dowiadujemy się, jak Polacy oceniają swój stan zdrowia. Okazuje się, że zdecydowana większość z nich, aż 2/3 badanych - jest zadowolona ze swojego stanu zdrowia. 14 proc. respondentów ocenia ją jako zdecydowanie dobrą, 60 proc. jako raczej dobrą, jedynie co 5. badany jest niezadowolony - 2 proc. charakteryzuje się zdecydowanie słabą, a 15 proc. raczej słabą kondycją zdrowotną. Niezależnie od oceny aż 95 proc. chciałoby być w lepszej formie. Tylko jak to zrobić?

8 na 10 Polaków deklaruje, że podejmuje działania mające na celu polepszenie stanu swojego zdrowia, podniesienie kondycji lub przezwyciężenie zmęczenia. Najczęściej wymieniane sposoby to odpoczynek, wysypianie się lub aktywność fizyczna. Ponad połowa badanych jako sposób polepszenia zdrowia wymienia działania mające na celu zmniejszenie stresu, który zdaniem wielu jest przyczyną rozwoju poważnych chorób.

Kiedy warto sięgnąć po 1-MNA? Zobaczcie sami:

Zobacz film: "Warto sięgać po ten ważny składnik". Dietetyczka zachęca do suplementacji 1 MNA. Źródło: Agencja TVN

A Polacy chorób się boją

Z raportu wynika jasno, że zdajemy sobie sprawę z ryzyka, jakim jest życie w dzisiejszych czasach, w zanieczyszczonym środowisku i z niewłaściwą dietą. Zdecydowana większość badanych najbardziej boi się chorób układu krążenia (zawałów serca boi się 42 proc., udarów mózgu 40 proc, miażdżycy 11 proc.), ponad połowa respondentów boi się najbardziej chorób nowotworowych (60 proc.). 

Więcej niż co drugi Polak podejmuje działania by spowolnić proces starzenia się i zachować młodość, a najczęściej podejmowane działania to: picie dużej ilości wody (63 proc.), aktywność fizyczna (51 proc.), ograniczanie stresu (49 proc.) i wysypianie się (48 proc.). 40 proc. ankietowanych deklaruje, że stosuje odpowiednią dietę, by zachować młodość.

Jaka to dieta ta dieta na młodość?

Według respondentów składnikami diety, które są źródłem długowieczności są przede wszystkim: ryby i owoce morza, zielone i liściaste warzywa oraz zielona herbata. Wśród badanych, którzy stosują odpowiednią dietę, prawie 60 proc. w jej ramach je dużą ilość warzyw i owoców. Ważne jest także unikanie cukru. 

Cząsteczka 1-MNA, która ma pozytywny wpływ na zdrowie został zaprezentowany przez firmę Pharmena. Dowiedzcie się więcej z filmu:

Zobacz film: "1 MNA ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy". Pharmena zaprezentowała nowy suplement diety Źródło: Agencja TVN

Dieta japońska

Bogata w właściwości zdrowotne dieta japońska jest w mniejszym stopniu kojarzona przez respondentów jako zdrowa – uważa ją za taką tylko 14 proc. badanych. Główny składnik tej diety, mianowicie zielona herbata ze zdrowiem kojarzy niemal połowa respondentów i regularnie spożywa co 5. badany, ale już algi i wodorosty są spożywane bardzo rzadko – prawie połowa badanych w ogóle nie je tych produktów.

Początkowo naukowcy dopatrywali się przyczyn tak dobrej kondycji Japończyków w genach, jednak najnowsze analizy wskazują, że to styl życia i tradycyjna dieta odgrywają znaczącą rolę w zachowaniu ich długowieczności. Jednym z istotnych składników japońskiej diety są bogate w składniki mineralne i witaminy wodorosty Wakame, Kombu i obfitująca w polifenole, proteiny i aminokwasy zielona herbata. 

Jak się okazuje te produkty są też najbogatszym źródłem cząsteczki 1-MNA - odkrytej przez polskich naukowców, która daje nadzieję na walkę z procesami starzenia się organizmu. Problem w tym, że zawartość 1-MNA w spożywanych przez nas produktach spożywczych jest znikoma, a bogate w 1-MNA produkty (algi i zielona herbata), są w naszej szerokości geograficznej spożywane raczej rzadko. 

Najbogatszym źródłem 1-MNA są algi Wakame (niskokaloryczne, bogate w składniki mineralne, witaminy) i liście zielonej herbaty (obfitujące w polifenole, proteiny, aminokwasy). Oba produkty, wraz z warzywami, brązowym ryżem, owocami morza, rybami, stanowią trzon tradycyjnej diety Japończyków, których długość życia nie ma sobie równych na świecie. Najwięcej stulatków (w przeliczeniu na mieszkańców) mieszka na wyspie Okinawa. Ludzie tam żyjący rzadko zapadają na choroby układu sercowo-naczyniowego, miażdżycę czy nowotwory, mają też znacznie niższy poziom wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się komórek. Nie przejadają się podczas posiłków (zasada „Hara hachi bu” - „brzuch pełen w 80 proc.”), co przyspiesza proces trawienia, a tym samym zapobiega utlenianiu się komórek. Oprócz tego prowadzą aktywny i spokojny tryb życia do późnej starości. To najlepsza profilaktyka chorób serca. 

A jaki jest sposób na długowieczność? Jak zachować młodość na dłużej? Przekonajcie się:

Zobacz film: "1 MNA to cenna alternatywa w walce ze starzeniem się organizmu". Pharmena prowadzi badania nad innowacyjną cząsteczką. Źródło: Agencja TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
38
4
Polecamy
Chcesz być zdrowy?
Tych składników nie może zabraknąć w twojej diecie!
Chcesz być zdrowy? Tych składników nie może zabraknąć w twojej diecie! Dzień Dobry TVN
Cukier też może być niebezpieczny.
W jaki sposób przyczynia się do rozwoju nowotworów?
Cukier też może być niebezpieczny. W jaki sposób przyczynia się do rozwoju nowotworów? Dzień Dobry TVN
GUS:
Polacy jedzą coraz mniej mięsa
GUS: Polacy jedzą coraz mniej mięsa TVN zdrowie
1-MNA - niezwykła cząsteczka, która wspomoże walkę z infekcją
1-MNA - niezwykła cząsteczka, która wspomoże walkę z infekcją TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?