Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zobacz zapis czatu dotyczącego medycyny podróży. Na wasze pytania odpowiadał dr Łukasz Durajski
menu
Polub nas na Facebooku

Zobacz zapis czatu dotyczącego medycyny podróży. Na wasze pytania odpowiadał dr Łukasz Durajski

Łukasz Durajski  lekarz

Fot: Łukasz Durajski / drDurajski Clinic

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem z domu? Jak się przygotować do egzotycznych podróży? Na wasze pytania odpowiadał dr Łukasz Durajski, ekspert z zakresu pediatrii i medycyny podróży.

Medycyna podróży z punktu widzenia turysty to nic innego jak dobre przygotowanie do wyjazdu. Planując egzotyczne podróże należy pamiętać, że narażamy się na działanie drobnoustrojów, ukąszenia owadów oraz na wirusy, których u nas nie ma i do tej pory nie mogliśmy się z nimi zetknąć.

Pierwsze zetknięcie podczas wakacji nie musi od razu oznaczać choroby, jednak trzeba wiedzieć, jakie ryzyko podejmujemy. Większości chorób tropikalnych z powodzeniem możemy uniknąć dzięki profilaktyce i przestrzeganiu kilku prostych zasad podczas wycieczki. W tym celu należy odwiedzić lekarza specjalizującego się w medycynie podróży. 

Na specjalistyczną konsultację z lekarzem warto zgłosić się na sześć-osiem tygodni przed wyjazdem, a w przypadku wyjazdu z dziećmi - jeszcze wcześniej, co pozwoli na realizację planu profilaktyki w sposób spokojny. Należy pamiętać, że szczepienia dla turystów dzielą się na obowiązkowe i zalecane. Te zalecane chronią nasze zdrowie i zależą od miejsca, do którego podróżujemy. 

Turyści udający się w rejony, gdzie komary przenoszą malarię powinni przyjmować odpowiednie leki, by uniknąć zagrożenia. Należy także pamiętać o odpowiednich repelentach, a także o higienie podczas podróży. Jednak nie wszyscy wyjeżdżamy w tropiki... Czym jeszcze zajmuje się medycyna podróży? Konsultacja z lekarzem pozwoli nam ustalić, czy miejsce do którego jedziemy, jest dla nas bezpieczne. Przykładowo alergicy nie powinni jeździć na wczasy w rejony, gdzie akurat pylą rośliny, na które mają uczulenie.

O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem w tropiki? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak przygotować się do wyjazdu w tropiki? Źródło: 36,6.

Czy kobiety w ciąży lub małe dzieci mogą bezpiecznie podróżować w tropiki? Co spakować do podręcznej apteczki? Kiedy można się szczepić, a kiedy lepiej poczekać? Gdzie nie powinno się podróżować, gdyż jest to ryzykowne? Na wszystkie wasze pytania odpowie dr Łukasz Durajski, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Dr Durajski niejednokrotnie podróżował w dalekie rejony świata jeszcze podczas praktyk studenckich: 

  • VII 2008, Włochy, Universita La Sapienza
  • VIII 2010, Grecja, University of Crete
  • VII 2011, Ghana, University of Ghana
  • VII 2012, Peru, Universidad Catolica Santa Maria.

Był także lekarzem w polskiej edycji Azja Express, gdzie dbał, by wszyscy uczestnicy mieli niezbędne szczepienia.

Dr Durajski jest lekarzem rezydentem specjalizujący się w dziedzinie pediatrii na Klinice Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Jest także właścicielem DrDurajski Clinic w Warszawie.

Członek:

  • Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP) od I 2015 r.,
  • Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej (PTEiDD) od II 2015 r.,
  • Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (PTW) od VIII 2015 r.,
  • Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży (PTMMTiP) od III 2018 r.
  • Członek Honorowy Studenckiego Koła Kardiochirurgii przy Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni