Medycyna podróży z punktu widzenia turysty to nic innego jak dobre przygotowanie do wyjazdu. Planując egzotyczne podróże należy pamiętać, że narażamy się na działanie drobnoustrojów, ukąszenia owadów oraz na wirusy, których u nas nie ma i do tej pory nie mogliśmy się z nimi zetknąć.
Pierwsze zetknięcie podczas wakacji nie musi od razu oznaczać choroby, jednak trzeba wiedzieć, jakie ryzyko podejmujemy. Większości chorób tropikalnych z powodzeniem możemy uniknąć dzięki profilaktyce i przestrzeganiu kilku prostych zasad podczas wycieczki. W tym celu należy odwiedzić lekarza specjalizującego się w medycynie podróży.
Na specjalistyczną konsultację z lekarzem warto zgłosić się na sześć-osiem tygodni przed wyjazdem, a w przypadku wyjazdu z dziećmi - jeszcze wcześniej, co pozwoli na realizację planu profilaktyki w sposób spokojny. Należy pamiętać, że szczepienia dla turystów dzielą się na obowiązkowe i zalecane. Te zalecane chronią nasze zdrowie i zależą od miejsca, do którego podróżujemy.
Turyści udający się w rejony, gdzie komary przenoszą malarię powinni przyjmować odpowiednie leki, by uniknąć zagrożenia. Należy także pamiętać o odpowiednich repelentach, a także o higienie podczas podróży. Jednak nie wszyscy wyjeżdżamy w tropiki... Czym jeszcze zajmuje się medycyna podróży? Konsultacja z lekarzem pozwoli nam ustalić, czy miejsce do którego jedziemy, jest dla nas bezpieczne. Przykładowo alergicy nie powinni jeździć na wczasy w rejony, gdzie akurat pylą rośliny, na które mają uczulenie.
O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem w tropiki? Dowiesz się tego z naszego filmu
Czy kobiety w ciąży lub małe dzieci mogą bezpiecznie podróżować w tropiki? Co spakować do podręcznej apteczki? Kiedy można się szczepić, a kiedy lepiej poczekać? Gdzie nie powinno się podróżować, gdyż jest to ryzykowne? Na wszystkie wasze pytania odpowie dr Łukasz Durajski, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Dr Durajski niejednokrotnie podróżował w dalekie rejony świata jeszcze podczas praktyk studenckich:
- VII 2008, Włochy, Universita La Sapienza
- VIII 2010, Grecja, University of Crete
- VII 2011, Ghana, University of Ghana
- VII 2012, Peru, Universidad Catolica Santa Maria.
Był także lekarzem w polskiej edycji Azja Express, gdzie dbał, by wszyscy uczestnicy mieli niezbędne szczepienia.
Dr Durajski jest lekarzem rezydentem specjalizujący się w dziedzinie pediatrii na Klinice Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Jest także właścicielem DrDurajski Clinic w Warszawie.
Członek:
- Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP) od I 2015 r.,
- Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej (PTEiDD) od II 2015 r.,
- Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (PTW) od VIII 2015 r.,
- Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży (PTMMTiP) od III 2018 r.
- Członek Honorowy Studenckiego Koła Kardiochirurgii przy Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.