Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie jelit - jak łagodzić objawy? Leczenie domowe i farmakologiczne
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie jelit - jak łagodzić objawy? Leczenie domowe i farmakologiczne

Zdjęcie jelit w organizmie człowieka

Fot: ag visuell / stock.adobe.com

Zapalenie jelit może być wywołane przez wiele czynników. Na jego przewlekłe formy mają w dużym stopniu wpływ uwarunkowania genetyczne i reakcje autoimmunologiczne. Może przyjąć postać bakteryjną, wirusową lub rzekomobłoniastą.

Szybki i stresujący styl życia, nieodpowiednia i ubogoresztkowa dieta czy wysokie zanieczyszczenie środowiska to tylko niektóre z przyczyn, które sprawiają, że coraz więcej osób cierpi z powodu chorych jelit. Oprócz nieprzyjemnych dolegliwości, może się to wiązać z powikłaniami - niedożywieniem, chorobami autoagresywnymi, nowotworami, spadkiem odporności oraz depresją.

Zapalenie jelit - objawy

Pierwsze objawy zapalenia jelit to na ogół ból brzucha i biegunka. W ostrym bądź przewlekłym zapaleniu występują dodatkowo krwawienia z odbytu, krew w kale, zauważalny spadek masy ciała oraz zmiany w śluzówce jelita widoczne podczas specjalistycznych badań.

Przewlekłe zapalenie jelit

Jeśli zapalenie jelit jest przewlekłe najczęściej przyjmuje ono postać nieswoistych zapaleń jelita grubego, takich jak:

  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • mikroskopowe zapalenie jelita grubego (limfocytowe bądź kolagenowe).

Martwicze zapalenie jelit u dziecka

Martwicze zapalenie jelit jest najczęściej występującą chorobą tej części układu pokarmowego, która wymaga interwencji chirurgicznych u niemowląt. Występuje stosunkowo rzadko, najczęściej u wcześniaków. Nie do końca znane są powody występowania tego typu zapalenia jelit u dzieci, ale wiadomo, że czynnikami ryzyka są: przedwczesny poród, niedotlenienie, wady serca, nadmiar płytek krwi i infekcje bakteryjne.

Leczenie polega na żywieniu pozajelitowym, aby jelita dziecka mogły odpocząć i się zregenerować. Czasami na tydzień lub dwa włącza się też antybiotyki, aby zwalczyć istniejące infekcje. Najczęściej choroba ustępuje w przeciągu trzech tygodni i dziecko powoli może zacząć odżywiać się normalnie. W przypadku ostrego przebiegu martwiczego zapalenia jelit konieczna jest operacja, która polega na wycięciu martwych i poszarpanych fragmentów jelita. Organ ten posiada spore zdolności regeneracyjne, a dzieci po przebyciu tej ciężkiej choroby na ogół rozwijają się normalnie i mogą prowadzić zdrowe życie.

Bakteryjne i wirusowe zapalenie jelit

Zapalenie jelit może się rozwinąć na skutek obecności drobnoustrojów chorobotwórczych i pasożytów. Przyjmuje wtedy postać ostrej biegunki, której mogą towarzyszyć silne bóle brzucha oraz wymioty. Najczęstsze przyczyny to:

  • wirusy - rotawirusy, adenowirusy, enterowirusy, astrowirusy, norowirusy;
  • bakterie - Salmonella, Campylobacter, Escherichia coli, Clostridium difficile, Yersinia, Shigella;
  • pasożyty - lamblia, cryptosporidium, mikrosporydia.

W większości przypadków infekcyjne zapalenia jelit mają łagodny przebieg i ustępują samoistnie. Czasami stosuje się leczenie farmakologiczne - antybiotyki (dobierane na podstawie wyników posiewu z kału) lub leki przeciwpasożytnicze. Ważne jest leczenie objawowe, aby zapobiec odwodnieniu.

Zobacz także: Wrzodziejące zapalenie jelit

Zapalenie jelit po antybiotyku

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit pojawia się najczęściej po stosowaniu antybiotyków, w wyniku czego dochodzi do zaburzenia równowagi fizjologicznej we florze jelitowej i niektóre z bakterii nadmiernie się rozprzestrzeniają. Najczęściej objawia się w postaci wodnistej biegunki. Leczenie jest zachowawcze i polega na nawadnianiu organizmu, podawaniu probiotyków oraz odstawieniu leków, które je wywołały. Jeżeli mimo to biegunka się utrzymuje, podaje się farmaceutyki zwalczające bakterie Clostridium difficile, które są najczęstszą przyczyną wystąpienia tego typu zapalenia jelit.

Nieswoiste zapalne choroby jelit, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Nieswoiste choroby jelit - co je wywołuje i jak wygląda ich leczenie? Źródło: 36,6.

Zapalenie jelita cienkiego

Jeżeli do zapalenia jelita cienkiego nie doszło w wyniku infekcji i ma charakter przewlekły, to jego najczęstszą przyczyną są zatrucia i choroby autoagresywne - Leśniowskiego-Crohna, celiakia i inne nietolerancje pokarmowe.

Dieta najlepszym sposobem na zapalenie jelita

Odpowiednia dieta łagodzi przebieg zapaleń jelit każdego rodzaju. Powinna ona obejmować niskoprzetworzone i naturalne produkty bez chemicznych dodatków i konserwantów. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza w przypadku nietolerancji pokarmowych. Ponadto w trakcie trwania biegunki zaleca się unikanie produktów bogatych w błonnik. Mimo tego nie warto rezygnować z owoców i warzyw, które są bogate w składniki odżywcze i substancje przeciwzapalne. Najlepiej spożywać je po przetworzeniu - ugotowane lub w postaci soków i papek. Ważne jest także jedzenie lekkostrawnych produktów skrobiowych i rezygnacja z nadmiaru tłuszczów i mięsa. Dobrze sprawdza się kasza jaglana, która łagodzi stany zapalne śluzówek, a przy tym jest bardzo odżywcza.

Co na zapalenie jelit? Leczenie domowe i zioła

W przebiegu zapalenia jelit bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. W każdym przypadku poleca się też przyjmowanie probiotyków, które łagodzą przebieg choroby i skracają czas jej trwania. Warto też pamiętać o domowych sposobach na biegunkę - kisielach, gotowanych jagodach, gotowanych jabłkach i rumianku. Zioła polecane przez fitoterapeutów przy nieżycie jelit to: napar z liści jabłoni, aloes, nagietek i siemię lniane.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
153
18
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Przewlekła biegunka u dzieci i dorosłych.
Jakie są główne przyczyny?
Przewlekła biegunka u dzieci i dorosłych. Jakie są główne przyczyny? TVN zdrowie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy i leczenie TVN zdrowie
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?