Szybki i stresujący styl życia, nieodpowiednia i ubogoresztkowa dieta czy wysokie zanieczyszczenie środowiska to tylko niektóre z przyczyn, które sprawiają, że coraz więcej osób cierpi z powodu chorych jelit. Oprócz nieprzyjemnych dolegliwości, może się to wiązać z powikłaniami - niedożywieniem, chorobami autoagresywnymi, nowotworami, spadkiem odporności oraz depresją.
Zapalenie jelit - objawy
Pierwsze objawy zapalenia jelit to na ogół ból brzucha i biegunka. W ostrym bądź przewlekłym zapaleniu występują dodatkowo krwawienia z odbytu, krew w kale, zauważalny spadek masy ciała oraz zmiany w śluzówce jelita widoczne podczas specjalistycznych badań.
Przewlekłe zapalenie jelit
Jeśli zapalenie jelit jest przewlekłe najczęściej przyjmuje ono postać nieswoistych zapaleń jelita grubego, takich jak:
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- mikroskopowe zapalenie jelita grubego (limfocytowe bądź kolagenowe).
Martwicze zapalenie jelit u dziecka
Martwicze zapalenie jelit jest najczęściej występującą chorobą tej części układu pokarmowego, która wymaga interwencji chirurgicznych u niemowląt. Występuje stosunkowo rzadko, najczęściej u wcześniaków. Nie do końca znane są powody występowania tego typu zapalenia jelit u dzieci, ale wiadomo, że czynnikami ryzyka są: przedwczesny poród, niedotlenienie, wady serca, nadmiar płytek krwi i infekcje bakteryjne.
Leczenie polega na żywieniu pozajelitowym, aby jelita dziecka mogły odpocząć i się zregenerować. Czasami na tydzień lub dwa włącza się też antybiotyki, aby zwalczyć istniejące infekcje. Najczęściej choroba ustępuje w przeciągu trzech tygodni i dziecko powoli może zacząć odżywiać się normalnie. W przypadku ostrego przebiegu martwiczego zapalenia jelit konieczna jest operacja, która polega na wycięciu martwych i poszarpanych fragmentów jelita. Organ ten posiada spore zdolności regeneracyjne, a dzieci po przebyciu tej ciężkiej choroby na ogół rozwijają się normalnie i mogą prowadzić zdrowe życie.Bakteryjne i wirusowe zapalenie jelit
Zapalenie jelit może się rozwinąć na skutek obecności drobnoustrojów chorobotwórczych i pasożytów. Przyjmuje wtedy postać ostrej biegunki, której mogą towarzyszyć silne bóle brzucha oraz wymioty. Najczęstsze przyczyny to:
- wirusy - rotawirusy, adenowirusy, enterowirusy, astrowirusy, norowirusy;
- bakterie - Salmonella, Campylobacter, Escherichia coli, Clostridium difficile, Yersinia, Shigella;
- pasożyty - lamblia, cryptosporidium, mikrosporydia.
W większości przypadków infekcyjne zapalenia jelit mają łagodny przebieg i ustępują samoistnie. Czasami stosuje się leczenie farmakologiczne - antybiotyki (dobierane na podstawie wyników posiewu z kału) lub leki przeciwpasożytnicze. Ważne jest leczenie objawowe, aby zapobiec odwodnieniu.
Zobacz także: Wrzodziejące zapalenie jelit
Zapalenie jelit po antybiotyku
Rzekomobłoniaste zapalenie jelit pojawia się najczęściej po stosowaniu antybiotyków, w wyniku czego dochodzi do zaburzenia równowagi fizjologicznej we florze jelitowej i niektóre z bakterii nadmiernie się rozprzestrzeniają. Najczęściej objawia się w postaci wodnistej biegunki. Leczenie jest zachowawcze i polega na nawadnianiu organizmu, podawaniu probiotyków oraz odstawieniu leków, które je wywołały. Jeżeli mimo to biegunka się utrzymuje, podaje się farmaceutyki zwalczające bakterie Clostridium difficile, które są najczęstszą przyczyną wystąpienia tego typu zapalenia jelit.
Nieswoiste zapalne choroby jelit, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Zapalenie jelita cienkiego
Jeżeli do zapalenia jelita cienkiego nie doszło w wyniku infekcji i ma charakter przewlekły, to jego najczęstszą przyczyną są zatrucia i choroby autoagresywne - Leśniowskiego-Crohna, celiakia i inne nietolerancje pokarmowe.
Dieta najlepszym sposobem na zapalenie jelita
Odpowiednia dieta łagodzi przebieg zapaleń jelit każdego rodzaju. Powinna ona obejmować niskoprzetworzone i naturalne produkty bez chemicznych dodatków i konserwantów. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza w przypadku nietolerancji pokarmowych. Ponadto w trakcie trwania biegunki zaleca się unikanie produktów bogatych w błonnik. Mimo tego nie warto rezygnować z owoców i warzyw, które są bogate w składniki odżywcze i substancje przeciwzapalne. Najlepiej spożywać je po przetworzeniu - ugotowane lub w postaci soków i papek. Ważne jest także jedzenie lekkostrawnych produktów skrobiowych i rezygnacja z nadmiaru tłuszczów i mięsa. Dobrze sprawdza się kasza jaglana, która łagodzi stany zapalne śluzówek, a przy tym jest bardzo odżywcza.
Co na zapalenie jelit? Leczenie domowe i zioła
W przebiegu zapalenia jelit bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. W każdym przypadku poleca się też przyjmowanie probiotyków, które łagodzą przebieg choroby i skracają czas jej trwania. Warto też pamiętać o domowych sposobach na biegunkę - kisielach, gotowanych jagodach, gotowanych jabłkach i rumianku. Zioła polecane przez fitoterapeutów przy nieżycie jelit to: napar z liści jabłoni, aloes, nagietek i siemię lniane.