Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie

Młoda kobieta ma zapalenie dziąseł

Fot: Stefano Garau / stock.adobe.com

Zapalenie dziąseł to infekcja jamy ustnej, charakteryzująca się spuchniętymi dziąsłami, które łatwo krwawią podczas mycia zębów. Jest to spowodowane gromadzeniem się płytki nazębnej, bakterii i resztek żywności, które tworzą się w jamie ustnej każdego dnia.

W ciepłym i wilgotnym środowisku jamy ustnej bakterie atakują i podrażniają dziąsła, powodując nieświeży oddech. Bez leczenia tego problemu stan ten rozwija się w zapalenie przyzębia lub chorobę przyzębiaatakując tkankę miękką i kości. 

To z kolei może przyczynić się do utraty zębów. Bakteryjne przewlekłe zapalenie dziąseł może powodować inne problemy zdrowotne, w tym choroby serca, problemy z płucami i oddychaniem, a nawet przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera. Jeśli takie zapalenie dziąseł występuje u kobiety w ciąży, może wywołać przedwczesny poród oraz wpływać negatywnie na płód (mała masa urodzeniowa niemowląt).

Zapalenie dziąseł - przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest słaba higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie i używanie nici dentystycznych zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby dziąseł. Niektóre czynniki determinujące styl życia mogą jednak zwiększyć ryzyko wystąpienia tej choroby, są to:

  • niepełnowartościowe odżywianie - obniża ono zdolność organizmu do walki z chorobami, w tym z bakteriami powodującymi zapalenie dziąseł. 
  • stres - zmniejsza odporność, a to idealna sytuacja dla bakterii w jamie ustnej. Stres może również wpłynąć na zakłócenie rutyny w pielęgnacji zębów, powodując pominięcie szczotkowania i używania nici dentystycznej.

Dbanie o stan zdrowia zębów poprzez odpowiednie wybory żywieniowe i powstrzymywanie się od niezdrowych nawyków (takich jak palenie papierosów) oraz ograniczenie cukru w diecie przyczynia się do zapobiegania zapaleniu dziąseł, ale to zaledwie początek. 

Nawet jeśli bardzo dobrze utrzymuje się higienę zębów i dziąseł, nadal trzeba odwiedzać swojego dentystę 2 razy w roku. Jeśli występują czynniki ryzyka rozwoju zapalenia dziąseł, takie jak cukrzyca, palenie papierosów lub choroby dziąseł w rodzinie, konieczne może być częstsze odwiedzanie tego stomatologa. Profesjonalna pielęgnacja zębów w gabinecie stomatologicznym pomoże pozbyć się szkodliwej płytki nazębnej. Lekarz ocenia zdrowie jamy ustnej i może zaproponować dalsze metody zapobiegania zapaleniu dziąseł, np. stosowanie specjalnej pasty do zębów lub płynu do płukania jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł - objawy

Najczęstszymi objawami choroby dziąseł są ich zaczerwienienie i obrzęk lub zapalenie, które charakteryzuje się dużą wrażliwością dziąseł na dotyk oraz krwawieniami podczas szczotkowania zębów. Nieświeży oddech z jamy ustnej również może wskazywać na chorobę przyzębia. Objawami pełnego wystąpienia choroby dziąseł są: ból podczas przeżuwania, odsuwanie się dziąseł od zębów, ropa między dziąsłami i zębami, tzw. luźny ząb (lub zęby).

Zapalenie dziąseł - leczenie

Regularne szczotkowanie zębów 2 razy dziennie jest pierwszą linią obrony przed zapaleniem dziąseł i postawą leczenia. Niestety takie objawy zapalenia dziąseł, jak ból i krwawienie, powodują, że przestaje się szczotkować zęby. Nie należy rezygnować z tej formy utrzymania higieny, ponieważ szczotkowanie czyści powierzchnie zębów z bakterii i utrudnia im przyleganie między zębami i na dziąsłach. Dobrą metodą jest płukanie jamy ustnej ciepłą słoną wodą lub płynem antybakteryjnym - pomaga zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Wrażliwość zębów i krwawienie powinny ustać w ciągu tygodnia.

Zapalenie dziąseł - domowe sposoby

Można skutecznie wspierać zdrowie jamy ustnej w domu i uniknąć dyskomfortu z powodu choroby dziąseł. Domowe środki zaradcze pomogą zwalczać zapalenie dziąseł, ale należy pamiętać o wizytach kontrolnych u dentysty. Tylko wtedy utrzymamy zęby, dziąsła i ogólny stan zdrowia w normie.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Oto 3 proste sposoby zapobiegania chorobom przyzębia, które można stosować od dowolnego momentu:

  1. Płukanie ust słoną wodą - słona woda zabija bakterie i oczyszcza zakażoną powierzchnię dziąseł. Wymieszaj 1 łyżkę soli morskiej z filiżanką ciepłej wody. Wypłucz zęby, a potem wypluj.
  2. Szałwia - stosowana jest ze względu na właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Zastosuj płukankę ust naparem szałwii wymieszanej z solą morską.
  3. Kurkuma - ma silne działanie przeciwzapalne oraz właściwości przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Wymieszaj kurkumę z wodą lub wetrzyj świeżą kurkumę w miejsce zapalne. Zastosować można również pastę do zębów z jednej łyżeczki kurkumy, 1/2 łyżeczki soli i 1/2 łyżeczki gorczycy. Należy myć nią zęby 2 razy dziennie.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Praktykowanie dobrych zasad zachowania higieny jamy ustnej (szczotkowanie co najmniej 2 razy dziennie i stosowanie nici dentystycznych minimum raz dziennie), jak również użycie niektórych przypraw w pastach do zębów lub płynach do płukania jamy ustnej to 2 metody, które pomogą przywrócić zdrowy stan dziąseł już w kilka dni. 

Należy pamiętać, że do podrażnienia dziąseł często dochodzi w wyniku zbyt silnego szczotkowania zębów, dlatego też lepiej wybierać szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu i wymieniać ją co kilka miesięcy.

Regularne szczotkowanie zębów 2 razy dziennie jest pierwszą linią obrony przed zapaleniem dziąseł i postawą leczenia

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
624
77
Polecamy
Zapalenie dziąseł – domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości
Zapalenie dziąseł – domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości TVN zdrowie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Jakie są objawy zapalenia dziąseł?
Jak łagodzić dolegliwości podczas choroby?
Jakie są objawy zapalenia dziąseł? Jak łagodzić dolegliwości podczas choroby? TVN zdrowie
Usuwanie kamienia nazębnego - jak często?
Czy jest bolesne?
Usuwanie kamienia nazębnego - jak często? Czy jest bolesne? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie