Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń: źródła, przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń: źródła, przyczyny

oczyszczacz powietrza

mat. prasowe 

Czy wiesz, że jakość powietrza w mieście o średnim natężeniu ruchu drogowego może być w rzeczywistości lepsza niż w Twoim domu? Jak pokazują badania, stężenie szkodliwych zanieczyszczeń powietrza może być wyższe w pomieszczeniach niż na zewnątrz. Co decyduje o jakości powietrza w budynkach? Jak zanieczyszczenia wpływają na nasze zdrowie? W jaki sposób poprawić jakość powietrza wewnętrznego? Sprawdź!

Jakie rodzaje zanieczyszczeń powietrza występują w pomieszczeniach?

Powietrze wewnątrz pomieszczeń tworzy swoisty mikroklimat, który różni się od powietrza atmosferycznego. Jego skład stale się zmienia pod wpływem różnych czynników. Przykładowo, jakość powietrza w domu, miejscu pracy czy w budynku publicznym będzie różna z uwagi m.in. na materiał, z którego zbudowano dany obiekt, środków stosowanych do czyszczenia, przeznaczenia, systemu wentylacji oraz jakości powietrza zewnętrznego w bezpośrednim sąsiedztwie budynku.

Zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynku można podzielić na następujące rodzaje:

  • zanieczyszczenia fizyczne - promieniowanie jonizujące, promieniowanie elektromagnetyczne wskutek działania urządzeń elektrycznych;
  • zanieczyszczenia biologiczne - kurz, roztocza, pleśnie, mykotoksyny, bakterie, pyłki roślin, alergeny pochodzenia zwierzęcego;
  • zanieczyszczenia chemiczne - wydzielane głównie przez materiały budowlane (farby, lakiery, kleje, tapety) i wyposażenie wnętrz (wykładziny, dywany, meble) oraz powstające wskutek spalania paliw, np. formaldehydy, benzen, toluen, tlenki węgla, siarki, azotu, ozon, radon (promieniotwórczy gaz powstający w glebie);
  • inne - lotne zanieczyszczenia organiczne, dym tytoniowy.

Na jakość powietrza w pomieszczeniu wpływa wiele czynników, np. stosowanie środków czyszczących, gotowanie, pranie, używanie pieców na paliwa stałe, palenie świec, kadzideł itp. Ponadto zanieczyszczenia są wydzielane przez materiały budowlane i meble, a także przenikają z zewnątrz, w tym także niebezpieczny pył zawieszony.

W związku z wysokim poziomem zanieczyszczeń wewnętrznych Światowa Organizacja Zdrowia WHO wprowadziła pojęcie ,"syndromu chorych budynków". Oznacza to, że przebywanie w danym obiekcie może wywoływać zespół dolegliwości zdrowotnych. Co ważne, objawy te ustępują po opuszczeniu pomieszczenia.

Wpływ zanieczyszczeń wewnętrznych na zdrowie człowieka

Wielu ludzi spędza nawet 90% całego dnia w pomieszczeniach - w domu, pracy lub szkole. Jakość powietrza, którym oddychają wywiera bezpośredni wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Co najgorsze, najbardziej wrażliwi na zanieczyszczenia, czyli dzieci, kobiety ciężarne, osoby starsze czy zmagające się ze schorzeniami układu krążenia lub układu oddechowego, przebywają w domach najwięcej.

Toksyczne związki organiczne i nieorganiczne, które kumulują się w pomieszczeniach mają istotny wpływ na zdrowie ludzi. Zła jakość powietrza wewnętrznego może zaostrzać dolegliwości ze strony układu oddechowego, np. nasilać ataki astmy czy alergii, ale także wpływać niekorzystnie na serce i układ krwionośny. Ponadto zanieczyszczenia powodują bóle głowy, podrażnienia oczu, nosa i gardła, zmęczenie czy trudności z koncentracją. Co więcej, oznaki szkodliwego działania zanieczyszczonego powietrza na organizm mogą być mylące, a niektóre spowodowane nimi choroby mogą się ujawnić po wielu latach.

Trzeba też mieć świadomość, że niektóre zanieczyszczenia powietrza w konkretnych pomieszczeniach mogą występować w dużych stężeniach i wywoływać poważne skutki dla zdrowia. Przykładowo, nadmierna ilość dymu tytoniowego może powodować m.in. ataki kaszlu czy raka płuc. Alergeny, w tym pyłki przyczyniają się do problemów z oddychaniem, pojawienia się wysypki czy uczucia ucisku w klatce piersiowej. Z kolei duże dawki tlenku węgla mogą spowodować nawet śmierć, mniejsze zaś bóle i zawroty głowy, mdłości oraz infekcje układu oddechowego. Niebezpieczne są także związki chemiczne zawarte w detergentach oraz stosowane przy produkcji mebli, ponieważ wywołują uszkodzenia nerek, wątroby, układu nerwowego, a także raka. Natomiast wdychanie promieniotwórczego gazu radon może powodować uszkodzenie lub raka płuc.

Jak poprawić jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń?

Świadomość zagrożenia, jakie niesie zanieczyszczone powietrze wewnętrzne sprawia, że zaczęto stosować mniej toksyczne odpowiedniki, np. w produkcji materiałów budowlanych, wyposażenia wnętrz czy środków czystości. Ważne jest bowiem likwidowanie źródeł zanieczyszczeń.

Każdy użytkownik pomieszczenia także może podjąć działania w zakresie kontrolowania i ograniczania stężenia unoszących się w powietrzu cząstek zanieczyszczeń. Istotne jest właściwe wentylowanie zamkniętych pomieszczeń, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Trzeba jednak mieć świadomość, że wietrzenie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Nadmierna utrata ciepła prowadzi bowiem do konieczności ponownego ogrzania pomieszczenia i zużycia dodatkowej ilości paliw kopalnych, a tym samym do wygenerowania dodatkowych zanieczyszczeń powietrza.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wysokiej jakości oczyszczaczy powietrza. Kärcher oferuje profesjonalne oczyszczacze przeznaczone do efektywnego usuwania zanieczyszczeń w dużych pomieszczeniach. Urządzenia te wyposażone są w wieloetapowe systemy filtracji, gwarantujące niemal 100% zatrzymywanie niebezpiecznych cząstek, w tym także pyłów zawieszonych. Oczyszczacze powietrza Kärcher gwarantują świeże i czyste powietrze, wolne od alergenów oraz mikroorganizmów chorobotwórczych.

Poznaj innowacyjne oczyszczacze powietrza nie tylko do zastosowań domowych: Profesjonalny oczyszczacz powietrza do biura, sklepu, hotelu: jaki wybrać? >>

Źródła informacji:http://www.pg.gda.pl/chem/CEEAM/Dokumenty/CEEAM_ksiazka_polska/Rozdzialy/rozdzial_025.pdfhttps://www.eea.europa.eu/pl/sygna142y/sygnaly-2013/artykuly/jakosc-powietrza-w-pomieszczeniachhttp://www.wentylacja.org.pl/pages-28.html

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
68
6
Polecamy
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz?
Jak smog wpływa na zdrowie?
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz? Jak smog wpływa na zdrowie? Dzień Dobry TVN
Sprawdź, co się dzieje, gdy oddychasz zanieczyszczonym powietrzem
Sprawdź, co się dzieje, gdy oddychasz zanieczyszczonym powietrzem Dzień Dobry TVN
10 rad jak chronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem
10 rad jak chronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem TVN zdrowie
Wpływ pogody na jakość powietrza
Wpływ pogody na jakość powietrza TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby