Polub nas na Facebooku
Czytasz: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii
menu
Polub nas na Facebooku

Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Arytmia serca, czyli problemy z biciem serca. Ból klatki piersiowej - mężczyzna trzymający się za serce.

Fot: ruigsantos / stock.adobe.com

Arytmia to zaburzenia rytmu serca, które może bezpośrednio zagrażać życiu. Najczęstsze rodzaje arytmii to np.: migotanie komór, arytmie komorowe i nadkomorowe. Leczenie nieprawidłowej pracy serca to przede wszystkim zmiana trybu życia, przyjmowanie leków oraz zabiegi, np. ablacja RF. Objawy arytmii to: duszność, ból w klatce piersiowej oraz kołatanie serca (przyspieszone bicie serca). 

Arytmia serca - podstawowe informacje

Arytmia serca może mieć charakter napadowy bądź długotrwały, co oznacza, że utrzymuje się przez cały czas. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Należy pamiętać, że arytmia zawsze wymaga konsultacji lekarskiej i wdrożonego leczenia. Aby potwierdzić lub wykluczyć arytmię serca wykonuje się badanie EKG, RTG klatki piersiowej, echo serca oraz badanie metodą Holtera. Odczuwane przez nas nierównomierne bicie serca nie musi od razu oznaczać arytmii, jednak należy to sprawdzić, czyli skonsultować się z lekarzem. Arytmię serca leczy się głównie farmakologicznie, ale nie tylko w taki sposób - zobaczcie także: Arytmia - czym jest i jak ją leczyć. Na czym polega zabieg ablacji

Arytmia serca – co to jest?

Arytmie, czyli zaburzenia rytmu serca, to określenie na różnego rodzaju zakłóceń prawidłowej pracy mięśnia sercowego. Serce może bić za szybko lub zbyt wolno. Rozróżnia się arytmie komorowe (komorowe zaburzenia rytmu serca) i nadkomorowe. W terminologii medycznej wyodrębnia się także niemiarowość zatokowo-oddechową (arytmia oddechowa). Polega ona na przyspieszeniu bicia serca w czasie wdechu i zwolnienie jego pracy przy wydechu.

Prawidłowo funkcjonujące serce a arytmia

Prawidłowo funkcjonujące serce bije średnio 60-70 razy na minutę. W czasie wysiłku fizycznego wartość uderzeń na minutę może wzrosnąć do 120-180. Jeżeli dochodzi do zwolnienia lub przyspieszania bicia mięśnia sercowego bez konkretnej przyczyny, wtedy mowa o arytmii. Do migotania dochodzi, kiedy komórki mięśnia sercowego nie reagują na impulsy węzła zatokowego, kurcząc się w sposób chaotyczny. W efekcie tego zatrzymuje się krążenie krwi, co może spowodować bezpośredni stan zagrożenia życia człowieka.

Jak rozpoznać arytmię serca? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Badanie do wykrycia arytmii. Źródło: 36,6

Arytmia serca – objawy

Zdarza się że arytmia serca nie powoduje żadnych objawów. Jeżeli jednak symptomy zaburzeń pracy serca pojawiają się, najczęściej jest to kołatanie serca, czyli bardzo szybkie, niemiarowe jego bicie. Inne objawy arytmii serca to:

Arytmia serca a napady paniki

Powyższe symptomy, w szczególności ból w klatce piersiowej, kołatanie serca i duszność, mogą być wynikiem nerwicy. Objawy arytmii serca na tle nerwowym mają podłoże psychiczne. Są reakcją związaną z nadwrażliwością mięśnia sercowego na silny stres lub lęk. Może dojść do tak zwanego napadu paniki - chory odczuwa przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej, duszność a także ma zawroty głowy. Napady paniki powinny być leczone za pomocą psychoterapii i/lub u psychiatry.

Zobacz także: Migotanie przedsionków - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie i profilaktyka arytmii serca

Arytmia serca – przyczyny

Przyczyną arytmii serca mogą być różnego rodzaju choroby, jak: miażdżyca, astma, wady zastawek, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy czy zapalenie mięśnia sercowego. Do zaburzeń pracy serca dochodzi także na skutek niedoboru potasu w organizmie, nagminnego stresu czy bardzo wysokiej gorączki utrzymującej się przez dłuższy czas. Do czynników zwiększających możliwość wystąpienia arytmii zalicza się:

  • nadużywanie alkoholu,
  • cukrzycę,
  • podwyższony poziom cholesterolu w organizmie,
  • palenie papierosów,
  • choroby serca w rodzinie.

Arytmia serca - historia Filipa

Arytmia serca to bardzo poważna choroba. Zobaczcie, jak radzi sobie z nią współczesna medycyna. W programie 36,6 opisano historię Filipa, który zmagał się z arytmią serca. Utrudniała mu ona funkcjonowanie, zwłaszcza, że bohater programu ma 16 lat. Zobaczcie więcej:

Zobacz film: Poznaj historię Filipa, który chorował na arytmię. Źródło: 36,6

Arytmia serca – leczenie

Leczenie arytmii serca musi być dostosowane do intensywności schorzenia. Lekarz musi stwierdzić, czy arytmia jest łagodna, czy może złośliwa. Jeżeli u podłoża zaburzeń pracy serca leży choroba, taka jak nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia hormonalne, należy skupić się na łagodzeniu jej objawów i stosować odpowiednie dla niej leczenie. W arytmii serca bardzo ważny jest styl życia. Należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. W diecie trzeba ograniczyć produkty bogate w zły cholesterol a także zadbać o aktywność fizyczną – zawsze w porozumieniu z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednią intensywność i rodzaj ćwiczeń.

W leczeniu arytmii serca stosuje się również zabiegi: ablację RF, operację zastawek serca, wszczepienie rozrusznika czy elektryczną symulację mięśnia sercowego (kardiowersja elektryczna).

Zobaczcie, kiedy warto pójść do kardiologa:

Zobacz film: Kiedy iść do kardiologa? Źródło: 36,6

Arytmia serca – leki

Leki, które najczęściej stosuje się w leczeniu bądź łagodzeniu objawów arytmii serca, to np.: beta blokery, amiodaron, glikozydy, propafenon czy antagoniści kanału wapniowego. W zaburzeniach pracy serca mięśniowego leczenie wspomagają także zioła, np. głóg, naparstnica wełnista, konwalia majowa, serdecznik pospolity, jemioła czy miłorząb japoński.

Arytmia serca – skutki

Arytmia serca może w znaczny sposób obniżyć jakość życia, a także przyczynić się do śmierci. W wyniku zaburzeń pracy mięśnia sercowego może dojść do utraty przytomności, a w jego efekcie groźnego upadku. Do najczęściej występujących powikłań arytmii należą: niewydolność krążenia, udar mózgu czy zatory obwodowe. W przypadku wystąpienia migotania komór niezbędne jest natychmiastowe użycie defibrylatora elektrycznego, w celu przywrócenia prawidłowej pracy serca.

Więcej o sposobach leczenia arytmii dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie arytmii? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
693
35
Polecamy
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Kołatanie serca, bóle i ucisk w klatce piersiowej, czyli nerwica serca.
Przyczyny, objawy i leczenie
Kołatanie serca, bóle i ucisk w klatce piersiowej, czyli nerwica serca. Przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Arytmia komorowa i nadkomorowa – przyczyny, leczenie, objawy
Arytmia komorowa i nadkomorowa – przyczyny, leczenie, objawy TVN zdrowie
Tachykardia – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie częstoskurczu mięśnia sercowego
Tachykardia – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie częstoskurczu mięśnia sercowego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia