Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wytrzewienie jelit u noworodka i u osoby dorosłej – postępowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Wytrzewienie jelit u noworodka i u osoby dorosłej – postępowanie

lekarz pokazuje trzymając na dłoni obraz ludzkich jelit.

Fot. Natali_Mis / Getty Images

Wytrzewienie jelit (tzw. ewentracja) to stan chorobowy, w którym pętle jelitowe wydostają się przez ubytek w ścianie jamy brzusznej poza jej obręb. W odróżnieniu od przepukliny wytrzewione narządy nie są pokryte skórą ani żadnymi innymi elementami powłok ciała.

Wytrzewienie jelit to schorzenie będące wadą rozwojową obserwowane u płodów i noworodków. Wymaga intensywnego leczenia bezpośrednio po urodzeniu się dziecka. Ewentracja u osób dorosłych jest najczęściej spowodowana przez urazy, a niekiedy powstaje wskutek pęknięcia worka przepuklinowego albo rany operacyjnej.

Na czym polega wytrzewienie jelit?

Wytrzewienie jelit to stan, w którym poza obręb jamy brzusznej przemieszczają się odcinki jelita cienkiego lub grubego. Niekiedy towarzyszy im część lub całość żołądka, gonady, część pęcherza moczowego czy wątroby. Narządy te nie są pokryte żadnymi błonami ani powłokami ciała, dlatego mają bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Niebezpieczeństwa, które towarzyszą takiemu zdarzeniu, to:

  • możliwość zakażenia narządów przez drobnoustroje,
  • niedrożność jelit – porażenna lub, w przypadku skręcenia, mechaniczna,
  • brak możliwości odżywiania drogą pokarmową,
  • perforacja ściany jelita,
  • niedokrwienie i odcinkowa martwica jelita,
  • zapalenie otrzewnej.

Powikłania te zagrażają bezpośrednio życiu chorego i wymagają szybkiej interwencji lekarskiej.

Nieswoiste zapalne choroby jelit, czyli co? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Nieswoiste choroby jelit - co je wywołuje i jak wygląda ich leczenie? Źródło: 36,6.

Wytrzewienie jelit u płodu i noworodka

Wytrzewienie jelit obserwowane jest u płodu już we wczesnym okresie ciąży. Można je rozpoznać dzięki diagnostyce ultrasonograficznej (USG), którą stosuje się standardowo w opiece prenatalnej w celu obserwacji rozwoju płodu i kontroli pod kątem wad wrodzonych. O rozpoznaniu wytrzewienia można mówić po 12 tygodniu ciąży. Ważne jest odróżnienie ewentracji jelit od przepukliny pępkowej. Zawartość przepukliny – jelita czy inne znajdujące się poza jamą brzuszną narządy – nie mają bezpośredniego kontaktu z wodami płodowymi. Jeśli następuje wytrzewienie, dochodzi do ciągłej wymiany i oddziaływania substancji z owodni z tkankami dziecka. Stwarza to niebezpieczeństwo toksycznego wpływu na rozwój i stan jelit ze względu na fakt, że wody płodowe zawierają wiele aktywnych substancji, w tym przeciwciała produkowane przez matkę oraz wydaliny dziecka (smółkę i mocz).

Rozpoznanie wytrzewienia jelit u płodu wymaga zwiększenia częstości kontroli przy pomocy USG, by móc rozpoznać stany, które bezpośrednio zagrażają płodowi. Dotyczy to np. znacznego zwężenia otworu w powłokach ciała, które mogłoby doprowadzić do zaciśnięcia naczyń jelit i ich martwicy. Niekiedy niezbędne jest wcześniejsze rozwiązanie ciąży. Dziecko z wytrzewieniem jelit w każdym przypadku powinno przyjść na świat w wyniku cesarskiego cięcia (poród siłami natury mógłby doprowadzić do rozerwania jelita lub uszkodzenia jego naczyń).

Polecamy: Choroby jelit – jakie są ich przyczyny? Choroby zapalne jelit, nowotwór jelita grubego – jak się objawiają? Schorzenia jelit diagnozowane u dzieci

Przyczyny wytrzewienia jelit u płodu

Za przyczynę wytrzewienia wrodzonego uważa się czynniki takie, jak:

  • przedwczesny zanik niektórych naczyń krwionośnych i niedorozwój powłok brzucha,
  • zaburzenia na poziomie rozwoju embrionalnego,
  • pęknięcie worka przepukliny sznura pępowinowego.

Przyczyny wytrzewienia jelit u dorosłych

Podstawową przyczyną wytrzewienia u dorosłych jest uraz mechaniczny – rozerwanie powłok w wypadku komunikacyjnym, rana kłuta, cięta lub szarpana. Powikłaniami tego typu zdarzeń może być perforacja ściany jelita lub całkowite przerwanie jego ciągłości oraz bardzo silne krwawienie. Do powstania ewentracji dochodzi też niekiedy przy pęknięciu worka przepuklinowego, którego ściana może być osłabiona wskutek nadmiernego rozciągnięcia, zmian zapalnych czy owrzodzenia.

Innym powodem wytrzewienia jelit jest rozejście się rany pooperacyjnej po zabiegu chirurgicznym. Może ono wynikać:

  • z faktu, że ściana jamy brzusznej była zamykana pod napięciem,
  • z nadmiernej tłoczni brzusznej,
  • z osłabienia tkanek będącego efektem długotrwałego ropienia rany pozabiegowej.

Polecamy: Jelito grube – długość jelita grubego, objawy chorób

Pierwsza pomoc w wytrzewieniu jelit

Wytrzewione jelita oraz inne narządy, które dostały się poza obręb jamy brzusznej należy natychmiast okryć wielowarstwowym jałowym opatrunkiem. Powinien być on zwilżony płynem fizjologicznym (0,9% roztworem NaCl) i pokryty folią. Zapobiega to wysychaniu jelit, co mogłoby spowodować ich porażenie i martwicę. Jeśli jest to możliwe, chory powinien mieć założone wkłucie dożylne (wenflon), przez które należy podawać płyny. Pacjent wymaga niezwłocznego, profesjonalnego transportu do szpitala na oddział chirurgiczny.

Leczenie wytrzewienia jelit

Leczenie wytrzewienia jelit to skomplikowane postępowanie chirurgiczne, które może wymagać jednej lub wielu operacji. W niektórych sytuacjach niezbędna bywa odcinkowa resekcja i zespolenie jelita, a także wyłonienie na pewien czas przetoki jelitowej. Chory wymaga wdrożenia żywienia pozajelitowego, które w niektórych przypadkach jest podstawową formą odżywiania się do czasu zakończenia leczenia.

Wytrzewienie jelit u noworodka jest najczęściej poddawane zabiegowi chirurgicznemu niezwłocznie po porodzie. Jeśli tylko umożliwia to stan miejscowy, celem jest odprowadzenie jelit do jamy brzusznej i wykonanie jednoczasowej rekonstrukcji powłok tak, by uniknąć konieczności powtórnego znieczulania i operowania dziecka.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?