Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wyhodowano w laboratorium mózg wcześniaka. Wykazuje aktywność
menu
Polub nas na Facebooku

Wyhodowano w laboratorium mózg wcześniaka. Wykazuje aktywność

mózg

Fot.: vege / stock.adobe.com

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przez 10 miesięcy hodowali w warunkach laboratoryjnych mózgi. Udało im się osiągnąć podobny poziom rozwoju organów, co u wcześniaków. Organoidy wykazały aktywność bioelektryczną na poziomie mózgów u dzieci w 28 tygodniu rozwoju.

Serwis sciencealert.com wyjaśnia, że komputer, który za pomocą aparatury elektroencefalograficznej kontroluje, a raczej ocenia, pracę mózgowych organoidów, w 28 tygodniu ich rozwoju umieścił je na podobnej trajektorii rozwoju co mózg nienarodzonego dziecka w tym samym wieku. Nawet maszyna nie była w stanie odróżnić pracy obu organów - tego prawdziwego i sztucznego. 

Not even a machine learning algorithm can tell the difference between brain activity of preemie babies & these lab-grown "mini-brains" - z dumą poinformowało na Twitterze UC San Diego School of Medicine.

Hodowane przez badaczy mózgi to organoidy - komórki hodowane w specjalnych trójwymiarowych środowiskach, tworzące miniaturowe narządy o uproszczonej budowie, ale z zachowanie niektórych funkcji fizjologicznych.

Są one otrzymywane z jednej lub kilku komórek, z tkanki, embrionalnych komórek macierzystych lub indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych, które mogą się samoorganizować w trójwymiarowe kultury - wyjaśnia CORDIS.

Organoidy mogą zaleźć szerokie zastosowanie w medycynie - można je wykorzystać do walki z rakiem, w leczeniu chorób wątroby, chorób neurologicznych, a także cywilizacyjnych. Badacze z Kalifornii chcą w swojej pracy skupić się na odtworzeniu pracy kory mózgowej. Do tej pory badanie na mózgach wyhodowanych w laboratorium prowadzono także w Europie. 

Naukowcy z projektu Mini Brains finansowanego przez ERBN opracowali trójwymiarowy system hodowli organoidów oparty na komórkach macierzystych, określany mianem techniki organoidów mózgowych. „Ideą było wykorzystanie tych organów jako wysoce opłacalnego narzędzia w odkrywaniu i rozwijaniu terapii chorób neurodegeneracyjnych i rozwojowych - mówił kierownik projektu dr Jürgen Knoblich.

W bioreaktorze rozwinęły się określone obszary mózgu, w tym kora mózgowa, siatkówka, opony mózgowe i splot naczyniowy. Dalsze badania uniemożliwił jednak brak krążenia. - Potencjał kliniczny organoidów mózgowych jest ogromny; po raz pierwszy możemy tworzyć organoidy pochodzące z krwi pacjenta lub komórek skóry. Umożliwi to uzyskanie nowych informacji na temat mechanizmów prowadzących do zaburzeń neurologicznych - komentował naukowiec.

Mózgi, które hodowane są w San Diego są pozbawione proteiny koniecznej do normalnej pracy neuronów. Badacze zapowiedzieli już, że przerwą badania w przypadku pojawienia się oznak świadomości. 

Jak zbudowany jest mózg? Dowiecie się więcej na filmie:

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
6
Polecamy
Neurologiczne powikłania po COVID-19.
"U pacjentów może rozwinąć się depresja, choroba Parkinsona i utrata pamięci"
Neurologiczne powikłania po COVID-19. "U pacjentów może rozwinąć się depresja, choroba Parkinsona i utrata pamięci" Dzień Dobry TVN
COVID-19 może powodować otępienie podobne do choroby Alzheimera.
Jak choroba wpływa na mózg?
COVID-19 może powodować otępienie podobne do choroby Alzheimera. Jak choroba wpływa na mózg? Dzień Dobry TVN
Tabletka zamiast ćwiczeń?
Naukowcy na tropie terapii, która pomoże opóźnić starzenie się mózgu
Tabletka zamiast ćwiczeń? Naukowcy na tropie terapii, która pomoże opóźnić starzenie się mózgu TVN zdrowie
Komórki glejowe:
występowanie, podział, rola w organizmie
Komórki glejowe: występowanie, podział, rola w organizmie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?