Serwis sciencealert.com wyjaśnia, że komputer, który za pomocą aparatury elektroencefalograficznej kontroluje, a raczej ocenia, pracę mózgowych organoidów, w 28 tygodniu ich rozwoju umieścił je na podobnej trajektorii rozwoju co mózg nienarodzonego dziecka w tym samym wieku. Nawet maszyna nie była w stanie odróżnić pracy obu organów - tego prawdziwego i sztucznego.
Not even a machine learning algorithm can tell the difference between brain activity of preemie babies & these lab-grown "mini-brains" - z dumą poinformowało na Twitterze UC San Diego School of Medicine.
Hodowane przez badaczy mózgi to organoidy - komórki hodowane w specjalnych trójwymiarowych środowiskach, tworzące miniaturowe narządy o uproszczonej budowie, ale z zachowanie niektórych funkcji fizjologicznych.
Są one otrzymywane z jednej lub kilku komórek, z tkanki, embrionalnych komórek macierzystych lub indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych, które mogą się samoorganizować w trójwymiarowe kultury - wyjaśnia CORDIS.
Organoidy mogą zaleźć szerokie zastosowanie w medycynie - można je wykorzystać do walki z rakiem, w leczeniu chorób wątroby, chorób neurologicznych, a także cywilizacyjnych. Badacze z Kalifornii chcą w swojej pracy skupić się na odtworzeniu pracy kory mózgowej. Do tej pory badanie na mózgach wyhodowanych w laboratorium prowadzono także w Europie.
Naukowcy z projektu Mini Brains finansowanego przez ERBN opracowali trójwymiarowy system hodowli organoidów oparty na komórkach macierzystych, określany mianem techniki organoidów mózgowych. „Ideą było wykorzystanie tych organów jako wysoce opłacalnego narzędzia w odkrywaniu i rozwijaniu terapii chorób neurodegeneracyjnych i rozwojowych - mówił kierownik projektu dr Jürgen Knoblich.
W bioreaktorze rozwinęły się określone obszary mózgu, w tym kora mózgowa, siatkówka, opony mózgowe i splot naczyniowy. Dalsze badania uniemożliwił jednak brak krążenia. - Potencjał kliniczny organoidów mózgowych jest ogromny; po raz pierwszy możemy tworzyć organoidy pochodzące z krwi pacjenta lub komórek skóry. Umożliwi to uzyskanie nowych informacji na temat mechanizmów prowadzących do zaburzeń neurologicznych - komentował naukowiec.
Mózgi, które hodowane są w San Diego są pozbawione proteiny koniecznej do normalnej pracy neuronów. Badacze zapowiedzieli już, że przerwą badania w przypadku pojawienia się oznak świadomości.
Jak zbudowany jest mózg? Dowiecie się więcej na filmie: