Szczepienia obowiązkowe w czasie pandemii COVID-19
Wspólnie z konsultantami epidemiologii, neonatologii, medycyny rodzinnej, stwierdziliśmy, że należy już rozpocząć z powrotem proces bieżących szczepień ochronnych
– oświadczył Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia podczas konferencji prasowej.
Zaznaczył, że w czasie pandemii należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsca, w których odbywają się obowiązkowe szczepienia, personel medyczny oraz osoby, w tym dzieci, które będą szczepione.
Szczepienia przeciwko pneumokokom i grypie
Według Andrusiewicza powrót do obowiązkowych szczepień, może uchronić przed kolejnymi chorobami, bo – jak zauważył – COVID-19 "nie jest dzisiaj jedyną chorobą".
Rzecznik zaleca również szczepienia przeciwko pneumokokom i przeciwko grypie.
To jest bardzo ważna rzecz, bo dużo chorób płuc, to nie tylko choroby płuc po COVID-19, ale również po grypie. Jeżeli zaszczepimy się przeciwko grypie, może to nas uchronić przed powikłaniami w zakresie chorób płuc
– zauważył Andrusiewicz.
Szczepienia – jakie są przeciwskazania
W komunikacie resortu zdrowia o wznowieniu obowiązkowych szczepień poinformowano, że można je przeprowadzić, jeżeli "brak jest epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników. Te czynniki to np. powrót w ciągu 14 ostatnich dni z rejonów o dużej i utrwalonej transmisji SARS-CoV-2 lub kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną SARS-CoV-2 lub chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie z powodu ryzyka zakażenia SARS-CoV-2.
Szczepienie może się odbyć, jeżeli dziecko, opiekun i ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji takich jak gorączka, kaszel, duszność, biegunka, które mogłyby wskazywać na COVID-19.
Źródło: PAP
Autor: Mieczysław Rudy