Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wolumetria twarzy – efekt liftingu bez użycia skalpela. Kto może skorzystać z tego zabiegu?
menu
Polub nas na Facebooku

Wolumetria twarzy – efekt liftingu bez użycia skalpela. Kto może skorzystać z tego zabiegu?

NAN

Fot: Syda Productions / fotolia.com

Wolumetria to nieinwazyjny zabieg medycyny estetycznej. Pozwala on na modelowanie konturu twarzy, zwiększenie gęstości skóry, a nawet na korekcję kształtu ust, nosa lub kości policzkowych. To wszystko bez użycia skalpela.

Wolumetria twarzy nazywana jest również liftingiem wolumetrycznym. Zabieg polega na modelowaniu lub korygowaniu kształtu twarzy przy pomocy wypełniaczy wstrzykiwanych pod skórę. Wolumetria pozwala na zniwelowanie oznak starzenia się skóry, przywrócenie twarzy właściwego kształtu i harmonijnych proporcji. Kwas hialuronowy, stanowiący zazwyczaj podstawę preparatów wypełniających, umożliwia przywrócenie optymalnego poziomu nawilżenia skóry i spłycenie zmarszczek. Zabieg wolumetryczny stosuje się m.in. w przypadku:

  • zapadniętych kości policzkowych;
  • opadających policzków, tzw. chomików;
  • zapadniętej skóry pod oczami, tzw. doliny łez;
  • zwiotczałej skóry twarzy;
  • nieproporcjonalnych rysów twarzy;
  • zbyt szczupłej twarzy;
  • lipoatorfii jarzmowej;
  • innych ubytków objętości twarzy.

Ze względu na niewielkie ryzyko powikłań, wolumetrię twarzy można przeprowadzać u osób w każdym wieku. Zabieg może być wykonany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Zobacz film: Co daje zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących? Źródło: Klinika urody.

Lifting wolumetryczny – jak wygląda zabieg

Zabieg wolumetrii twarzy polega na wstrzyknięciu (przy pomocy igły lub kaniuli) wypełniacza do tkanki podskórnej lub pod mięśnie. W przypadku wolumetrii takich okolic jak żuchwa czy podbródek, iniekcje mogą dosięgać nawet kości twarzoczaszki. Wypełniacz wprowadzony pod skórę jest rozprowadzany przez lekarza przy pomocy delikatnego masażu. Cały zabieg nie trwa zazwyczaj dłużej niż 30 minut.

Wolumetrię twarzy można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym, chociaż zwykle nie ma takiej konieczności. Preparaty wypełniające często zawierają już w sobie środki znieczulające (lidokainę), co pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Przez kilka dni po zabiegu konieczne jest unikanie ekspozycji na promienie słoneczne. Obszaru, w którym podany został wypełniacz, nie można w tym czasie naciskać ani masować. Unikać trzeba także nadmiernej mimiki twarzy. Niezastosowanie się do tych zaleceń mogłoby spowodować przesunięcie się preparatu wypełniającego.

Wolumetria twarzy – cena zabiegu

Lifting wolumetryczny to zwykle koszt mieszczący się w przedziale 1500-3000 złotych. Cena zależna jest od rodzaju zastosowanego wypełnienia, a także od tego, jak rozległy obszar jest poddawany zabiegowi.

Wypełniacze stosowane do wolumetrii twarzy

Do liftingu wolumetrycznego najczęściej wykorzystuje się preparaty, zawierające bardzo gęsty (wysoko usieciowany) i plastyczny kwas hialuronowy. Nie jest to jednak jedyny materiał stosowany w wolumetrii. Często sięga się również po tzw. stymulatory kolagenu, do których należą m.in. kwas polimlekowy i hydroksyapatyt wapnia. Ich działanie polega na pobudzaniu organizmu do produkowania własnego kolagenu.

W niektórych przypadkach możliwe jest również zastosowanie wypełnienia własnej z tkanki tłuszczowej. W tym wypadku zabieg wolumetrii przebiega dwuetapowo. Jego pierwsza część polega na pobraniu komórek tłuszczowych z wybranego miejsca na ciele. Najczęściej są to uda lub brzuch. Pobrany materiał zostaje w odpowiedni sposób oczyszczony. Drugi etap zabiegu polega na wstrzyknięciu komórek tłuszczowych w określone miejsce na twarzy. Warunkiem przeprowadzenia wolumetrii z użyciem własnej tkanki tłuszczowej jest posiadanie wystarczających rezerw tłuszczu na ciele.

Efekty liftingu wolumetrycznego twarzy

Różnica w wyglądzie twarzy zauważalna jest natychmiast po zakończeniu liftingu. Ostateczny efekt zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapnia widoczny jest po 2 tygodniach. W przypadku, gdy zastosowany został kwas polimlekowy, czas ten wydłuża się do 6 tygodni.

Zobacz film: Nici liftingujące - kiedy się jej stosuje i jak wygląda zabieg? Źródło: Klinka urody.

Efekt wolumetrii twarzy utrzymuje się o 9 do 24 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Trwałość efektów zależy od zastosowanego preparatu i prowadzonego stylu życia. Niekorzystnie na trwałość rezultatów wpływa m.in.:

  • nadmierne opalanie skóry,
  • niezdrowa dieta,
  • palenie papierosów,
  • niestosowanie się do zaleceń lekarza.

Wolumetria twarzy – objawy niepożądane

Po zabiegu można zaobserwować zaczerwienienie i obrzęk skóry. Miejsce, w którym został podany preparat, może powodować niewielkie dolegliwości bólowe i uczucie rozpierania. Objawy te nie powinny jednak być powodem do niepokoju. Stanowią one naturalną reakcję organizmu i zwykle ustępują w przeciągu kilku dni.

Wolumetria twarzy – przeciwskazania

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu wolumetrii to:

  • ciąża i karmienie piersią;
  • miesiączka;
  • choroba nowotworowa;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • cukrzyca;
  • stan zapalny skóry (trądzik, opryszczka);
  • alergia na wypełniacz;
  • bielactwo;
  • łuszczyca;
  • epilepsja;
  • skłonność do powstawania blizn przerostowych.

Wolumetria to bezpieczny zabieg, który umożliwia przywrócenie twarzy młodszego wyglądu i proporcjonalnych rysów. Na jego niekorzyść może przemawiać stosunkowo niedługa trwałość efektów i wysoka cena.

Zobacz film: Na czym polega zabieg wolumetrii? Źródło: Bez skazy


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
0
Komentarze (1)
Gosia
Ja jestem już po zabiegu 3 miesiąc i efekty nadal się utrzymują więc polecam. Robiłam wolumetrię w Klinice Zakrzewscy u dr Marcina i jestem bardzo zadowolona z wyboru kliniki. Jest bardzo profesjonalna, dr Zakrzewski ma naprawdę wszechstronną wiedzę dotyczącą medycyny estetycznej i potrafi wiele powiedzieć na temat stanu cery. Polecam to miejsce i ich zabiegi.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?