Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wody płodowe – jak odchodzą wody płodowe?
menu
Polub nas na Facebooku

Wody płodowe – jak odchodzą wody płodowe?

NAN

Fot: ftlaudgirl / fotolia.com

Wody płodowe otaczają dziecko i zabezpieczają je przed urazami, hałasem czy bakteriami. Biorą udział w przemianie materii płodu, a ich produkcja odbywa się na bieżąco. Sączenie wód płodowych to podstawowy objaw rozpoczynającego się porodu.

Wody płodowe chronią dziecko przed bakteriami, hałasem oraz urazami. Są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu i zawierają wiele cennych substancji odżywczych, np. węglowodany, białka, fosfolipidy czy mocznik. Pełnią ważną rolę w procesach przemiany materii dziecka i dają mu możliwość poruszania się w macicy. Odejście wód płodowych jest jednym z głównych zwiastunów porodu.

Jak powstają i z czego składają się wody płodowe?

Pęcherz płodowy wokół zarodka zamyka się ok. 38. dnia od zapłodnienia. Jest on zbudowany z dwóch błon płodowych – zewnętrznej, czyli kosmówki – i wewnętrznej, czyli owodni. Komórki nabłonka owodni mają właściwości wydzielnicze i to właśnie one wytwarzają wody płodowe wypełniające worek owodniowy.

Skład wód płodowych przez całą ciążę ulega zmianom. Zawsze zawiera jednak hormony, witaminy, enzymy, tłuszcze, sole organiczne oraz białka. Ponadto są w nim komórki nabłonka płodu, a w zaawansowanej ciąży także fragmenty mazi płodowej i meszku pokrywającego głowę dziecka oraz mocz dziecka.

Wody płodowe są zawsze wytwarzane na bieżąco i podlegają ciągłej wymianie. W ciągu 3 godzin następuje całkowita wymiana płynu owodniowego. W 1. trymestrze ciąży wody płodowe są wchłaniane do krążenia przyszłej mamy, a nabłonek owodni stale wytwarza nowe. Po 20. tygodniu ciąży płyn zaczyna być także połykany przez dziecko i wydalany z moczem do worka owodniowego.

Zobacz też: Poronienie samoistne - jak rozpoznać? Przyczyny

Jak wyglądają wody płodowe i ile powinno ich być?

Objętość wód płodowych zwiększa się wraz z rozwojem ciąży – początkowo jest to zaledwie 100 ml, a w 3. trymestrze objętość wynosi nawet 1,5 l. Zbyt mało wód płodowych (małowodzie) może świadczyć o:

  • chorobie nerek u dziecka,
  • gestozie u matki,
  • chorobie naczyń krwionośnych u matki,
  • chorobie nerek u matki.

Małowodzie może być przyczyną niedotlenienia dziecka podczas porodu, niskiej masy urodzeniowej i niedojrzałości płuc.

Za dużo wód płodowych (wielowodzie), może oznaczać, że dziecko ma wady przewodu pokarmowego lub układu nerwowego. Po stwierdzeniu małowodzia lub wielowodzia lekarz może podjąć decyzję o wstrzyknięciu płynu do worka owodniowego lub odciągnięciu jego nadmiaru.

Prawidłowe wody płodowe początkowo są przezroczyste, wraz z rozwojem ciąży mogą stać się lekko opalizujące, a tuż przed porodem mętne. Mogą przypominać wodę z mydlinami. Zapach wód płodowych jest specyficzny, słodkawo-rybi, ale mogą one też nie mieć żadnego zapachu. Zielone wody płodowe lub brązowawe czy czerwone oznaczają, że należy jak najszybciej trafić do szpitala.

Kolor wód płodowych może oznaczać:

  • konflikt serologiczny – wody żółte,
  • wewnątrzmaciczną śmierć płodu – wody brązowawe,
  • niedotlenienie – wody zielone.

Tylko lekarz może stwierdzić, co oznacza kolor wód płodowych, zwłaszcza jeśli są zielonkawe. Zielone wody płodowe powstają wtedy, kiedy dziecko w wyniku stresu wydali smółkę jeszcze przed przyjściem na świat.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Jak odchodzą wody płodowe?

Sączenie się wód płodowych jest oznaką zbliżającego się porodu. Worek owodniowy może pęknąć przed terminem porodu, w wyznaczonym terminie, a także dopiero w trakcie porodu. Sączenie się wód płodowych przed 37.–38. tygodniem ciąży oznacza przedwczesne pęknięcie błon płodowych. Wówczas konieczne jest znalezienie przyczyny wycieku, którą najczęściej jest infekcja bakteryjna lub defekt w budowie macicy, szyjki macicy bądź worka owodniowego.

Przedwczesne odejście wód płodowych może spowodować rozprzestrzenienie się infekcji bakteryjnej do macicy i płodu. Niewielkie pęknięcie worka owodniowego może zagoić się samoistnie. Jeśli do tego nie dojdzie, to akcja porodowa powinna rozpocząć się w ciągu 48 godzin od pęknięcia. Wody płodowe można pomylić z upławami lub moczem – w razie potrzeby lekarz może wykonać test na wyciek wód płodowych. Specjalny test można też kupić w aptece i wykonać w domu.

Wody płodowe mogą wydostawać się na kilka sposobów:

  • silny wyciek wód płodowych (strumień) – oznacza pęknięcie pęcherza płodowego i rozpoczęcie porodu,
  • wyciekanie wód płodowych niewielkimi strużkami – niekoniecznie jest to zwiastun szybkiego porodu, ale należy poinformować lekarza o sączeniu.

U większości kobiet wody płodowe odchodzą po 38. tygodniu ciąży lub później. Jeśli po terminie porodu lub w trakcie zaawansowanej akcji porodowej nie dojdzie do pęknięcia pęcherza płodowego, lekarz może zdecydować o jego przebiciu. Jeśli do odejścia wód płodowych doszło poza szpitalem, kobieta powinna przyjechać na porodówkę w ciągu maksymalnie 2 godzin.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
37
24
Polecamy
Jak tak naprawdę wygląda poród naturalny?
Jakie są kolejne etapy porodu i czy jest się czego bać?
Jak tak naprawdę wygląda poród naturalny? Jakie są kolejne etapy porodu i czy jest się czego bać? Dzień Dobry TVN
Przyczyny porodu po terminie
Przyczyny porodu po terminie Dzień Dobry TVN
Zielone wody płodowe – z czym związana jest ta barwa i co oznacza dla dziecka?
Zielone wody płodowe – z czym związana jest ta barwa i co oznacza dla dziecka? TVN zdrowie
Czop śluzowy – jak wygląda i co oznacza jego odejście?
Czop śluzowy – jak wygląda i co oznacza jego odejście? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła