Polub nas na Facebooku
Czytasz: Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
menu
Polub nas na Facebooku

Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?

Chłopiec zatyka ręką ucho

Fot: Picture-Factory / fotolia.com

Woda w uchu to tylko z pozoru błahy problem, gdyż może powodować dyskomfort, ale również prowadzić do uciążliwych dolegliwości i stanów chorobowych. Może pojawić się w wyniku m.in. pobytu na basenie bądź zwykłej, domowej kąpieli. Bardzo często określenie „woda w uchu” dotyczy również wysiękowego zapalenia ucha, które nieleczone może prowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu. 

Woda w uchu to wyjątkowo irytujące zjawisko. Może ona pogarszać słuch, a następnie wywołać infekcję. Stan też może przebiegać bezobjawowo, jednak częściej towarzyszy mu ból, który z czasem może się nasilać. Warto o tym pamiętać i jak najszybciej pozbyć się wody z wnętrza ucha. W wielu przypadkach konieczna będzie także konsultacja z laryngologiem.

Woda w uchu środkowym – zapalenie ucha

Woda, która dostała się do ucha, zatyka przewód słuchowy, co w konsekwencji może prowadzić do rozmnażania bakterii i powstawania infekcji. Zapalenie ucha rzadko przebiega bezobjawowo. Najczęściej charakteryzuje się symptomami, takimi jak: nasilający się ból, świąd wewnątrz ucha, gorączka, pogorszenie słuchu i zatkanie ucha. Warto podkreślić, że intensywny ból dotyczy nie tylko narządu słuchu, ale promieniuje też do boku głowy, twarzy i szyi. Ponadto podczas silnej infekcji mogą pojawić się także objawy, takie jak: zaczerwienienie twarzy, powiększenie węzłów chłonnych, a także opuchlizna skóry. Niestety nieusunięta z ucha woda, po kilku dniach tworzy zapalenie, które z kolei powoduje wiele komplikacji, jeśli jest nieleczone. Do najpoważniejszych powikłań należy częściowa bądź całkowita utrata słuchu.

Woda w uchu, np. po basenie, która spowodowała powstanie zapalenia wymaga leczenia, dlatego należy udać się do specjalisty. Po oczyszczeniu przewodu słuchowego laryngolog najprawdopodobniej zaleci stosowanie kropel dousznych, które uniemożliwią namnażanie się bakterii i grzybów. Jeśli stan zapalny jest wyjątkowo poważny, może okazać się, że konieczna będzie antybiotykoterapia. Podczas mocnego bólu wskazane jest również stosowanie tradycyjnych środków przeciwbólowych. Leczenie zapalenie ucha po wizycie u specjalisty trwa ok. 7 dni.

Woda w uchu – jak odetkać zatkane uszy domowymi sposobami?

Woda w uchu u niemowlaka, dziecka i dorosłego powoduje dyskomfort, ból i stany chorobowe, dlatego jak najszybciej należy ją usunąć. Niestety nie jest to łatwe zadanie – podczas wykonywania tej czynności konieczna jest ostrożność, gdyż ingerując w przewód słuchowy, można doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Aby usunąć wodę, nie można do tego celu używać patyczka kosmetycznego, który może napęczniałą wodą woskowinę wraz z brudem przenieść w głąb ucha. Aby pozbyć się wody, można wypróbować domowe sposoby. Najprostszym z nich jest usiłowanie wydostania jej poprzez przechylenie głowy w kierunku ramion przy jednoczesnym pociąganiu za małżowinę uszną. Czynność tę należy wykonywać naprzemiennie i do skutku, aż poczuje się ulgę. 

Innym sposobem jest spanie na tym uchu, do którego dostała się woda – dzięki temu może ona samoistnie wypłynąć. Usuwanie wody z ucha możliwe jest również dzięki wytwarzaniu ciśnienia podobnego do próżni. Aby tego dokonać, należy przyłożyć całą rękę do ucha, a następnie bardzo szybko ją od niego oderwać. Zabieg trzeba powtórzyć kilka razy, aż wypłynie woda. Jeszcze innym domowym sposobem jest suszenie ucha chłodnym strumieniem suszarki. Trzymając urządzenie na odległość około 30 cm, należy poruszać małżowiną uszną. Ponadto pomocne będzie również stosowanie ciepłych okładów w okolicy ucha. Jeśli jednak żaden z powyższych sposobów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy udać się na konsultację do specjalisty.

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6

Woda w uchu – leczenie specjalistyczne

Niestety w wielu przypadkach samoistne usunięcie wody z uchajest niemożliwe i wymaga wizyty u lekarza. Specjalistyczne leczenie jest konieczne, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego. Należy zdawać sobie sprawę, że im dłużejwoda zalega w uchu u dziecka lub dorosłego, tym bardziej sprzyja to rozwojowi infekcji. Dlatego też, jeśli w ciągu kilku dni nie uda się jej wydostać, należy udać się do specjalisty. Szybciej powinny wybrać się do lekarza osoby, które odczuwają intensywny ból bądź mają objawy towarzyszące, takie jak np. wysoka gorączka. Podczas leczenia, przed zastosowaniem antybiotykoterapii, specjalista może zalecić również stosowanie leków mukolitycznych, których zadaniem jest rozrzedzanie płynu i tym samym łatwiejsze przyswojenie go przez organizm. 

Jeśli jednakwoda w uchu nadal pozostaje, konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Jeśli i to nie skutkuje, to ostatecznym rozwiązaniem jest paracenteza, czyli zabieg umożliwiający odessanie wody z ucha poprzez nacięcie błony bębenkowej. Czasami uzupełnieniem leczenia jest założenie drenu wentylacyjnego. Innym sposobem może być wykonanie nacięcia laserowego, przy którym nie jest konieczne zakładanie drenu. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
314
254
Polecamy
Jak prawidłowo czyścić uszy? 
Jak prawidłowo czyścić uszy?  Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha zewnętrznego – objawy i sposoby leczenia.
Skąd się bierze ból ucha?
Zapalenie ucha zewnętrznego – objawy i sposoby leczenia. Skąd się bierze ból ucha? TVN zdrowie
Jak odetkać ucho?
Przyczyny i domowe sposoby na zatkane uszy
Jak odetkać ucho? Przyczyny i domowe sposoby na zatkane uszy Dzień Dobry TVN
Przewiane ucho – kiedy występuje?
Objawy, leczenie i domowe sposoby
Przewiane ucho – kiedy występuje? Objawy, leczenie i domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (11)
Ania
Mi pomaga próba "smarkniecia" w zatkany palcami nos. :)
Czytaj całość
Z autopsji
Na zatkane ucho dawniej w przychodniach robili zabieg tzw. "karol". Ściskało się palcami nos, otwierało się usta i wymawiało się kilkanaście razy wyraz karol, wtedy w uchu coś strzeliło i poprzestawiało się korzystnie. Nie wiem czy teraz to praktykują, ale proszę się upominać, albo samemu spróbować. A na basenie używać zatyczek do uszu, a po wyjściu uszy dobrze wysuszyć wacikiem, a potem ciepłą suszarką. Antybiotyk nie pomoże, bo to jest mechaniczne odkształcenie się bębenka i trzeba przywrócić jego pierwotne położenie.
Czytaj całość
Zrospaczona
Nie pomaga nic, nawet antybiotyk. To trwa już ponad 3 miesiące
Czytaj całość
Wolny
TO POMAGA
Czytaj całość
Zły kolega
...nie pomaga...
Czytaj całość
Alekso
Zdecydowanie pomaga
Czytaj całość
Eo
Pomogło
Czytaj całość
Natalia
Mi pomaga spanie
Czytaj całość
Dzieki, pomoglo mi kilkukrotne zatykanie ucha otwartą dłonią, po pochyleniu sie. Uff, nieznosze wody w uszach.
Czytaj całość
Jadwiga
Ja to mam uszy często pozatykane woskowiną. Wtedy stosuję parafinę. Ale kiedyś zatkało mis ię ucho po prysznicu. Po dwóch dniach dopiero odzyskałam w nim słuch! Aż miałam zawroty głowy. Nawet suszyłam suszarką w nadziei, że woda wyparuje.
Czytaj całość
Grażyna, Kraków
Nie znoszę uczucia, gdy po basenie lub prysznicu mam wodę w uchu. Moim sposobem jest podskakiwanie na jednej nodze (ta sama strona co „zatkane ucho”) – nie zazwyczaj działa, ale warto sprawdzić na sobie. Pozdrawiam.
Czytaj całość
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?