Polub nas na Facebooku
Czytasz: Woda utleniona na zatoki – jak ją bezpiecznie stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Woda utleniona na zatoki – jak ją bezpiecznie stosować?

Mężczyzna, który ma chore zatoki

Fot: Yuri_Arcurs / gettyimages.com

Woda utleniona na zatoki przede wszystkim pomaga pozbyć się nadmiaru zalegającej wydzieliny i zwalcza drobnoustroje odpowiedzialne za rozwój infekcji. Można ją kupić bez recepty w postaci 3% roztworu chlorku wodoru. Jako środek leczniczy jest bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych.

Woda utleniona na zatoki jest wskazana zwłaszcza dla osób, które nie mogą przyjmować zbyt dużej ilości środków farmakologicznych, np. z powodu wrzodów żołądka. Skutecznie zmniejsza dotkliwe objawy infekcji, łącznie z bólem i powodującym znaczny dyskomfort uczuciem ucisku.

Woda utleniona na zatoki

Do infekcji zatok dochodzi w wyniku powikłań po przeziębieniu lub grypie. Niekiedy występuje ona nawet, jeżeli pierwotna choroba nie miała zbyt ostrego przebiegu. Coraz częściej niepokojące objawy występują też jako konsekwencja przebywania w pomieszczeniach z klimatyzacją (w biurach czy samochodach). Wysusza ona powietrze i powoduje, że śluzówka jest sucha, a przez to bardziej podatna na działanie drobnoustrojów. Ponadto duże różnice temperatur zwiększają ryzyko zachorowania.

Zapalenie zatok rozpoczyna się od charakterystycznego bólu głowy, który nasila się zwłaszcza w okolicy czoła i nasady nosa. Największy dyskomfort odczuwany jest tuż po przebudzeniu, kiedy po nocy wydzielina skutecznie zatkała kanały oddechowe i spowodowała uczucie silnego ucisku, oraz przy pochylaniu się. Leczenie zatok w zaawansowanym stadium infekcji wymaga udziału specjalisty, ale w łagodniejszych formach czy w celu wspomagania terapii na zatoki sprawdza się woda utleniona, której roztwór można znaleźć niemal w każdej domowej apteczce.

Zobacz film: Metody leczenia zapalenia zatok. Źródło: 36,6

Płukanie zatok wodą utlenioną

Płukanie zatok wodą utlenioną powoduje niemal natychmiastową redukcję bólu i uczucia ucisku. Zabieg przeprowadzany regularnie pomaga oczyścić kanały z zalegającej wydzieliny, a jednocześnie zmniejsza jej powstawanie przez zwalczanie bakterii. W wyniku zastosowania preparatu na bazie wody utlenionej infekcje w obrębie zatok mają zdecydowanie krótszy przebieg.

Leczenie zatok wodą utlenioną wymaga wcześniejszego przygotowania odpowiedniego roztworu, który nie jest skomplikowany i ogranicza się do połączenia kilku składników. Do około 5 ml soli fizjologicznej (jest dostępna w każdej aptece bez recepty) należy dodać około 5–7 kropli wody utlenionej (w przypadku rozpoczęcia tego typu leczenia u dzieci roztwór może mieć słabsze stężenie – 2 do 3 kropli). Należy pamiętać, że każdorazowo płyn trzeba zużyć i przygotować nowy. Chlorek wodoru bardzo szybko się utlenia i traci swoje właściwości. Stąd też bardzo prawdopodobne, że dawno otwarta butelka z wodą utlenioną nie spełni już swojej funkcji. Na każdym opakowaniu znajduje się adnotacja, jak długo substancja nadaje się do użytku po otwarciu.

Żeby wiedzieć, jak stosować wodę utlenioną na zatoki, trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami. Przede wszystkim płyn należy aplikować w pozycji leżącej, kiedy głowa jest położona niżej niż reszta ciała. Można zastosować gruszkę lub plastikową bądź gumową pipetę. Substancja powinna być kolejno zakraplana do każdej dziurki, aby dotarła do wszystkich kanałów. Jeżeli w zatokach rozwija się infekcja, to pierwszym uczuciem będzie pieczenie uszkodzonej przez bakterie śluzówki. Mimo to należy powstrzymać się od wylania płynu i pozostać w pozycji leżącej przez kilka minut. Z każdą kolejną aplikacją dyskomfort powinien się zmniejszać, ponieważ bakterie będą zwalczane przez składniki wody utlenionej. Po kilku minutach trzeba bardzo dokładnie wydmuchać nos, pozbywając się nadmiaru wydzieliny. Może dojść do nieprzyjemnego uczucia spływania jej po tylnej ścianie gardła – nie należy jej połykać, a wypluć.

Płukanie zatok powinno się wykonywać 3 razy dziennie, aż do zmniejszenia bądź całkowitego zniknięcia dolegliwości – nie należy wpadać w panikę, jeżeli zaraz po wdrożeniu kuracji stan się pogorszy. Jest to związane z rozpuszczaniem się złogów wydzieliny, którym może towarzyszyć większa niż zwykle niedrożność nosa, a także ból uszu.

Płukanie zatok wodą z solą

Płukanie zatok można też wykonać z użyciem roztworu wody z solą. Regularne przeprowadzanie takiego zabiegu zmniejsza obrzęki śluzówki, udrażnia kanały oddechowe i pomaga pozbyć się nadmiaru wydzieliny z obecnymi w niej bakteriami.

Ponieważ dolegliwości często mają podłoże alergiczne, płukanie może być stosowane również w przypadku tego typu stanów zapalnych czy nieżytu. Ma działanie kojące przy przekrwieniu śluzówki, a także zapaleniu zatok obocznych nosa i zdiagnozowanych polipach.

Zabieg jest bardzo prosty i bezpieczny. Wymaga wcześniejszego przygotowania około pół litra letniej wody (najlepiej w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała), z którą trzeba wymieszać płaską łyżeczkę soli (kuchennej lub morskiej). Tak przygotowany płyn należy wlać do jednej dziurki nosa i poczekać aż wypłynie drugą. Można to zrobić za pomocą buteleczki np. po wodzie mineralnej z dziubkiem (można zakupić też specjalnie do tego przeznaczone naczynie). Najlepiej jest, jeżeli czynność wykonywana jest nad zlewem, z głową przechyloną tak, aby dziurka, do której aplikowany jest preparat, była wyżej.

Wątpliwości co do skuteczności wody utlenionej

Najnowsze badania naukowe oraz doświadczenie lekarzy wskazują na fakt, że woda utleniona nie powinna być stosowana jako środek dezynfekujący. Okazuje się bowiem, że nadtlenek wodoru (bez względu na stężenie) działa silnie drażniąco na żywe komórki. W przypadku ran i skaleczeń udowodniono, że woda utleniona wręcz spowalnia gojenie się ran, co przekłada się na większe ryzyko infekcji. Obecnie opinie lekarzy co do stosowania wody utlenionej jako roztworu do płukania zatok są podzielone. Dlatego też najrozsądniejsze będzie skonsultowanie się ze swoim lekarzem rodzinnym (lub laryngologiem), z którym można omówić zasadność wykonywania tego typu zabiegów.

Zobacz film: Zapalenie zatok – objawy i leczenie Źródło: 36,6.





Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
5
Polecamy
Woda utleniona do nosa – jak ją stosować przy bólu zatok?
Woda utleniona do nosa – jak ją stosować przy bólu zatok? TVN zdrowie
Płukanie zatok – jak skutecznie dbać o zatoki w domu i czym je płukać?
Płukanie zatok – jak skutecznie dbać o zatoki w domu i czym je płukać? TVN zdrowie
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować?
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować? Dzień Dobry TVN
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty