Aktualnie uwaga większości zespołów badawczych na świecie jest skierowana na wynalezienie skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Naukowcy nie mają bowiem żadnych wątpliwości, że dopiero stworzenie i wyprodukowanie na masową skalę tego typu antidotum, może zagwarantować ludziom bezpieczeństwo. Zresztą kraje europejskie łączą swoje siły i zbierają już pieniądze, które mają być przeznaczone na opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19 (celem jest uzbieranie 7,5 miliarda euro).
Jak idą pracę nad antidotum? Stany Zjednoczone, Chiny, Wielka Brytania i Niemcy rozpoczęli już testy swoich preparatów na ludziach. W wielu innych krajach na całym globie trwają badania na zwierzętach. Dodajmy, że obiecujące wyniki otrzymali niedawno Włosi.
Czy Włosi są blisko wynalezienia skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi?
Włoska firma farmaceutyczna poinformowała niedawno, że wyniki ich szczepionki na szczurach przyniosły naprawdę obiecujące wyniki. Skąd takie przekonanie? Okazuje się, że podanie antidotum zwierzętom spowodowało powstanie przeciwciał, które zablokowały działanie patogenu. Jak twierdzi szef firmy TAKIS (Pomezia), jest to pierwszy tego typu rezultat na świecie. Testy na ludziach mają być przeprowadzone jesienią.
Osiągnięte rezultaty są zachęcające i wykraczają poza oczekiwania; po jednym szczepieniu u szczurów powstały przeciwciała, które mogą blokować wirus Sars-CoV-2 w komórkach ludzkich – wyjaśnił szef koncernu Luigi Aurisicchio i dodał - Dzięki kompetencjom szpitala Spallanzani jako pierwsi na świecie, o ile wiemy, pokazaliśmy neutralizację koronawirusa dzięki szczepionce. Oczekujemy, że to samo nastąpi u człowieka.
Koronawirus na świecie
Aktualnie na świecie zdiagnozowano ponad 3 600 000 przypadków zarażeń koronawirusem, z czego ponad 250 000 osób zmarło, a ponad 1 000 000 pacjentów uznano za zdrowych. W wielu europejskich krajach rządy zaczęły poluzowywać wprowadzone przez pandemię restrykcje. Niemniej sytuacja epidemiologiczna w wielu miejscach wciąż wygląda groźnie. Najgorzej aktualnie przedstawia się w Ameryce Południowej oraz w Afryce.
Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie
Zobacz film: Polka pracuje nad szczepionką na COVID-19