Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wirus: Niewidzialny zabójca. Co musisz wiedzieć o wirusie ospy? Nowy program na Discovery Channel
menu
Polub nas na Facebooku

Wirus: Niewidzialny zabójca. Co musisz wiedzieć o wirusie ospy? Nowy program na Discovery Channel

Zobacz film: Ospa ciągle prawdziwa i bardzo niebezpieczna. Źródło: Discovery

Wirusy zabiły więcej ludzi niż wszystkie wojny razem wzięte! Jak medycyna radzi sobie z chorobami wywoływanymi przez wirusy? Nowy program na Discovery Channel, czyli Wirus: Niewidzialny zabójca opowie o największych wrogach ludzkości, czyli właśnie o wirusach. W pierwszym odcinku poznaliśmy całą prawdę o wirusie grypy, a teraz, w odcinku drugim, 14 maja o godzinie 22.00, dowiemy się wszystkiego o ospie prawdziwej. Jaka jest historia wirusa, kto wynalazł szczepionkę, czy powinno się zniszczyć dwie ostatnie próbki wirusa? Wszystko co musicie wiedzieć o czarnej ospie znajdziecie w nowym programie dokumentalnym na Discovery Channel. Wirus: Niewidzialny zabójca jest dostępny na Playerze - zobacz ten odcinek. 

Wirus: Niewidzialny zabójca

Nowy program dokumentarny na Discovery Channel, Wirus: Niewidzialny zabójca, odkrywa prawdę o wirusach oraz o tym, jak medycyna próbuje sobie z nimi radzić. W programie znajdziemy archiwalne nagrania, animacje oraz rozmowy z ekspertami, które przybliżą nam śmiertelne zagrożenie, jakim są wirusy. 

Program Wirus: Niewidzialny zabójca rusza w poniedziałek 7 maja o godzinie 22.00 na Discovery Channel. W drugim odcinku, 14 maja o godzinie 22.00 poznamy wszystkie ciekawostki, fakty i mity na temat wirusa czarnej ospy. 

Zobacz film: Czy powinniśmy zlikwidować dwie ostatnie próbki wirusa ospy? Źródło: Discovery

Ospa prawdziwa

Ospa prawdziwa, zwana także czarną ospą, jest wirusową chorobą zakaźną o bardzo ostrym przebiegu. Ostatni przypadek czarnej ospy miał miejsce 1978 roku w Afryce. Do dziś przechowywane są jedynie dwie próbki wirusa (w laboratoriach w USA i Rosji), który charakteryzuje się wysoką śmiertelnością i był przyczyną największej ilości zgonów spowodowanych chorobami epidemicznymi w historii ludzkości. 

Występuje kilka odmian ospy prawdziwej. Przed laty chorobę dzielono na ospę małą oraz wielką. Podstawą różnicowania była kwestia śmiertelności w czasach epidemii. Obecnie wykorzystując metody wirusologiczne, można wyróżnić ospę zlewającą się, ospę krwotoczną i ospową plamicę krwotoczną.

Polecamy: Czarna ospa (ospa prawdziwa). Zakażenie, objawy i leczenie

Co ciekawe w 1721 roku, kiedy epidemia ospy dotarła do Londynu rodzina królewska w obawie przed zarażeniem zdecydowała się na szczepienie ochronne. Tym samym przyczynili się do spopularyzowania szczepień przeciw czarnej ospie, przyspieszenia prac nad ulepszaniem szczepionek, a w konsekwencji do opracowania przez Brytyjczyka Edwarda Jennera metody skutecznego szczepienia ochronnego przeciw tej chorobie.

Zobacz film: Edward Jenner – odkrywca szczepień ochronnych przeciw ospie. Źródło: Discovery

Ospa wietrzna

Należy pamiętać, że wirus ospy prawdziwej nie jest blisko „spokrewniony” z wirusem ospy wietrznej. Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest zaliczana do najbardziej zakaźnych chorób wirusowych, które przechodzi się zwykle w dzieciństwie. Wirus ospy – herpeswirus VZV przenoszony jest drogą kropelkową.

Chorobie towarzyszy gorączka i wysypka (najbardziej charakterystyczny objaw ospy wietrzej), która początkowo ma postać czerwonych plamek, następnie grudek, pęcherzyków i krost. Do najczęstszych powikłań po wiatrówce zalicza się: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie tkanki łącznej, małopłytkowość.

Leczenie ospy wietrzej jest wyłącznie objawowe - polega na zbijaniu temperatury oraz leczeniu świądu skóry. 

Warto wiedzieć: Ospa wietrzna u dorosłych – objawy, leczenie i powikłania

Zobacz film: Szczepienia na ospę wietrzną - szczepić czy nie? Źródło: Discovery

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?