Komary roznoszące wirusa czikungunia pojawiły się już we Francji, Hiszpanii, we Włoszech, Czechach, Słowacji i Niemczech. Do tej pory choroba występowała jedynie na obszarach Azji i wschodniej Afryki. Na skutek ocieplenia klimatu komarów w Europie przybywa, podobnie jak chorób, które mogą roznosić. Komary przenoszące wirusa czikungunię można rozpoznać po charakterystycznej barwie - ich ciało jest czarne, a odnóża są w barwne pasy. Pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania na czikungunię stwierdzono w Europie w 2007 roku.
Polecamy: Komar tygrysi – roznoszone choroby i objawy. Komar tygrysi w Polsce i w Europie
Z filmu dowiecie się więcej o najdziwniejszych chorobach tropikalnych:
Wirus czikungunia - objawy
Zarażenie wirusem czikungunia objawia się w pierwszej fazie gorączką, nudnościami, osłabieniem, wysypką, świądem. Może przypominać objawy grypy, jednak u chorych pacjentów pojawiają się także silne bóle stawów i mięśni, które mogą utrzymywać się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Objawy choroby pojawiają się po około 2-5 dniach od ukąszenia komara, a gorączka trwa do kilku dni. Tym, co charakteryzuje chorobę są jednak bóle kostne - mięśni i stawów, które utrzymują się bardzo długo. Bardzo często u pacjentów występuje zapalenie spojówek.
Warto wiedzieć: Ukąszenie komara – czy w Polsce występuje chikungunya?
Wirus czikungunia - leczenie
Aby podjąć skuteczne leczenie należy potwierdzić zakażenie wirusem. W tym celu wykonuje się badania izolujące wirusa z krwi lub badania serologiczne z oznaczeniem przeciwciał. Po wykonaniu zwykłych badań laboratoryjnych we krwi można stwierdzić spadek ilości białych krwinek, płytek krwi, a także wzrost aktywności enzymów wątrobowych i kreatyniny.
Możliwe jest jedynie leczenie objawowe choroby czikungunia - stosuje się leki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne (przeciwwskazane jest podawanie kwasu acetylosalicylowego).
Wirus czikungunia - zapobieganie
Nie ma szczepionki przeciwko wirusowi czikungunia, dlatego aby zapobiegać chorobie należy stosować repelenty i unikać ukąszeń przez komary. Zalecane jest noszenie odzieży ochronnej (długie rękawy i długie spodnie, włożone w skarpety), stosowanie moskitier, używanie repelentów oraz olejków eterycznych odstraszających insekty (np. lawendowy, eukaliptusowy).
Zobaczcie, o czym należy pamiętać po powrocie z tropikalnych wakacji: