Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 nie odpuszcza. Każdego dnia przybywa nowych pacjentów, powiększa się również liczba osób, których nie udaje się uratować. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia szczyt zachorowań jest jeszcze przed nami.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Sytuacja nie wszędzie jest stabilna
Azja powoli wychodzi z pandemii i wraca do normalności. Obecnie najwięcej zachorowań odnotowuje się w Europie i Stanach Zjednoczonych. Mimo że w na starym kontynencie, niektóre państwa starają się rozluźniać wprowadzone obostrzenia, to o końcu pandemii jeszcze nie może być mowy.
Zdaniem specjalistów ogromnego wsparcia potrzebuje teraz Afryka, gdzie patogen zaczyna się coraz bardziej rozprzestrzeniać. Aby ta walka z koronawirusem była łatwiejsza WHO i Światowy Program Żywnościowy w ramach "lotu solidarnościowego" dostarczyły do Etiopii milion maseczek, gogli, kombinezonów oraz innych środków ochrony osobistej oraz respiratorów.
Koronawirus SARs-CoV-2 - dlaczego jest taki niebezpieczny?
Wirus wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie prowadzi do ostrego zapalenia płuc, które może zmienić się w niewydolność oddechową. U osób zakażonych obserwuje się wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie.
Mimo że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może być niebezpieczne dla każdego z nas, to zdaniem lekarzy w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby starsze oraz przewlekle chore. Uważać muszą pacjenci ze schorzeniami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a także diabetycy i osoby z chorobami autoimmunologicznymi.
Leczenie zarażonych COVID-19. Jak to wygląda? Dowiesz się tego z filmu: