WHO ostrzega przed cholerą
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała niepokojące informacje dotyczące cholery. - Świat stoi w obliczu gwałtownego wzrostu zachorowań na cholerę, dotykającego nawet kraje, w których ta choroba nie występowała od dziesięcioleci - czytamy w komunikacie WHO.
Eksperci dodają, że choć w ok. 30 krajach sytuacja jest bardzo niepokojąca, to ten "alarm" skierowany jest do społeczności międzynarodowej.
Co zrobić, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się cholery?
W ocenie specjalistów WHO rozprzestrzenianie się choroby można powstrzymać m.in. dzięki poprawie warunków sanitarnych i inwestycji w infrastrukturę. Należy także zrobić wszystko, aby nie dopuścić do wybuchu epidemii w krajach, w których infrastruktura sanitarna jest na bardzo niskim poziomie, tłumić obecne już ogniska oraz wdrożyć strategie, które pomogą stłumić chorobę.
- Te krajowe plany określają wielosektorowe działania niezbędne do trwałego zapobiegania i kontroli cholery, w tym stosowania doustnych szczepionek przeciwko cholerze - czytamy.
Eksperci dodali, że rozwojowi choroby sprzyjają także ubóstwo, konflikty zbrojne, nie bez znaczenia są również zmiany klimatyczne. - Wiele z istniejących ognisk ma wyraźne powiązania z ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi, które przynoszą czasem zbyt dużo, a czasem zbyt mało wody, co stanowi potężne paliwo dla cholery, ponieważ dostęp do źródeł wody jest zakłócony, a ludzie mogą być zmuszeni do przeniesienia się ze swoich domów do bardziej tymczasowych - a czasem zatłoczonych - osiedli - czytamy.
Dodano rozwoju wzrost liczby ludności i urbanizacja może spowodować, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba przypadków może się podwoić.
Zobacz wideo: Wirus. Niewidzialny zabójca
Źródło: WHO/Radio Zet