Wraz z pojawieniem się nowego koronawirusa badacze sądzili, że współczynnik śmiertelności wynosi aż 3,4 proc. Jednak kolejne badania nie potwierdzały tej tezy i wskazywały, że być ona znacznie niższy i wynosi zaledwie 1,4 proc. Skąd te rozbieżności?
Jak groźny jest koronawirus?
Aby określić śmiertelność koronawirusa SARS-CoV-2 badacze brali pod uwagę wskaźnik CFR, czyli stosunek liczby zgonów do liczby przypadków potwierdzonych testami genetycznymi. Tymczasem pod uwagę należało wziąć zupełnie inne czynniki. Jakie?
Okazuje się, kluczowe znaczenie ma wskaźnik IFR, czyli stosunek liczby zgonów do liczby rzeczywistych zachorowań (a nie tylko potwierdzonych testami genetycznymi).
Tym samym, jak ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia śmiertelność COVID-19 sięga zaledwie 0,6 proc. W praktyce oznacza to tyle, że na 200 osób, które zachorują na COVID-19 umrze jedna.
Najgroźniejsze choroby zakaźne świata
Zgodnie z ustaleniami WHO śmiertelność COVID-19 plasują ją na czwartym miejscu wśród najbardziej zakaźnych chorób świata. Na pierwszym miejscu znalazła się ebola, która zabija niemal połowę zakażonych. Warto zaznaczyć, że choroba ma na tyle charakterystyczny przebieg, że bardzo łatwo można wychwycić chorych i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby. Kolejne miejsca zajęły gruźlica oraz odra. Tuż za COVID-19 znalazły się polio oraz grypa.
Koronawirus SARS-CoV-2 - jakie są objawy infekcji?
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę, którą lekarze nazwali COVID-19. Schorzenie atakuje układ oddechowy i prowadzi do zapalenia płuc, które w niektórych przypadkach przechodzi w ostrą niewydolność oddechową. U osób zakażonych pojawiają się objawy, które bardzo przypominają grypę. Chorzy mają wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel. Są osłabienie oraz dokuczają im bóle mięśni i stawów. Zdarza się, że osoby z COVID-19 mają zaburzenia węchu i smaku.
Pojawienie się takich dolegliwości powinno skłonić do bezzwłocznego skontaktowania się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.
Zobacz film i dowiedz się wszystkie o nowym koronawirusie: