Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zobacz zapis czatu o diecie dziecka. Na pytania odpowiadała lek. Dominika Wojsz - @mamalekarz
menu
Polub nas na Facebooku

Zobacz zapis czatu o diecie dziecka. Na pytania odpowiadała lek. Dominika Wojsz - @mamalekarz

Instagram @mamalekarz

Lekarz rodzinny – Dominika Wojsz. @mamalekarz odpowiadała na wszystkie pytania z zakresu karmienia i diety dziecka. Zobacz zapis czatu! 

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać dieta dziecka? Nie wiesz, kiedy możesz zacząć wprowadzać nowe produkty do jego jadłospisu? A może chcesz wiedzieć, w którym momencie i w jaki sposób należy odstawić malucha od piersi? Pytań wokół tematu żywienia najmłodszych jest wiele. Jesteśmy również przekonani, że z każdej strony otrzymujesz na nie różne odpowiedzi, często wykluczające się. Gdzie więc leży prawda? Postanowiliśmy poszukać jej wraz z lekarzem rodzinnym, prywatnie mamą dwójki dzieci.

Gościem czatu była lek. Dominika Wojsz. Użytkownikom Instagrama znana bardziej jako @mamalekarz. Pani doktor napisała 5 e-booków, cieszących się ogromnym zaufaniem. O czym traktują jej publikacje? Między innymi o karmieniu i diecie mamy karmiącej.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Od kiedy można dziecku podawać wodę do picia jeśli karmi się piersią?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Wraz z początkiem rozszerzania diety, czy po 6 miesiącu życia.

Jestem mama 6 miesięcznego niemowlaka.Od urodzenia dziecko przesypia całe noc(czasem się wybudza,ale generalnie rzadko).Budzę na karmienie około 2 w nocy i nad ranem około 5.Czy nadal mam wybudzać dziecko na karmienie,czy pozwolić przespać cała noc?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Jeżeli prawidłowo przybiera na wadze i prawidłowo się rozwija nie ma takiej potrzeby.

Kiedy moja córka może zacząć jeść mocniej przyprawione posiłki?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Jeśli o sól to ta powinna być wprowadzona możliwie jak najpóźniej. Co do pozostałych przypraw można stosować je od początku rozszerzania diety.

Co najlepiej dawać maluchowi do jedzenia na egzotycznych wakacjach? Najbezpieczniejsze posiłki/ produkty?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Wszystko zależy od wieku dziecka.

Moja prawie miesięczna córka ostatnio zrobiła 4 kupki z krwią ( śluz z krwią ) lekarka powiedziała abym zaprzestała jeść nabiał, cytrusy, orzechy oraz pomidory i banany - a nie bardzo wiem czemu właśnie banan i pomidor powinnam ograniczyć ? I kiedy będę mogła wprowadzać do jadłospisu te rzeczy ?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Powinna się Pani udać na konsultację do poradni laktacyjnej, żeby wyjaśnić tę sytuację.

Jak odzwyczaić dziecko od jedzenia chipsów i słodyczy?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Do sprawy trzeba podejść całościowo. Trzeba porozmawiać z dzieckiem, że słodycze są niezdrowe i do czego może doprowadzić ich nadmiar w diecie. Warto także zastanowić się skąd te produkty wzięły się w domu i czy to jest kwestia naszych nawyków żywieniowych, dziadków czy rówieśników. Warto opracować plan zmiany nawyków żywieniowych. Należy podejść do tego zespołowo, wspierać dziecko i mieć świadomość, że proces będzie długotrwały.

Mam nadwagę. Lekarz kazał mi przejść na dietę redukcyjną. Kilka dni temu okazało się, że jestem w ciąży. Czy powinnam trzymać się tej diety?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Jeżeli ciąża przebiega fizjologicznie, to można taką dietę zostawić. Należy jednaka pamiętać, że w kolejnych trymestrach tę podaż kaloryczną można zwiększyć o ok. 500 kcal. Warto to jednak skonsultować z lekarzem ginekologiem i dietetykiem.

Jak nauczyć dzieci jeść warzywa?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Poprzez przykład. Jeśli sami jemy warzywa, to dzieci też będą nimi zainteresowane. Są takie fazy w rozwoju dziecka, kiedy nie są one nimi zainteresowano. Jednak nie można się poddawać.

Jak często powinniśmy dawać dziecku mięso?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
2-3 razy w tygodniu.

Które cytrusy można podać dziecku w pierwszej kolejności?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Każde owoce, także cytrusy, warto podawać wtedy, kiedy jest na nie sezon.

Moja córcia ma dwa i pół miesiąca. Do tej pory karmienie trwało 20-30 min i wystarczało jej to na ok 3 godziny. Teraz pije po 5 min i starcza jej to zaledwie na 1,5 godziny. Czy coś zaczyna się dziać z moim mlekiem czy to całkiem normalne i mała przechodzi jakiś skok rozwojowy?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Jest to zupełnie normalna sytuacja. To nie jest tak, że dziecko, które je długo je więcej. Po prostu nauczyła się skuteczniej jeść, co zajmuje jej mniej czasu. Nie jest powiedziane, że jak długo je to wystarczało jej na dłużej, być może rzadziej zgłasza się do piersi. Kolejnym etapem będzie to, że będzie się rozwijała i będzie ją interesował świat dookoła i może się stać niespokojna przy piersi, ale nie będzie to znaczyło, że ta pierś jej nie interesuje. Najważniejszym wyznacznikiem tego, że dziecko się najada, a mleka w piersi jest wystarczająca ilość są przybieranie na wadze, zdobywanie nowych umiejętności, moczenie pieluszek.

Czy surowe soki warzywne i owocowe są dobre dla dzieci?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Tak, jak najbardziej.

Ile posiłków w ciąga dnia powinno zjeść dziecko?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Zależy od wieku dziecka.

Czy słodycze mogą być obecne w diecie dziecka? Jeśli tak, to w jakiej ilości?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Słodycze nie są niezbędnym elementem diety, jednak trudno jest ich uniknąć. Słodycze powinny być wprowadzane jak najpóźniej.

Skoro mówi się, że nie ma diety matki karmiącej i można jeść wszystko, w tym także alergeny i nie ma to wpływu na dziecko, to skąd biorą się alergie i problemy z brzuszkiem u maluszków karmionych piersią?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Takie problemy mają także dzieci karmione mlekiem modyfikowanym. Przyczyny powstawania kolki nie są znane. Podejrzewa się niedojrzały układ nerwowy, pokarmowy i skórę, jeśli chodzi o alergię - to ona też ma wiele przyczyn. Szczególnie gdy dziecko jest mało bardzo trudno jest określić skąd się biorą problemy z brzuszkiem u dziecka.

Jaki tłuszcz jest najbezpieczniejszy dla dziecka? Czy jest to masło, jak kiedyś uważano?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Zaleca się tłuszcze bogate w kwasy tłuszczowe.

Skaza białkowa u dziecka karmionego piersią, czy jest to możliwe?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Tak, jest to możliwe. Dwójka moich dzieci miała skazę białkową mimo że karmiłam piersią. Stosowałam dietę eliminującą nabiał.

Czy dziecko może pić czarną herbatę?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Jeżeli herbata nie jest zbyt długo parzona to tak, jednak podstawowym napojem dziecka powinna być woda.

Kiedy można wprowadzić dzieciom do diety miód?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Powyżej 12 miesiąca życia.

Czy małe dziecko może być na diecie wegańskiej? Od którego roku życia można ją zastosować?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Do 12 miesiąca życia nie zaleca się stosować u dziecka diety wegańskiej. Można stosować wegetariańską, i jeżeli ktoś planuje wprowadzić dziecku dietę wegańską powinien w pierwszej kolejności skonsultować się dietetykiem, który zadba o to, aby była ono odpowiednio zbilansowana.

Czy 4-letnie dziecko powinno dostawać jeszcze mleko? (nie było karmione piersią, tylko mlekiem modyfikowanym)

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Zależy jaką cześć codziennego żywienia stanowi to mleko i w jaki sposób jest podawane.

Czy warto podawać dzieciom suplementy, które poprawiają apetyt?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Nie, absolutnie nie. Pod tym względem dzieci są on nas mądrzejsze, dziecko doskonale wie ile jedzenia potrzebuje do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania.

Jak zachęcić dziecko do próbowania nowych pokarmów?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Przede wszystkim skupiamy się na tym, że nowe produkty są tylko urozmaiceniem diety, której podstawą powinno być mleko matki. Zaleca się aby 2-3 razy dziennie dawać dziecku do spróbowania 2-3 łyżeczki czegoś nowego. Najważniejsze, aby robić to bez presji.

Czy dziecko karmione piersia moze pokosztowac mleka krowiego z miodem by przesz na inne mleko niz piers?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Po pierwsze nie dodaje się miodu do mleka, po drugie mleko krowie można wprowadzić dopiero w 12. miesiącu życia. Ze względu na to, że może uczulać.

Witam co robić czy jak syna przestawiac do piersi bo jak go żoną to przykład z to się kłuci z piersi i wypłuwa aż żoną placze. Co robić

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
W takich przypadkach warto skonsultować się doradcą laktacyjnym.

Od jakich produktów trzeba zacząć urozmaicać dietę dziecka?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Warto zacząć od warzyw, później kasze, a na końcu owoce. Mimo że nie ma żadnych konkretnych zaleceń, co do kolejności wprowadzanych produktów, to lepiej zacząć od warzyw i kasz ponieważ nie są one słodkie. Podanie dziecku w pierwszej kolejności słodkich owoców może spowodować, że dziecko będzie chciało jeść tylko słodkie rzeczy.

Jak pomóc dziecku przy zaparciach, jeśli rozszerzoną ma dietę?

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Można podać probiotyk i jeśli problem będzie utrzymywał się dalej warto skonsultować się z lekarzem.

Jak długo karmic piersią dziecko chodzace do żłobka

lekarz rodzinny Dominika Wojsz
Najdłużej jak się da. Decyzja powinna być podjęta w zależności od potrzeb dziecka i możliwości mamy. Nie ma górnej granicy karmienia piersią.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
6
Polecamy
Paradontoza to Twój problem?
Zobacz zapis czatu ze stomatologiem, dr Joanną Rozwadowską
Paradontoza to Twój problem? Zobacz zapis czatu ze stomatologiem, dr Joanną Rozwadowską TVN zdrowie
Chcesz wiedzieć, jak wzmocnić odporność?
Sprawdź zapis czatu!
Chcesz wiedzieć, jak wzmocnić odporność? Sprawdź zapis czatu! TVN zdrowie
Jak karmić maluchy, żeby jadły zdrowo?
Mama dzieciaków-cudaków o swoim kulinarnym e-booku
Jak karmić maluchy, żeby jadły zdrowo? Mama dzieciaków-cudaków o swoim kulinarnym e-booku Dzień Dobry TVN
Wywiad lekarski.
Jak się do niego przygotować?
Wywiad lekarski. Jak się do niego przygotować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby