Jeszcze do niedawna uważano, że wapno (węglan wapnia), czyli dostępne bez recepty Calcium, łagodzi objawy alergii. Przekonanie to funkcjonowało na podstawie badań przeprowadzonych w latach 80. i 90. minionego stulecia, czyli prawie 30 i 40 lat temu. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie wykonali w 2017 roku własne badania i stwierdzili, że wapno nie pomaga alergikom.
Zobacz także: Testy alergiczne wykrywają, co powoduje wystąpienie reakcji alergicznej
Wyniki badań warszawskich naukowców – wapno nie działa na uczulenie
Przez lata w przypadku objawów alergicznych w pierwszej kolejności sięgano po wapno. Według starych opracowań naukowych miało ono zmniejszać obrzęk, wysypkę, łzawienie i kaszel oraz łagodzić swędzenie. Najpopularniejsza forma wapna to tabletki musujące. Są łatwo dostępne (bez recepty w aptece) i bez problemu można je podać dzieciom. Zapewne przyczynia się to do popularności Calcium jako leku na alergię.
Skuteczność wapna w leczeniu objawów uczulenia podważyli badacze z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Przeprowadzono testy na grupie alergików. Najpierw zaaplikowano im podskórnie alergeny, a następnie części z nich podawano wapno, a pozostałym – placebo.
Wyniki eksperymentu nie pozostawiły wątpliwości: u osób otrzymujących węglan wapnia dolegliwości świądu i obrzęku ustępowały w niemal takim samym stopniu jak u badanych, którym podano placebo. Otrzymane rezultaty różniły się bardzo nieznacznie na korzyść wapna, które w minimalny sposób mogło wpłynąć na pozytywne efekty ustępowania objawów alergii. W porównaniu do wyników uzyskanych w latach 80. i 90. różnica jest kolosalna – wówczas wykazano, że wapno nawet o 30 procent skuteczniej niż placebo eliminuje symptomy uczulenia.
Zobacz także: Testy alergiczne z krwi ogólne i specyficzne: potwierdzanie alergii i wykrywanie alergenów
Wiarygodność najnowszych badań
W porównaniu do badań przeprowadzonych kilkadziesiąt lat temu wyniki tych najnowszych są całkowicie odmienne. Przypuszcza się, że może to być efektem niewłaściwych metod badawczych stosowanych w ubiegłym stuleciu, a także z ewentualnej zbieżności interesów naukowców i sponsorów tamtych testów. Nie udało się odnaleźć informacji na temat nieprawidłowości występujących podczas badań, wiadomo natomiast, że wyniki nie były powtarzalne. Oznacza to, że za każdym razem mimo spełnienia tych samych warunków można było uzyskać inny wynik.
Badania w 2017 roku przeprowadzone zostały metodą randomizacji, czyli do obu badanych grup przydzielono losowych uczestników testów. Przed rozpoczęciem prób u osób badanych potwierdzono alergię przy pomocy testów skórnych. Następnie zaaplikowano podskórnie alergeny i przez 3 dni monitorowano powstałe odczyny alergiczne u osób otrzymujących wapno lub placebo. Warto powiedzieć, że badania te nie były powtarzane i że przeprowadzono je na grupie 40 osób.
Zobacz także: Testy płatkowe: zastosowanie, przygotowanie, przebieg, interpretacja wyników i cena
Wapno hamuje działanie leków przeciwhistaminowych
Wapno nie tylko nie pomaga na alergię, ale wręcz może hamować działanie leków przeciwhistaminowych. Leki antyalergiczne zażyte po wcześniejszym zastosowaniu wapna mogą mieć słabsze działanie, ponieważ ich wchłanianie jest utrudnione.