W jakim wieku trzeba zrezygnować z alkoholu?
Neurolog dr Richard Restak w swojej książce pt. "How to Prevent Dementia: An Expert's Guide to Long-Term Brain Health", podkreślił, że alkohol to toksyna, która ma bardzo negatywny wpływ na działanie układu nerwowego.
Uszkadza komórki nerwowe i zaburza ich działanie. Co więcej, jeśli ktoś nadużywa alkoholu, jest bardziej narażony na rozwój demencji. Specjalista dodał, że w pewnym wieku wysokoprocentowe trunki stają się szczególnie niebezpieczne. - Zdecydowanie sugeruję, byś całkowicie wyeliminował alkohol ze swojej diety, jeśli masz 65 lat lub więcej - tłumaczył ekspert cytowany przez express.co.uk.
Alkohol - jak groźny jest dla układu nerwowego?
Zbyt częste spożywanie alkoholu to prosta droga do zespołu Wernickiego-Korsakowa. Jest to szczególny rodzaj demencji. Wywołuje ją niedobór jednej z witamin z grupy B - konkretnie B1 - bez której układ nerwowy nie działa prawidłowo.
U osób, które nadużywają alkoholu, obserwuje się również tzw. demencją alkoholową. Jednym z jej objawów są zaburzenia pamięci krótkotrwałej, przez co bywa mylona z chorobą Alzheimera.
Mimo że oba schorzenia są bardzo niebezpieczne, to jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie, to dzięki odpowiedniemu leczeniu i rezygnacji z alkoholu, można nie tylko zatrzymać zmiany zachodzące w komórkach nerwowych, ale również je cofnąć.
Zobacz wideo: Uzależnienie od alkoholu - alkoholizm jak rozpoznać?
Źródło: medonet.pl