Ludzka wątroba z komórek macierzystych
Zespół naukowców z University of Pittsburgh, pod kierownictwem prof. Alejandro Soto-Gutierrez w warunkach laboratoryjnych wyhodował w pełni sprawną ludzką wątrobę. Do jej stworzenia badacze wykorzystali komórki skóry pobrane od dawców. Następnie komórki zostały przekształcone w komórki macierzyste o zdolnościach rozwijania się w komórki dowolnego rodzaju. Dzięki odpowiedniej hormonalnej stymulacji komórki przekształciły się w komórki wątroby.
Wyhodowany narząd osiągnął swoją sprawność i dojrzałość w ciągu kilku tygodni.
Obiecujące wyniki testów
Badacze z University of Pittsburgh wszczepili wyhodowaną wątrobę myszom laboratoryjnym. Przez cztery dni obserwacji narządu działały prawidłowo tj., wydzielały w prawidłowy sposób żółć i mocznik. Badania wykazały we krwi myszy ludzkie białka. Niestety testy wykazały również niedokrwienie i zakrzepicę w obrębie przeszczepu. Dlatego opracowana przez zespół badawczy metoda wymaga jeszcze wielu testów.
Wsparcie dla transplantologii
Naukowcy zaznaczają, że wprowadzenie takiej metody pozyskiwania narządów wewnętrznych znacząco zmniejszyłoby koszty transplantacji. Co więcej, więcej pacjentów mogłoby otrzymać nowe narządy. Autorzy projektu podkreślają jednak, że przeszczepianie sztucznie wytworzonych narządów u ludzi to wciąż odległy, ale realny cel.