Polub nas na Facebooku
Czytasz: Vicodin – jak działa? Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie?
menu
Polub nas na Facebooku

Vicodin – jak działa? Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie?

Kobieta, która bierze leki

Fot: Jose Luis Pelaez Inc / gettyimages.com

Vicodin to jeden z silniejszych leków przeciwbólowych. Jego działanie zbliżone jest do morfiny, tym samym stosowany nieprawidłowo może uzależniać. Co wchodzi w skład Vicodinu? W jakich sytuacjach jest stosowany i czy można go dostać w Polsce?

Vicodin to bardzo silny lek przeciwbólowy, który w Polsce nie jest stosowany. Obecny jest głównie na amerykańskim rynku i wydawany jest tylko na receptę. Farmaceutyk stanowi połączenie hydrokodonu i paracetamolu. Hydrokodon to związek, który ma działanie zbliżone do morfiny. Paracetamol znajduje się w większości leków przeciwbólowych. W Vicodinie wzmacnia działanie hydrokodonu, przy okazji blokuje obszary w mózgu odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Warto dodać, że w Polsce nie ma żadnego leku przeciwbólowego, w którym substancją czynną byłby właśnie hydrokodon.

Vicodin tak samo jak wszystkie leki zaliczane do grupy opioidów oddziałują przede wszystkim na układ nerwowy. Ich podstawowym zadaniem jest zablokowanie przepływu bólowego, który jest wysyłany przez ośrodkowy układ nerwowy do mózgu.

Vicodin – działanie

Vicodin to lek przeciwbólowy, który wydawany jest tylko na receptę. Farmaceutyk jest dużo silniejszy od morfiny. Stosowany jest głównie przez pacjentów zmagających się przewlekłym bólem lub krótkoterminowym spowodowanym urazem, a także przez osoby po rozległych zabiegach operacyjnych. W niektórych przypadkach podawany jest pacjentom z chorobą nowotworową w celu złagodzenia dolegliwości bólowych. Lekarz może przepisać Vicodin także tym pacjentom, którzy zmagają się z bardzo dokuczliwym zapaleniem stawów, a towarzyszący schorzeniu ból uniemożliwia im codzienne funkcjonowanie.

Jeśli Vicodin stosowany jest prawidłowo i zgodnie z zaleceniami lekarza – jak pokazują badania – jest jednym z najskuteczniejszych leków przeciwbólowych. Doskonale sprawdza się u pacjentów, którzy zmagają się z przewlekłym bólem różnego pochodzenia. Ze względu na wysokie ryzyko uzależnienia od leku, a co za tym idzie duże prawdopodobieństwo przedawkowania Vicodin przepisywany jest bardzo rzadko i tylko w uzasadnionych przypadkach. Leku nie można stosować na własną rękę i zawsze musi być wydany na wyraźne wskazanie lekarza.

Vicodin – działania niepożądane

Vicodin jako jeden z leków narkotycznych musi być stosowny ściśle według wskazań lekarza. Przyjmowanie zbyt dużych dawek leku może doprowadzić do uzależnienia, ale nie tylko. Przyjmowanie Vicodinu pociąga za sobą szereg skutków ubocznych. Do tych najczęściej występujących należą:

  • drgawki;
  • nadwrażliwość;
  • osłabienie, zmęczenie,
  • nadmierna senność;
  • bóle i zawroty głowy;
  • żółtaczka;
  • stany euforyczne.

Zażywanie Vicodinu może także wywołać problemy z oddychaniem, ciśnieniem, przyspieszyć akcję serca oraz powodować bolesne oddawanie moczu. Wystąpienie któregokolwiek z nich wymaga odstawienia leku i jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

Należy pamiętać, że po zażyciu Vicodinu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn. Lek może wpłynąć także na zdolności umysłowe oraz zaburzyć koordynację psychoruchową.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Vicodin – dawkowanie

Vicodin może być podawany w postaci tabletek. Preparat zawiera wtedy najczęściej 300 mg paracetamolu i 5 mg, 7,5 mg lub 10 mg hydrokodonu. Wersja generyczna leku (zamiennik, do najczęściej stosowany zamienników należą: Anexsia, Anolor DH5, Bancap HC, Dolacet, Lorcet, Lortab, Norco, Panacet, T-Gesic, Vadunk i Zydone) może mieć także postać płynną. W przypadku tablet lek składa się z 300 mg lub 325 mg acetaminofenu, 2,5 mg, 5 mg, 7,5 mg lub 10 mg hydrokodonu. W skład płynu wchodzą 325 mg acetaminofenu 7,5 mg lub 10 mg hydrokodonu na 15 ml.

Vicodin – interakcje z innymi lekami

Vicodin może wchodzić w interakcje z innymi lekami, tym samym może on zaburzyć lub całkowicie zmienić ich działanie. Dlatego tak ważne jest, aby każdy pacjent, któremu lekarz zlecił przyjmowanie Vicodinu poinformował specjalistę o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach, także tych wydawanych bez recepty (np. witaminach czy suplementach diety). Chorzy, którzy mają częste zaparcia lub niedrożność jelit także powinni poinformować o tym lekarza. W niektórych przypadkach Vicodin zaostrza dolegliwości.

Vicodin jest bardzo silnym lekiem przeciwbólowym dlatego nie można łączyć go z alkoholem. Takie połączenie może doprowadzić do bólu lub zawrotów głowy oraz wywołać nadmierną senność. W skrajnych przypadkach zmieszanie Vicodinu z alkoholem może spowodować poważne uszkodzenie wątroby, a także doprowadzić do śmierci pacjenta.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że Vicodin zaliczany jest do opioidów. Leki te – stosowane niewłaściwie lub wbrew zaleceniom lekarza – mogą uzależniać tak samo jak narkotyki. Dlatego tak ważne jest, aby nie przekraczać przepisanych przez lekarza dawek. Nieprzestrzeganie zaleceń może doprowadzić do uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Osoby, które nadużywają Vicodinu i zdecydują się go odstawić muszą liczyć się z tym, że pojawi się u nich tzw. syndrom odstawienia, taki sam, jaki pojawia się u osób uzależnionym od narkotyków.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?