Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uwaga! TVN. Nie doczekał wykonania testu i zmarł w kwarantannie
menu
Polub nas na Facebooku

Uwaga! TVN. Nie doczekał wykonania testu i zmarł w kwarantannie

Koronawirus

freemixer/getty images

Daniel Kania zmarł w samotności po kilku dniach domowej kwarantanny. Nie został uwzględniony w statystykach, bo oficjalnie nie jest ofiarą koronawirusa. Rodzina i bliscy zmarłego mają żal do służb, że nie zareagowały odpowiednio szybko.

Poczuł się źle wracając z trasy

Pan Daniel był kierowcą. Poczuł się źle wracając z trasy. Kaszlał, bolało go gardło i miał gorączkę.

Zadzwonił z trasy, że źle się czuje i nie ma pewności, czy to zwykła grypa czy koronawirus. Powiedział, żebym wzięła córkę i pojechała do mamy. Tak zrobiłam

– dodaje w reportażu Uwaga! TVN Ewelina Stępień, partnerka.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Po powrocie zza granicy pan Daniel został wysłany na przymusową, czternastodniową kwarantannę.

Mężczyzna był pod opieką sanepidu i ośrodka pomocy społecznej, który dostarczał mu jedzenie i leki. Pan Daniel chorował na cukrzycę i astmę. Poza opiekunką z MOPS-u, kontaktowali się z nim policjanci, którzy sprawdzali, czy jest w domu.

- Kiedy kontrolujemy osoby w kwarantannie, robimy to zdalnie. Dzwonimy do takiej osoby, prosimy żeby się pokazała w oknie. Robiliśmy tak codziennie, o różnych porach dnia, więc ten mężczyzna miał możliwość przekazania nam informacji, o swoim stanie zdrowia - twierdzi kom. Bogdan Kaleta z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Stan zdrowia się jednak pogorszył

Po kilku dniach kwarantanny, stan zdrowia pana Daniela pogorszył się.

- We wtorek przyszła pani z pomocy społecznej. Przyniosła mu zakupy i insulinę. Pokazywał mi nawet na kamerze, że dostarczono mu złą insulinę – wspomina Joanna Paterska, siostrzenica pana Daniela.

Nie wiadomo, czy mężczyzna ostatecznie otrzymał odpowiedni lek. W rozmowie z rodziną mówił, że cały czas ma duszności. W środę dodatkowo pojawiła się wysoka gorączka. Pan Daniel dodzwonił się na policję i powiedział, że bardzo źle się czuje. Po informacji o złym stanie zdrowia i wysokiej gorączce sanepid zlecił wykonanie testu, którego nie udało się przeprowadzić.

- Ostatni raz widziałam się z nim w czwartek. Bardzo się źle czuł, mówiłam, żeby dzwonił do szpitala, bo jest z nim źle – wspomina partnerka pana Daniela.

Według notatek przekazanych prokuraturze przez służby nadzorujące kwarantannę, mężczyzna w czwartek i piątek czuł się dobrze.

- Z informacji przekazanych policjantom wynika, że mężczyzna zgłaszał problemy zdrowotne, ale dużo wcześniej. Jego stan zdrowia przed zgonem poprawił się – twierdzi Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Zobacz film: Nie doczekał wykonania testu, zmarł w kwarantannie

źródło: Uwaga! TVN

Śmierć w samotności

W sobotę pan Daniel już nie żył. Wezwano strażaków, którzy wyważyli drzwi. Strażacy weszli do środka ze służbami z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

- Według naszej wiedzy, nie było na miejscu lekarza. Nie wiemy, kto stwierdził zgon wujka – ripostuje siostrzenica ofiary.

Zgon może stwierdzić tylko lekarz. Ponieważ pan Daniel czekał na wykonanie testu na obecność koronawirusa, do mieszkania wszedł tylko pracownik zakładu pogrzebowego, który jako jedyny miał odpowiedni kombinezon.

- Na ciało czekaliśmy prawie do pierwszej w nocy. Trwało to tak długo, bo czekaliśmy na jakiś dokument. Nie możemy zabrać osoby zmarłej ot tak sobie, bo umarła. Na miejsce nie dojechał nikt z ramienia służby zdrowia – mówi pracownik firmy pogrzebowej.

Ciało mężczyzny zostało przewiezione do chłodni zakładu pogrzebowego. Przez dziewięć dni rodzina walczyła o zrobienie pośmiertnie testu na koronawirusa i sekcję zwłok. Po kilku dniach lekarz sądowy, po oględzinach ciała uznał, że mężczyzna zmarł z powodu niewydolności układu krążeniowo-oddechowego.

- Z materiałów tego postępowania wynika jednoznacznie, że zgon mężczyzny został stwierdzony przez lekarza pogotowia ratunkowego, który wystawił tak zwany protokół zgonu, ale nie wystawił karty zgonu. Kartę zgonu wystawił po kilku dniach biegły sądowy – komentuje Lidia Tkaczyszyn.

Po prawie dwóch tygodniach ciało pana Daniela zostało poddane kremacji.

- Najgorsza jest świadomość, że zmarł w samotności. Czasem myślę, że może gdybym tam była na miejscu, to bym mu pomogła – mówi Ewelina Stępień.

- Był dobrym człowiekiem, ale bardzo skrytym. Nigdy nie chciał nas martwić, od nikogo wiele nie wymagał. Myślę, że czekał w domu z nadzieją, że przyjadą po niego i zabiorą do szpitala. Ale się nie doczekał – kończy Joanna Paterska.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
9
Polecamy
Chory na COVID-19 został okradziony na łożu śmierci.
"Konto wyczyszczone praktycznie do zera"
Chory na COVID-19 został okradziony na łożu śmierci. "Konto wyczyszczone praktycznie do zera" Dzień Dobry TVN
Karetka zabrała go do szpitala, dwie godziny później umierał na przystanku.
"Pacjent nie wiedział co robi, powinien być otoczony opieką"
Karetka zabrała go do szpitala, dwie godziny później umierał na przystanku. "Pacjent nie wiedział co robi, powinien być otoczony opieką" Dzień Dobry TVN
Matka dwulatki zakażonej koronawirusem:
"Nikomu nie zapaliła się lampka, że chodzi o dziecko"
Matka dwulatki zakażonej koronawirusem: "Nikomu nie zapaliła się lampka, że chodzi o dziecko" TVN zdrowie
Koronawirus w Kaliszu.
Zarażony personel i pacjenci dwa tygodnie czekali na ewakuację – zobacz reportaż Uwaga!
TVN
Koronawirus w Kaliszu. Zarażony personel i pacjenci dwa tygodnie czekali na ewakuację – zobacz reportaż Uwaga! TVN TVN zdrowie
Komentarze (1)
obywatel
K...mać !Najwazniejsza opieka medyczna w czasie pandemii to policja.W dodatku nie zawożą do szpitala,tylko pilnują,żebyś zdechł w zamknięciu .To jest państwo,które utrzymujemy,czy obóz koncenttracyjny ?????????? Jeszcze tylko nie widać dymu z krematoriów .
Czytaj całość
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?